REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Survival made by EPO

16.06.2015 |Aleš Trýzna | Lezení, Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, In-line, Extrémní závody

Před třemi roky byl EPO survival můj první survival. Naprosto jsme ho nezvládli naplánovat, dvakrát jsem se topil, měl křeče, které se mnou mlátily o zem, a vůbec jsme nestíhali. Zkrátka byla to katastrofa, kvůli které jsem měl ze survivalů z dílny EPO značný respekt. Volba parťáka padla opět na Turka Doruka, se kterým jsem jel už Císaře. EPO byl jeho poslední závod v Čechách a řekl bych, že na něj bude vzpomínat.
 

Bolskros: Dorukovo démonické soustředení


 
Sice před závodem vydatně zapršelo a leckomu se nechtělo vstávat, ale hudební pecky od pořadatelů nás ve dvě ráno vytáhly ze spacáků. Následovala tradiční nestíhačka přípravy depa, takže do startovního koridoru jsme se dostali až při odpočítávání startu. Přesně ve tři ráno se vydalo 448 nohou vstříc dobrodružství.
 

 
Jako vždy se začíná během do vrchu a krosem. Jenom aby se nezkušení utavili a borci, co na to mají, si nahrabali body, a aby si Doruk našel novou zálibu v padání při běhu.
 
Po 6 km a nespočtu metrů převýšení jsme se vrátili do depa, kde byly tři možnosti dalšího postupu. První byla naskočit do kánoe, jenže těch bylo jen padesát a už byly všechny na vodě. Druhá možnost byla popadnout in-liny a po krásně vlhkém asfaltu se vydat po tmě na lezení na mokré skále. Můj parťák ale na in-linech jel naposled snad před pár lety a mokrý asfalt ho nelákal.
 

Orienťáci na orienťáku

 
Poslední možností, a naší jedinou, bylo vydat se na MTBSO (mtb survival orienťák, snad pořadateli patentovaný název, ale výstižný). Přes Berounské náměstí jsme pokračovali k rozhledně nad městem. Protože v plánu bylo alespoň do půlky závodu se šetřit, vydali jsme se následně rovnou na orienťák. Zrovna svítalo a náš postup kolem kopce nabízel úchvatné výhledy na probouzející se Křivoklátsko.
 
PŘEČTĚTE SI: Jak jsme s Turkem táhli na Císař pána
 
V depu na OB však parťák místo rychlého přezouvání předváděl křeče v žaludku a válení se po zemi, moc hezky to začíná. Mapy byly velká divočina a neumím si představit, že by to dobře dopadlo s někým, kdo má OB mapu prvně v ruce. OB byl rozdělen na tři okruhy. První nám trval asi 45 minut a měl tři kilometry.  Při běhu se Doruk cítil lépe, vrhli jsme se tedy do dalšího okruhu. Po návratu z druhého, kdy jsme na orienťáku šest kilometrů porcovali hodinu a půl, nás přepadla marnost a ani vědomí, že musí bloudit všichni, nás neudrželo a vyrazili jsme za body jinam. Konkrétně na trek. Cestou se nám nachomýtly čtyři kontroly, nahrabali jsme si tedy nějaký bod navíc a podívali se po kraji.
 
Lezení: Rychlejší si užili noční lezení

Lezení: Rychlejší si užili noční lezení

Tím, že jsme na začátku závodu vynechali kánoe, in-liny s lezením, biatlon a slanění, a ještě nás po treku čekal bolskros, bylo potřeba odhadnout čas na tyto disciplíny a nechat si na něj dostatečnou rezervu, což se snadno řekne, ale těžko udělá. Navíc nejsou „stopčasy“ a vhodné plánování musí být doplněno dávkou štěstí.
 
Trek se běžel/šel na slepenci dvou OB map, půlka dobrá, půlka horší. Hrdinně jsme se vrhli na novější část a nenašli hned první kontrolu, která stála o kus jinde. Ještě jeden zásek na druhé kontrole, ale pak už orienťácky bez komplikací, v porovnání s orienťákem byl trek navigačně pro začátečníky. Běhalo se po krásných malých trailech, lezlo na skalky, zkrátka vesele se pobíhalo po krajině.
 
Doruk těžší pasáže doplňoval elegantními pády. Z původního vlažného tempa jsme se nechali strhnout krásnou běhavostí trailů a rozběhli se, možná až moc. I přes svou zběsilou rychlost jsme se při přechodu na druhou část mapy nebezpečně blížili času, který jsme si odhadli pro opuštění treku. Druhá část mapy začala špatně umístěnou kontrolou, pak neodpovídaly porosty, rozhodli jsme se tedy vydat pro kontrolu postupem mimo zmapované území, ale vyšlo to. Radost z téměř geniálního postup ovšem kazil prchající čas a nám nezbývalo, než se rozeběhnout směrem k depu pro bicykly. Rychle na kolo a hnát směr bolskros. Nejspíš jsme projeli černou dírou, protože jsme se na bolskrosu objevili o půlhodiny dřív, než náš itinerář vyžadoval.
 

Striptíz, pak potoking

 
Bols sám o sobě je pokaždé překvapení. Jistá je jenom účast naháčů v botách, voda, lana a dřina. Tentokrát nebyl k dispozici zatopený lom, ale rybník. Svlíkačka, přeplavat rybník, po laně slézt do koryta potoka, potoking (obdoba canyoningu), pak pobíhání strmým svahem nahoru dolu, vylézt na menší skalku, opět svah nahoru dolu nahoru dolu a přeplavčit zpět. Voda byla vcelku studená, ale právě chladit potřebují unavené svaly.
 
Zřejmě se kolem bolskrosu vytvořila bublina v časoprostorovém kontinuu, protože jsme při odjezdu pro změnu začali nestíhat. Moje nohy při konci plavání šly do křečí a rozjíždět kolo ke stíhacímu závodu s časem se jim nechtělo. Avšak klasik praví, že kde je vůle, není potřeba trénink, takže se jelo. Postup po větší silnici s kvalitním asfaltem, na kterém kola krásně letěla. S příjezdem na biatlon jsme začínali opět stíhat.
 
Biatlon: Jak z reklamy na marmeládu

Biatlon: Jak z reklamy na marmeládu

Na biatlonu byl připraven 800m krosík na zadýchání, ležka z malorážky a 80m tresný ovál. Pobíhalo se štafetově, nejdřív Doruk, pak já, ale nebylo kam spěchat, závodu nám pořád ještě kus zbýval a vytavit se na biatlonu by byla školácká chyba. Párkrát šlápnout do pedálu a už jsme přebíhali na lodě.
 
Ukázalo se, že parťák není zrovna mořský vlk a k tomu nám slušně foukal vítr, opět nestíháme. Dorukův největší lodní trik je skočit do lodi ze břehu, což mi na kormidle dělá z pádlování boj o udržení lodi dnem dolu. Jednu kontrolu humorně organizátoři umístili na mostní pilíř. Dalo se k ní vylézt po laně s uzly tak daleko od sebe, že po jedenácti hodinách závodu není šance na ně dosáhnout. Naštěstí byla možnost přirazit ke břehu a na most vyběhnout.
 
PŘEČTĚTE SI: EPO survival 2015 z pohledu organizátorů

Když jsem si zavazoval brusle, stále jsem nevěřil tomu, že jsme se na vodě neotočili a hlavně, že zase stíháme limit.
 

Do cíle na kolečkách

 
Brusle vedly nejdříve po silnici, kde se mezi bruslaři motala auta, pak se najelo na cyklostezku a místo aut se motali cyklisté a chodci. Dorukův systém brždění byl sice účinný, ale doufal jsem, že nebude potřeba často využívat, jelikož jednoduše sjel do příkopu. Nohy už neměly chuť jet v tempu, takže zhruba 5 km na lezení v lomu Alkazar trvalo 20 minut.
 
Na provaze: Zlomyslnost u kontroly na lodi

Na provaze: Zlomyslnost u kontroly na lodi

Nebyl čas na hrdinské kousky sedmičkové obtížnosti, bral jsem pětkovou jistotu. Překvapivě dlouhé a hezké lezení. Doruk zavdal za čtyři a už jsme uháněli zpět směr Beroun na slaňování. Hodinky předváděly další kouzlo a my opět stíhali, přestože nám lezení trvalo.
 
Zaparkovat pod mostem, zahodit brusle, bosky vyběhnout na most, založit lano do kýblu a frčet do Berounky. Teď už jde o minuty, protože každá pod limit znamená kladný bodík. Doruk zvládl slanit a zahučet do proudu u pilíře, takže si opět zaplaval. Rychle obout brusle a frčet do cíle.
 

Celkem vzato...

 
Naše představení trvalo 12:36:30, během něj jsme naběhali/nachodili 30 km, najeli na kole 46 km, nabruslili 10 km a nespočet naplavali a nalezli. Vyneslo nám to 2 196 bodů čili 24. místo z 52 mužských týmů. Vítězové chlapů Krajník–Petreček se svými 3 429 (krom jedné mtbo kontroly byli všude) museli letět jako uragán.  Rovněž vítězové mixů Wernerová–Kurz s 3 355 body či vítězné ženštiny Válková–Krajníková s 2 748 body jsou mimo náš dosah a ani změna pohlaví by nám nevynesla medaile. V porovnání s mým prvním kontaktem s EPO Survivalem jsme ale závodili grandiózně.
 
Prvně organizátoři použili SI čipy, což je obrovské plus. Už žádné zapisování písmen do rozmočené kartičky a dohadování se, co to vlastně bylo za písmeno. Snad i díky tomu udrželi skvělou úroveň závodu. My se bavili prakticky celý závod. Mimo to byli lidé na disciplínách schopní komunikovat s Dorukem anglicky, což nám ušetřilo dost času (v porovnání s minulou zkušeností) a nebál bych se tvrdit, že mohou našlápnout k účasti dalších mezinárodních týmů.

Foto: EPO Survival

---
Kdy se koná nějaký podobný závod najdete v Outfanatic Kalendáři a v sekci Hledám Parťáka můžete najít druhého do týmu.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner