REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zlepšete se na kajaku: naučte se klasický přejezd
z jedné strany proudu na druhou

10.06.2015 |Petr Oldřich Novotný | Voda a lodě

V minulých dílech našeho seriálu o pádlování na kajaku jsme si ukázali všechny důležité záběry na klidné vodě, naučili jsme se bezpečně překonávat rozhraní proudu, pohybovat se v proudící vodě. Umíme najet do proudu nebo zastavit ve vracáku. Dnes se budeme věnovat klasickým přejezdům proudu.
 

Luciša_GC
Foto Jorge.Máte pořád v hlavě RUN, ty tři kouzelná slova? Zapomněli jste je? Rychlost, úhel, náklon. Pojďme se společně podívat na dalších pár triků, které nám jízdu na kajaku rozhodně usnadní.

„Nájezdová“ ramena – rotace ramen do směru otáčení kajaku<br>Kreslil Broňa Kračmar

„Nájezdová“ ramena – rotace ramen do směru otáčení kajaku
Kreslil Broňa Kračmar

Než se začneme věnovat vlastním přejezdům, připomeňme si, jsme se že zatím učili loď někam točit. A to jak s použitím řídících záběrů, tak i bez nich. Rotací ramen a trupu do požadovaného směru jízdy jsme se snažili společně s náklonem usnadnit točení lodi. Mrkněte na obrázek („nájezdová ramena“).


 
Náklon kolena boky, ramena přibližně kolmo na podélnou osu lodi<br>Kreslil Broňa Kračmar

Náklon kolena boky, ramena přibližně kolmo na podélnou osu lodi
Kreslil Broňa Kračmar

Oproti tomu pro snadný a správně zajetý přejezd musíme držet polohu trupu a ramen tak, že je nikam netočíme! Naopak, držíme je přibližně kolmo na podélnou osu lodi. Loď se nám i při jízdě v náklonu netočí a můžeme snadno a bezpečně přejíždět. To dokážeme, pokud oddělíme práci kolen a boků od práce ramen a trupu.
 

Přejezd rozhraní

 
A jdeme na to! Při nájezdu k rozhraní bychom neměli měnit směr jízdy, tím totiž ztrácíme potřebnou rychlost. Pokud nám to vyjde, poslední záběr ve vracáku provedeme na horní straně kajaku v mírném odklonu od pádla. Tak překonáme rozhraní se správně nastavenými rameny (asi kolmo na podélnou osu lodi) s pádlem připraveným na záběr v proudu na spodní straně lodi (ve směru toku řeky). Záběr vedeme od špičky lodě, náklon je největší při přejíždění rozhraní.
 

Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD)

Pozor! Nesmíme zaměnit přímý záběr za odhoz od špičky a tím roztočit loď! Naopak, špičku musíme poslat do proudu ve směru přejezdu. Je to jen věc cviku a získaného citu pro vodu.


MRKNĚTE: Zlepšete se na kajaku: hrajte si s proudem
K TÉMATU: Jak  na průjezdy rozhraním

Za klíčová místa pro správný přejezd proudu považujeme úhel nájezdu na proud a náklon lodi. Také pozor na přejezd těžiště lodi přes rozhraní proudu ve stabilizované poloze s pádlem připraveným na záběr na spodní straně kajaku a změnu náklonu/zatížení lodi při výjezdu z proudu do vracáku na druhé straně. Častou chybou je opakovaný záběr vedený pouze na spodní straně lodi nebo zkracování záběru. Příčinou bývá například náklon trupu po vodě, díky němuž nemůžeme pádlovat stejně účinně na obou stranách kajaku.

Když loď úplně neposlouchá

 
Pokud se nám špička lodi začíná při průjezdu rozhraním stáčet po proudu, můžeme přejezd zachránit zesíleným záběrem spodní paže, který vedeme důsledně od špičky. Pro větší účinnost můžeme záběr protáhnout mírně za boky.
 

Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD)


Odhoz

Odhoz

Pokud se nám špička lodi stáčí víc po proudu, můžeme použít pro korekci směru široký záběr od špičky (odhoz) na spodní straně vedený nataženou paží.
 

Rady a Tipy

 
Při nízké rychlosti nám silné rozhraní nedovolí dostat se do proudu nebo může rychle stočit špičku lodi po vodě a my v lepším případě místo přejezdu uděláme pěkný nájezd do proudu. To ale nechceme – hrozí hlavně začátečníkům nebo na řekách s velkým průtokem.
 

K TÉMATU: Jak na kajaku snadno a bezpečně

Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně:<br>Cover DVD, ze kterého jsou všechna videa v této kajakové škole.<br>DVD je k dostání u WOK-outdoor.cz a dalších dobrých prodejců.

Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně:
Cover DVD, ze kterého jsou všechna videa v této kajakové škole.
DVD je k dostání u WOK-outdoor.cz a dalších dobrých prodejců.

Zvolit úhel, pod kterým najíždíme k rozhraní je taky někdy obtížné (závisí na typu kajaku, šířce rozhraní, rychlosti a velikosti překonávaného proudu). Obecně můžeme říci, že pokud je proud silnější a rozhraní výraznější, volíme menší, ostřejší úhel (doporučujeme hlavně začátečníkům). Úhel nájezdu se většinou pohybuje v rozmezí mezi 40–70° mezi špičkou lodi a rozhraním.
 
Náklon provádíme vždy po proudu, což ale to není žádná novinka! Při přejezdu proudu bychom měli udělat největší náklon při přejíždění rozhraní. V proudu můžeme náklon zmírnit, loď se nám více rozjede a je lépe připravená pro překonání rozhraní na druhé straně proudu.


Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD)

Příště si ukážeme, jak přejíždět proud ve ztížených podmínkách.


A všechno tohle vás rádi a hravě naučíme ve WOK-outdoor kajakové škole.

---

Na divokou vodu, stejně jako kamkoliv jinam do přírody by člověk neměl vyrážet sám. A pokud nikoho k sobě zrovna nemáte, zkuste Parťáky na Outafanatic.com
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner