REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zdokonalte na kajaku průjezdy rozhraním proudu: ostře nebo pěkně v klidu po oblouku a proč?

02.06.2015 |Petr Oldřich Novotný | Voda a lodě

Minule jsme se naučili bezpečně překonávat rozhraní proudu. Máte pořád v hlavě RUN, tedy tři kouzelná slova? Zapomněli jste je? Rychlost, úhel, náklon, přeci! Pojďme se společně podívat na dalších pár triků, které nám jízdu na kajaku rozhodně usnadní.
 „Ostrý“ výjezd z proudu – může to být „jen“ zastavení ve vracáku ale můžeme se taky rychle vrátit zpátky do proudu a pokračovat v jízdě


Dnešní lekci začínáme zostra, takže se nejdříve naučíte „ostrý“ výjezd z proudu s následným rychlým nájezdem do proudu. Stačí ostré rozhraní, dostatečně silný zpětný proud a pak to jde skoro samo!Loď vedeme shora (ve smyslu proudu) pod ostrým úhlem mezi špičkou kajaku a rozhraním. Pro točení lodě musíme použít aktivní závěs, tzn. list pádla, který zasadíme vedle sebe, vedeme po dráze písmene „C“ (proto se anglicky jmenuje „C-stroke“). Po přitažení špičky do požadovaného směru jízdy přejdeme rovnou v přímý záběr, který nás posune vpřed bez ztráty rychlosti a bočního posunu lodi. Častou chybou je, že loď ztratí rychlost a posune se ve vracáku do nevýhodného úhlu pro následný rychlý nájezd do proudu. 

 

Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD)


Vlastní nájezd do proudu uděláme natočením ramen a odhozem (široký záběr od špičky) nebo pádlováním na obou stranách kajaku s tím, že na spodní straně kajaku vedeme záběr mírně pod loď, abychom nebránili točení do požadovaného směru.


MRKNĚTE: Zlepšete se na kajaku: hrajte si s proudem


Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD)

  
TIP: Pokud loď nebude po celou dobu točení správně zatížená v předozadním i bočním směru, nevyužijeme zrychlení lodi při nájezdu do proudu a zbytečně se nadřeme…

Čeho se vyvarovat? Pozor na zatížení vnější hrany kajaku při nájezdu, které ruší dráhu kajaku. Při zahájení závěsu se nesmíme zaklonit, protože pak dojde ke zpomalení anebo zastavení lodě. Nežádoucí záklon je daný buď špatně zvoleným nájezdem anebo technickou chybou kajakáře při zasazení pádla při závěsu. A taky dejte pozor, aby nedošlo k přenesení těžiště těla k záběru (odklon od směru točení lodi). Loď přestane klouzat, dojde k zastavení točení lodi často v kombinaci s bočním posunem směrem ke břehu.
 

Výjezd z proudu „z oblouku“

 
Vedení listu vodou směrem ke špičce po zasazení listu pádla u boku<br>Kreslil: Broňa Kračmar

Vedení listu vodou směrem ke špičce po zasazení listu pádla u boku
Kreslil: Broňa Kračmar

Pokud se chceme dostat hluboko do vracáku, vedeme loď po obloukové dráze jízdy s proudnicí. Musíme tedy správně zvolit dráhu lodi směrem k rozhraní s vnitřním zatížením kajaku po celou dobu otáčení a musíme technicky správně udělat závěs, ze kterého přejdeme v záběr vpřed. Míru zatížení i náklonu v průběhu oblouku podle potřeby korigujeme (tím určíme poloměr otáčení). Po průjezdu rozhraním nejčastěji používáme přímou jízdu s vytočenými rameny do směru otáčení nebo aktivní závěs zasazovaný vedle těla u boku lodi s následným přímým záběrem, který vedeme pod loď tak, abychom nebránili točení lodi a neztratili rychlost.
 


Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD)
 
TIP: Pokud nám rozhraní začne otáčet kajak ostře směrem proti proudu, točení lodi můžeme zabránit přitažením zádi (jako na kánoi při přejezdu proudu na ruku zadáka). V okamžiku, kdy jsme loď uklidnili a usměrnili, pohybujeme listem vpřed (bez vytažení pádla z vody) směrem ke špičce jako při klasickém přitažení po dráze písmene „C“. Zkušení jezdci nevyndávají pádlo z vody a pokračují přímým záběrem. Díky tomu mají loď pod kontrolou po celou dobu.
 
Chcete si jízdu na kajaku taky takhle užívat?<br>WOK-outdoor vás to rád naučí

Chcete si jízdu na kajaku taky takhle užívat?
WOK-outdoor vás to rád naučí

Špatně zvolená dráha lodi při průjezdu rozhraním je chybou, které je radno se vyvarovat, protože vede ke ztrátě rychlosti nebo k ostrému otočení lodi proti proudu nebo k chycení a zastavení lodi v rozhraní. Další chybou bývá nesprávně vedený záběr na závěsové straně.

Rádi vás všechny tyhle prímové věci naučíme ve WOK-outdoor kajakové škole.

Foto: David Sodomka, Petr Oldřich Novotný
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner