REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jizerská 50 – pocta československým horolezcům, kteří nalezli před 45 lety smrt pod Huascaránem

30.05.2015 |Lukáš Klingora | Lezení, Turistika a treking, Běžkování

Jizerská padesátka je třetí nejstarší dálkový závod v běhu na lyžích klasickou technikou v Evropě a jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí konaných každoročně na našem území. Pojďme si společně připomenou, proč už od čtvrtého ročníku nese Jizerská 50 podtitul Memoriál Expedice Peru 1970. Zítra tomu bude na den přesně 45 let.

Start současné Jizerské 50Historie závodu

 
Nejprve pár historických fakt ke vzniku samotného závodu. Všechno začali horolezci z TJ Lokomotiva Liberec, kteří vyběhli se svými přáteli v sobotu 20. ledna 1968 z Bedřichova na hřebeny Jizerských hor. Duchovním otcem a zakladatelem Jizerské padesátky byl Karel Trousílek (nar. 1922). Člen horolezeckého oddílu, který před svou smrtí vzpomínal, že 1. ročník běžeckého závodu vyprovokovala hádka o nominaci do družstev, která se měla zúčastnit vytrvalostního závodu Krkonošská sedmdesátka. V počátcích se jednalo o oddílový závod TJ Lokomotiva Liberec a především pak o součást horolezecké přípravy některých členů tohoto oddílu.
 

První ročník závodu vyhrál horolezec a lyžař Josef Driml. Startovné tehdy bylo pět korun a účastníci dostali dvě tatranky a čaj. Nikdo tenkrát nemohl tušit, do jak obřích rozměrů se akce brzy rozroste a že překročí i hranice republiky. V sedmdesátých letech pak začal závod nabírat na obrovské popularitě. Například v roce 1976 se na start postavilo již 6 458 lyžařů, přičemž organizátoři registrovali až 13 tisíc přihlášek z řad zájemců o místo na startovní čáře. Na start jubilejního desátého ročníku v roce 1978 se postavilo dosud rekordních 6 974 účastníků.
 
Start historické Jizerské 50:<br>Startovné bylo 5 Kčs a účastníci dostali 2 tatranky a čaj

Start historické Jizerské 50:
Startovné bylo 5 Kčs a účastníci dostali 2 tatranky a čaj

Za dobu konání Jizerské padesátky se po trase proběhlo přes 140 000 účastníků a startovalo zde nespočet známých osobností a skvělých sportovců nejen z řad lyžařů – běžců. Například norské legendy tohoto sportu Björn Dählie a Thomas Alsgaard nebo jedna z hlavních českých ikon běhu na lyžích Lukáš Bauer. Největší českou hvězdou závodu je však Jablonecký Stanislav Řezáč, který v roce 2012 vyhrál Jizerskou padesátku již potřetí a mezi hlavní favority na vítězství bude patřit i v nadcházejícím ročníku.
 

Od čtvrtého ročníku Memoriálem Expedice Peru

 
Přelomová a velice smutná událost pro celou akci se udála v roce 1970. Tehdy, dne 31. května, zahynuli všichni členové československé horolezecké expedice v jihoamerickém Peru, kteří se tam chystali pokořit nejvyšší horu pohoří Cordillera Blanca (Bílé Kordillery) a celé Peru. Všech patnáct členů výpravy zde na úpatí 6 768 metrů vysokého Huascaránu nalezlo smrt pod kamennou lavinou.
 

Cordillera Bianca (Peru)


Celá expedice byla už v samotném počátku poznamenána tragickou smrtí sedmadvacetiletého horolezce Ivana Bortela, který 18. května 1970 nešťastně zahynul na túře pod horou Huandoy při pádu z třicetimetrové výšky. Smrt nejlepšího horolezce výpravy způsobila změnu plánů expedice a vrchol Huascarán měl být dobyt jinou, méně obtížnou výstupovou cestou. Výprava se posléze přesunula do základního tábora, kde ji dne 31. května 1970 v 15:23 místního času zastihlo mohutné zemětřesení o síle 7 až 9 stupňů Richterovy stupnice. Otřesy způsobily uvolnění laviny ledu a kamení ze severní stěny Huascaránu, která se sesunula o 2 500 výškových metrů níže a svým pravým okrajem pohřbila základní tábor expedice Peru 1970 a všech 14 členů výpravy společně s chilským průvodcem zahynulo. Podobný osud nepostihl dosud žádnou jinou horolezeckou expedici…
 
Proto tak již od čtvrtého ročníku v roce 1971 nese Jizerská padesátka přídomek Memoriál Expedice Peru 1970. Jde o každoroční vzpomínku sportovců na horolezce a kamarády, kteří se několik měsíců před tragickou událostí zúčastnili třetího ročníku tehdy začínajícího závodu, který někteří z nich samy spoluzakládali.
 
Účastníci Expedice Peru 1970: 
 • Ivan BORTEL (27) 
 • Arnošt ČERNÍK (44)
 • Milan ČERNÝ (26)
 • Vilém HECKEL (52)
 • Jiří JECH (38)
 • Valerián KAROUŠEK (41)
 • Jaroslav KRECBACH (24l)
 • Milan MATRAS (37)
 • Ladislav MEJSNAR (34)
 • Milan NÁHLOVSKÝ (26)
 • Bohumil NEJEDLO (38)
 • Zdeněk NOVOTNÝ (32)
 • Jiří RASL (34)
 • Svatopluk ULVR (32)
 • Václav URBAN (35) 

Největší přírodní katastrofa v Latinské Americe

 
Při stejném zemětřesení dne 31. května 1970 se ze západní stěny Huascaránu uvolnila ledová masa, která způsobila mohutný sesuv sněhu, ledu, kamení a bahna. Tento sesuv překonal cestu dlouhou 20 km neuvěřitelnou rychlostí 400 km/h na své pouti do údolí zcela pohřbil města Yungay a Huaraz. V obou městech zahynulo přes 20 000 obyvatel. V ostatních částech pohoří Cordillera Blanca zahynulo dalších 30 000 lidí. Co do počtu obětí se jednalo o největší přírodní katastrofu v Latinské Americe. Celkové odhady počtu obětí jedné z největších přírodních kalamit na západní polokouli se různí, jako nejpravděpodobnější číslo uvádějí historické prameny až hrůzostrašných 75 000 mrtvých.
 

Památník Expedice Peru 1970

 
V neděli 30. května 2010 proběhlo na lyžařském stadionu v Bedřichově, místě konání Jizerské padesátky, slavnostní otevření nového Památníku Expedice Peru 1970.
 

Památník Expedice Peru 1970:
od r. 2010 na stadionu v Bedřichově připomíná tragedii pod Huascaránem

 
Po 40 letech od smutné události je tak v Bedřichově důstojné místo, kde každý může vzpomenout na příběh našich horolezců. Památník je tvořen šesti žulovými balvany z Jizerských hor, kde účastníci tehdejší expedice trénovali a vzniknul z finančních darů místních lidí, lyžařů, rodin a přátel horolezců.
 
Vzpomeňte tedy v neděli 10. Ledna 2016 v 9.00 společně se všemi, více než šesti tisíci účastníky, na startu, již teď vyprodané Jizerské padesátky, na onu tragickou událost na úpatí Huascaránu. Kluci, čest vaší památce!

Zdroje a foto:
www.cs.wikipedia.org
www.jiz50.cz
www.peru1970.cz
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner