REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Bikování v Davosu

05.06.2015 |Honza Navrátil, Summit Leader | Cyklistika

Před několika lety jsem přemýšlel o lokalitě pro bikový kemp, na kterém by bylo možné otestovat nový trail bike Scott Genius a užít si při tom kvalitní bezproblémové zázemí. Ne, že bych nerad nocoval v autě a snídal müsli z „ešusu“, ale hledal jsem primárně perfektní zázemí pro několikadenní ježdění. Od kamaráda jsem dostal tip na Švýcarsko, konkrétně Davos, a ofocenou mapku „Trail Paradies“.  Tiskoviny turistických agentur beru s rezervou, ale pozitivně referoval i chlapík z centrály Scottu, který zde každoročně představuje a testuje kola s novináři a obchodníky. Bylo rozhodnuto! Pojedeme se přesvědčit na vlastní pláště.
 


 
Davos spadá do kantonu Graubünden. Rozkládá se v údolí řeky Landwasser na rozhraní mezi Plessurskými Alpami a Albulou, v nadmořské výšce 1 560 metrů. Známý je převážně jako lyžařské středisko a místo pravidelných zasedání Světového ekonomického fóra. Celoročně však funguje jako turistické středisko s „klimatickými lázněmi“, které si užívá téměř 11 000 stálých obyvatel. V 19. století zde Mannheimský lékař Alexander Spengler založil tuberkulózní léčebnu. Příliv turistů nastal však až po dostavbě první lanovky v roce 1860 a zesílil o 30 let později, kdy byla do Davosu zavedena železnice – Rhétská dráha. V roce 1899 zahájila provoz lanovka na Schatzalp, kde byla vybudována i sáňkařská dráha. Skvělé terény se nacházejí i severně od města, podél 4 106 metrů dlouhé lanovky Davos-Parsenn-Bahn a rovněž na svazích Schatzalpu, kam vede Davos-Schatzalp-Bahn. V regionu jich najdete aktuálně rovných šest.
 

 
Proč věnuji celý odstavec lanovkám? Velmi zpříjemňují bikování. V současné době nabízí Davos – Klosters, při ubytování v hotelu či ubytovně, kartu hosta, která turisty opravňuje k bezplatnému užívání lanovek v této oblasti i regionálních vlaků. Denní rádius bikera se tak značně zvětšuje. Rozhodně však nemusí smutnit ani hltači nastoupaných metrů, na každém trailu jich čeká stále dost.
 

PŘEČTĚTE SI: Tip na prima české bikování - Trutnov Trails
 

Singletraily a stezky jsou další samostatnou kapitolou. Protkávají celou oblast, v součtu desítky i stovky kilometrů. Na výběr je mnoho tras různých obtížností – širší šotoliny, jednodušší stezky nad městem, lesní singly, vodou utvářené „pěšiny“ v lukách i náročné vysokohorské přejezdy. Zatímco například v Rakousku jsou někdy bikeři s pomocí zákazů až příliš úzkostlivě drženi na šotolinových cestách, tady mají bikeři přístup na drtivou většinu horských stezek a singletracků. Znamená to ovšem nutnost vyšší míry ohleduplnosti k pěším turistům, kteří také nepohrdnou lanovkami. Ale davů se netřeba obávat, pěšáci se na mnoha kilometrech rozptýlí.
 
Trasy s profily, náročností a kilometráží jsou ke stažení webu davos.ch. A vybere si opravdu každý. O jejich zábavnosti svědčí fakt, že jsme s klienty některé absolvovali na jejich přání i vícekrát za sebou. Na důkladnější projetí oblasti si rezervujte alespoň týden. A i to může být málo.
 

Jako jeden z nejpříjemnějších tripů bez lanovek lze doporučit návštěvu nejvýše položeného pivovaru ve Švýcarsku, ve vesnici Monstein. Když si výlet protáhnete a dáte si kopcovitých 70 km, tak to vám pak chutná i „obyčejné“ pivo.
 
AUTOR: Robert Šimice - biker, který na horském kole jezdí už od doby, kdy se první kusy objevili v našich končinách. Aktuálně se věnuje produkci a vedení bikových akcí pro agenturu Summit Leader.

POZVÁNKA DO DAVOSU: Zkuste bikování v Davosu s naším servisem. Dva guidi, komfortní apartmán, vyvážená strava z naší kuchyně a testování kol Scott. Jo a spešl termín jenom pro holky! www.summit-leader.cz
 
Foto: Summit Leader

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner