REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zlepšete se na kajaku: Hrajte si s proudem

28.05.2015 |Petr Oldřich Novotný | Voda a lodě

Technika jízdy na divoké vodě je ovlivněna především tvarem lodě, a pak samozřejmě dalšími faktory, které byly popsány v minulém díle tohoto vodáckého mini seriálu. Obecná rada, jakou loď si vybrat ani univerzální typ kajaku pro všechny neexistuje! To je na osobní diskusi, při které musíme zjistit úroveň jezdce a jeho představu, na jaké vodě chce vlastně pádlovat a jakému způsobu jízdy dá přednost (například freestyle, jízda v brankách, sjíždění vodnatých řek nebo potoků s velkým spádem, atd.).
 

PON a jeho kajaková pohádka


Hlavní zásady pro pohyb v proudící vodě

 
Grafika: proud-rozhraní-vracák; Čivrný, P., Hejtmánek, V.,<br>Novotný, P.O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD)

Grafika: proud-rozhraní-vracák; Čivrný, P., Hejtmánek, V.,
Novotný, P.O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD)

Abychom loď lépe ovládali, měla by mít větší rychlost než proud. Když se pohybujeme v proudu, je potřeba držet správnou předozadní rovnováhu a dno lodě vždy nastavit proti tlaku proudící vody. Pádlo bychom měli mít v záběru nebo připravené na záběr. To nám umožní rychle reagovat na měnící se podmínky jízdy.
 

Doba strávená tréninkem na vodě (pro pokročilé v obtížném vodním terénu) ovlivňuje práci paží, trupu, rovnováhu, práci s náklony, nezbytný odhad vzdáleností a kontrolu lodi v každé pozici. Tato vzrůstající jistota v provedení zvolených záběrů a správné ovládání lodě vede k bezpečnému pohybu a udržení optimální stopy kajaku. Takže, neházejte flintu do žita, je to jen o tréninku…
 


Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD) 

Nájezd do proudu a výjezdy z proudu: rychlost, úhel, náklon (RUN)


„Ostrý“ úhel nájezdu do proudu <br>Kreslil: Broňa Kračmar

„Ostrý“ úhel nájezdu do proudu
Kreslil: Broňa Kračmar

Abychom se dostali přes rozhraní proudu, vedeme loď dostatečnou rychlostí a pod správným úhlem mezi špičkou kajaku a rozhraním. Úhel nájezdu do proudu (nebo výjezdu z proudu do vracáku) se odvíjí od typu kajaku, šířky rozhraní, rychlosti proudu a následnému směru jízdy. Velikost nájezdového/výjezdového úhlu mezi špičkou lodi a rozhraním je většinou 40-70°, loď vedeme bez ztráty rychlosti.
 
Právě zde je nesmírně důležité umět oddělit práci horní a dolní půlky těla: hlavu, ramena a trup natáčíme do směru jízdy („otevíráme“ je do směru točení bez vyklánění trupu a ztráty rovnováhy), kolena a boky dělají náklon dovnitř tvořeného oblouku. Záběry musíme provádět od špičky a bez změny náklonu lodě.
 

K TÉMATU: Jak na kajaku snadno a bezpečně
 
Výjezd z proudu „z oblouku“ <br>Kreslil Broňa Kračmar

Výjezd z proudu „z oblouku“
Kreslil Broňa Kračmar

Nájezdy do proudu a výjezdy z proudu můžeme rozdělit podle použitého způsobu nájezdu/výjezdu  na „ostré“ a „z oblouku“, což souvisí s šířkou rozhraní, rychlostí proudu a následným směrem jízdy proudem (nebo vracákem) a tím, co vlastně chceme udělat: najet do proudu a pokračovat proudnicí nebo dostat se „esíčkem“ do vracáku na druhé straně proudu či bezpečně zastavit hluboko ve vracáku, atd.
 
Tip pro „fajnšmekry“: vnitřní náklon lodi při výjezdu z proudu do vracáku již před rozhraním zabrání ztrátě rychlosti a vede loď po plynulé obloukovité dráze.


 
Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD) 

Nájezdy do proudu a výjezdy z proudu bez použití řídících záběrů

 
Pokud dodržíme naše RUN zásady, tedy rychlost, úhel a náklon (ty by nás měly provázet celým vodáckým životem), můžeme najíždět do proudu nebo vyjíždět z proudu snadno bez ztráty rychlosti jenom přímou jízdou s vytočením ramen a trupu do požadovaného směru jízdy a náklonem do tvořeného oblouku.


MRKNĚTE: Jak se obléci na vodu
 

Nájezdy do proudu a výjezdy z proudu s použitím řídících záběrů

 
Základem jsou opět naše RUN zásady: rychlost, úhel, náklon a nezbytný fakt, že závěs zasazujeme vždy za rozhraním (v proudu nebo ve vracáku). Místo zasazení závěsu (list pádla ve vodě je pevný bod a loď se otáčí) a velikost tlaku na list ovlivňují poloměr otáčení kajaku. Pokud chceme otočit loď rychleji, pak závěs zasazujeme více vzadu. Pokud nám stačí pomalejší otočení (větší poloměr dráhy lodě), pak pádlo zasazujeme víc u špičky. Zkrátka, úhel předloktí spodní paže určuje poloměr otáčení lodi.



Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD)
 

Tip pro „fajnšmekry“: při použití aktivního závěsu přecházíme u špičky kajaku v záběr vpřed, který vedeme mírně pod loď. Tím nebráníme točení kajaku do požadovaného směru.
 

Pokud nám nevadí zpomalení lodi, můžeme pro nájezd do proudu/výjezd z proudu a následné otočení lodi také použít na spodní straně (směrem po proudu) široký záběr od zádě jako pokračování přímého záběru bez vyndání listu z vody nebo vylehnutí na pádlo. Ale berme to spíš jako průpravná cvičení pro získání rovnováhy.

A všechno tohle vás rádi a hravě naučíme ve WOK-outdoor kajakové škole.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner