REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak přežít Adventure Race

23.06.2015 |Palonc | Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, Extrémní závody

Blíží se léto, sezóna adventure race (AR) se rozjíždí a s tím se nezadržitelně blíží nejdostupnější Czech Adventure Race, který se letos uskuteční na konci srpna někde v Dobronicích u Bechyně… prostě někde za Prahou. Pokud jste po něm pokukovali, přemýšleli, že byste to zkusili, a pak to zase odložili „až budete mít natrénováno“ nebo jste se rozhodli do toho jít, tak tady je pár rad, jak z toho vyváznout co nejlépe.
 

Síla je v týmu


 
Důležitých věcí je spousta (a pak jsou ještě jiný věci, který jsou důležitý), ale ty nejdůležitější, bych řekl, že jsou tři, je to taková trojnožka (na pořadí teď nezáleží):
 
1)      Fyzická připravenost
2)      Psychická připravenost/odolnost
3)      Tým
 
Teď se asi mnoho z vás ušklíbne „Takže jsme měli celou zimu běhat jak diví, nejlépe v mrazu, abychom si potrénovali odolnost a to ideálně pohromadě ve stejném týmu?“ Ideálně ano. V ideálním světě každá účast na závodě skončí vítězstvím a všichni členové týmu jsou dokonale sférické koule ve vakuu.
 

 

Jít do toho!

 
Jaksi nežijeme v ideálním světě. Když přijdeme v zimě z práce, jsme vyřízení a venku je tma. A pak se taky tým často skládá na poslední chvíli. Jak tedy na to?
 
K TÉMATU: Jak vyběhnout?
 
Jedeme na vejlet, přesně tak vnímám já AR

Jedeme na vejlet, přesně tak vnímám já AR

Fyzická připravenost je jasná - trénink. Většinou platí, že více znamená lépe, ale také neplatí, že všechno nebo nic. Není do ideální svět, takže raději málo než vůbec. Na poslední chvíli je lepší si odpočinout než se to snažit dohnat. Často slyším, jak do toho někdo půjde „až bude mít naběháno/najeto na kole/lodi…“. To nebudete mít nikdy, to nemají ani ti co se tomu věnují hodně a dlouho. Je tam hodně disciplín a vždycky to někde může být lepší. Hlavní je do toho jít.
 
Druhý bod vychází z toho, že to je adventure race (AR), tedy dobrodružství a ne závod na dráze na 10 km. Při AR se toho může hodně stát (a většinou stane), a také vás to většinou překvapí.
 

Atrakce a presto je to soucast zavodu

Atrakce a presto je to soucast zavodu

Pořád se něco děje, i bez našeho přičinění

 
Jsou věci, které můžete ovlivnit a taky ty, které nemůžete. To není nijak pronikavá myšlenka, ale uvědomit si to hodně pomůže. Každý z nás má omezenou kapacitu toho, co „zkousne“ a tak je dobré se zamyslet nad tím, co můžeme ovlivnit a co ne.
 
PŘEČTĚTE SI: Rozhovor s Pavlem Paloncým
 
Tam, kde to můžeme ovlivnit, se hodí být připraveni (např. mít v pořádku vybavení, zdraví a vědět, kde co máme). To nám navýší kapacitu na to přijmout věci, které nemůžeme ovlivnit. Přijmout a nerozčilovat se nad nimi, ono nám často nic jiného nezbývá. Jedna drobná rada na závěr: Keep it simple. Nevymýšlejte spoustu variant, stohy vybavení atd. Postupně budete tak gumoví, že zvládnete jen jednoduchá řešení. A ty fungují.
 

Tým tě podrží i v tréninku

Tým tě podrží i v tréninku

Kamarád do deště

 
Jestli jsem na začátku řekl, že u této triády nezávisí na pořadí, tak teď bych to popřel a tým nejspíš postavil úplně nejvýš. Dobře si rozmyslete, s kým budete závodit. Rychlý maratonec není zárukou úspěchu, ten vám nezaručí ani to, že se budete znát dlouho. Ovšem několik úspěšných výprav do hor, které se třeba i nepovedly, ale nějak jste se s nimi vypořádali, jsou velmi dobrým předpokladem.
 
Nakonec je to adventure race – dobrodružství, zážitek, na 50 – 75 hodin. S nadsázkou říkávám, že to je jak deset celodenních výletů zhuštěných do dvou dní. A je rozdíl, s kým je absolvujete. Pokud se vám podaří dobře poskládat tým, čeká vás zážitek, na který dlouho nezapomenete.

Soudržnost týmu & jeho pohoda


Foto: Palonc
---
Jestli hledáte nějakého parťáka na AR anebo jen na trénink, výlet, zkuste Outfanatic.com Parťáky. A na kterou akci vyrazit, se nechte inspirovat naším Kalendářem.
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner