REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

KápéZetka: Krabička Poslední Záchrany v 21. století

23.05.2015 |Martina Chrástková | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking

Nedávno se nám v Poradně strhla zajímavá diskuze na téma KáPéZetka, anebo co si berete s sebou na výlety do přírody. Když jsem přemýšlela nad tématem dnešního článku, tak právě tahle diskuze mě inspirovala. Kromě pláštěnky, pertexky anebo lehoučké goráčovky, obvazů a náplastí s sebou samozřejmě berete oheň, šitíčko, elektrikářské izolačky, co nahradí vše, a pak se diskuze stočila na problematiku klíšťat, jak je vylovit, a kde všude mohou být schovaná. Zkusila bych dneska vystihnout, co v dnešním světě je opravdu potřeba a nemělo by v našem baťůžku chybět.
 

Vše potřebné při ruce


Hoši od Bobří řeky anebo Mirek Dušín a Jarka Metelka

 
Pana Spisovatele Jaroslava Foglara zná snad každý outdoorista. Sám Jaroslav Foglar byl skautem a vychovatelem a pro své junáky měl do detailu promyšlenou KáPéZetku, ve které neměly chybět následující proprietky (obsah KPZ se mohl podle oddílů lišit podle potřeb a podle schopností a zkušeností majitele dané KPZ):
 • kousek svíčky
 • škrtátko s několika zápalkami
 • svinutý drátek
 • kousek náplasti (s polštářkem), obvazu
 • 2-3 hřebíky různé velikosti
 • několik napínáčků
 • malá tužka
 • pár špendlíků (obyčejných a zavíracích)
 • jehla s nití (můžou být dvě barvy: černá a bílá)
 • 2 různé knoflíky
 • kousek křídy
 • pár kovových mincí
 • poštovní známka (v odpovídající hodnotě běžného poštovního dopisu)
 • kousek březové kůry
 • kostka suchého lihu
 • kousek gumy (na mazání)
 • gumička (na převázání)
 • složený lístek (lístky) čistého papíru
 
Obsah KPZ skauti sbalí do placaté plechové krabičky, na jejíž vnitřní stranu nalepí lístek s vlastním jménem a adresou. Krabičku přegumičkují. Pokud už musí část obsahu použít, tak jej ihned každý majitel doplní, aby ji měl připravenou na příště.

 

21. století

 
Všechny věcičky jsou krásné a zcela jistě užitečné, ale bohužel už žijeme v době, kdy možná ani někteří netuší, co vlastně pevný líh je a k čemu je dobrý. Anebo poštovní známku už asi také neupotřebíme. Jen málokdo posílá pohledy anebo dopisy a navíc, někdy najít poštovní schránku je docela dobrodružství. Všichni frčí na esemeskách, ememeskách, ne-li rovnou na on-line sdílení Ful HD videí natočených chytrým telefonem. A za pár kovových mincí si toho dneska taky už moc nepořídíme, sotva polévku za kovovou padesátku. A kapsu nám to utrhne. Preferuji papírové bankovky.
 

Není nad snídani do postele, ale na rána (i celé dny) mohou být chladná

Skoro všichni už dneska vlastníme chytré telefony, které nahrazují ať zápisníčky, notesy, deníčky a asi tak pohrdáme špačkem tužky s papírkem. I když osobně mám tužky (obyčejné!) postrkané snad ve všech batozích, taškách a kabelkách. A papír můžeme nahradit toaleťákem, který taky většinou někde schovaný mám.


DISKUZE: KáPéZetka


Také knoflíky nevím, jestli někdo bude přišívat. Pokud si dobře vzpomínám, tak už dlouho mi žádný nikde neupadnul, možná tak na povlečení po prababičce. Ale určitě šitíčko a nůžtičky na nehty mám vždycky s sebou. Místo knoflíků bych se spíš přimlouvala za vteřinové lepidlo a zmenšenou verzi Chemoprenu. Provázek je zajímavý, ale myslím, že v dnešní době ho může celkem pohodlně nahradit izolačka anebo ještě spíš Tesa. Že má Tesa veliké balení a je neskladná? Zkuste si ji přemotat na starou kreditku nebo prošlý ISIC a uvidíte, jaká je to placička.
 
A nožem taky můžeme vyřezat strážce tábora

A nožem taky můžeme vyřezat strážce tábora

Nůž, každý správný muž, má v kapse nůž. Dneska je na trhu nepřeberné množství nožů s různým zaměřením jejich užití. Zavírací nebo s jednou vysoce kvalitní čepelí jen v pouzdře pro rychlé vytažení a použití. S nožem si nejenom ukrojíte kus chleba a připravíte ulovenou večeři, ale také připravíme dřívka na ohýnek a v neposlední řadě je nezbytný pro odříznutí čehokoliv v krizových situacích (např. tažená loď se zachytne kdesi a my na ní visíme).
 

Telefon na baterky a termofolie

 
O chytrých telefonech už byla zmínka. Telefon bychom zapomínat neměli, i když jsou místa, kde signál chybí. Minule se mi stalo, že jsem s prošlápnutou kolečkovou lyží, odřeným kolínkem a naraženými žebry musela v plus 20 stupních kráčet v běžkařských lyžácích asi půl hodiny, než jsem se dostala k signálu a mohla zavolat tatínkovi, aby si pro dcerunku přijel.
 
V přírodě se můžeme potkat s jakýmkoliv<br> zvířátkem a měli bychom na to být připraveni

V přírodě se můžeme potkat s jakýmkoliv
zvířátkem a měli bychom na to být připraveni

Na sto dvanáctku bychom se měli dovolat i tam. Pokud se člověk chystá třeba na Aljašku, Baffinův ostrov nebo na Sibiř a do Himálají, tak tam je mobil k ničemu, tam už potřebujete telefon satelitní. Nevýhodou chytrých telefonů, je nedostatečná výdrž baterky. K čemu nám je aparát, který za den zdechne? Zlaté telefony z „kinder vajíčka“, které sice neměly tisíce různých aplikací, a display nezářil miliony barev, ale vydržely fungovat v non-stop režimu týden. A nedej bože, když se někdo rozhodne spoléhat na GPS a mapu v telefonu… Samozřejmě jsou už možnosti, jak telefon i v přírodě dobíjet: solární panýlek nebo externí baterie, ale pořád je to starost. Proto nezapomeňte ani na papírovou mapu a podobné „zastaralé“ věci.

Na druhou stranu mobilní aplikace na předpověď počasí se může hodit. I když já jim v poslední době moc nevěřím a raději se dívám z okna na oblohu, co se tam děje.
 
Co si uvaříš, to si sníš, pořádná strava je v přírodě základem

Co si uvaříš, to si sníš, pořádná strava je v přírodě základem

Věc, která by neměla nikomu v batohu chybět, je termofolie. Investice do ní je minimální a pro případnou záchranu života může být klíčová. Když ji ale budete muset použít, tak zachraňovaného pořádně zabalte, kraje pořádně utěsněte, ať nikde neuniká teplo. A nezapomeňte mu z té folie udělat kulicha na hlavu – odřízněte kus od nohou, kde bude přebývat. Hlavou uniká nejvíce tepla, ale to jistě všichni dobře víte.
 
Skauti mají napsané své jméno a adresu v KPZ, tak vy si na výlet vezměte kartičku pojištěnce, anebo v zahraničí doklad o pojištění. Budete jednoduše identifikovatelní a bez jakýchkoliv pochybností se vám dostane odborné lékařské péče.

A po nás čisto

Nezapomeňte na nějaký pytel na odpadky, ať po vás nic v přírodě nezůstává. Také je docela prima mít někde v nějaké zapomenuté kapse, nějaké zásoby energetických tyčinek nebo čokolády. Na kapsu si v případě potřeby vzpomenete rychle...

Foto: Archiv Mch & WOK-outdoor
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner