KápéZetka: Krabička Poslední Záchrany v 21. století
23.05.2015 |Martina Chrástková | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking
Nedávno se nám v Poradně strhla zajímavá diskuze na téma KáPéZetka, anebo co si berete s sebou na výlety do přírody. Když jsem přemýšlela nad tématem dnešního článku, tak právě tahle diskuze mě inspirovala. Kromě pláštěnky, pertexky anebo lehoučké goráčovky, obvazů a náplastí s sebou samozřejmě berete oheň, šitíčko, elektrikářské izolačky, co nahradí vše, a pak se diskuze stočila na problematiku klíšťat, jak je vylovit, a kde všude mohou být schovaná. Zkusila bych dneska vystihnout, co v dnešním světě je opravdu potřeba a nemělo by v našem baťůžku chybět.
Hoši od Bobří řeky anebo Mirek Dušín a Jarka Metelka
Pana Spisovatele Jaroslava Foglara zná snad každý outdoorista. Sám Jaroslav Foglar byl skautem a vychovatelem a pro své junáky měl do detailu promyšlenou KáPéZetku, ve které neměly chybět následující proprietky (obsah KPZ se mohl podle oddílů lišit podle potřeb a podle schopností a zkušeností majitele dané KPZ):
- kousek svíčky
- škrtátko s několika zápalkami
- svinutý drátek
- kousek náplasti (s polštářkem), obvazu
- 2-3 hřebíky různé velikosti
- několik napínáčků
- malá tužka
- pár špendlíků (obyčejných a zavíracích)
- jehla s nití (můžou být dvě barvy: černá a bílá)
- 2 různé knoflíky
- kousek křídy
- pár kovových mincí
- poštovní známka (v odpovídající hodnotě běžného poštovního dopisu)
- kousek březové kůry
- kostka suchého lihu
- kousek gumy (na mazání)
- gumička (na převázání)
- složený lístek (lístky) čistého papíru
Obsah KPZ skauti sbalí do placaté plechové krabičky, na jejíž vnitřní stranu nalepí lístek s vlastním jménem a adresou. Krabičku přegumičkují. Pokud už musí část obsahu použít, tak jej ihned každý majitel doplní, aby ji měl připravenou na příště.
21. století
Všechny věcičky jsou krásné a zcela jistě užitečné, ale bohužel už žijeme v době, kdy možná ani někteří netuší, co vlastně pevný líh je a k čemu je dobrý. Anebo poštovní známku už asi také neupotřebíme. Jen málokdo posílá pohledy anebo dopisy a navíc, někdy najít poštovní schránku je docela dobrodružství. Všichni frčí na esemeskách, ememeskách, ne-li rovnou na on-line sdílení Ful HD videí natočených chytrým telefonem. A za pár kovových mincí si toho dneska taky už moc nepořídíme, sotva polévku za kovovou padesátku. A kapsu nám to utrhne. Preferuji papírové bankovky.
Skoro všichni už dneska vlastníme chytré telefony, které nahrazují ať zápisníčky, notesy, deníčky a asi tak pohrdáme špačkem tužky s papírkem. I když osobně mám tužky (obyčejné!) postrkané snad ve všech batozích, taškách a kabelkách. A papír můžeme nahradit toaleťákem, který taky většinou někde schovaný mám.
DISKUZE: KáPéZetka
Také knoflíky nevím, jestli někdo bude přišívat. Pokud si dobře vzpomínám, tak už dlouho mi žádný nikde neupadnul, možná tak na povlečení po prababičce. Ale určitě šitíčko a nůžtičky na nehty mám vždycky s sebou. Místo knoflíků bych se spíš přimlouvala za vteřinové lepidlo a zmenšenou verzi Chemoprenu. Provázek je zajímavý, ale myslím, že v dnešní době ho může celkem pohodlně nahradit izolačka anebo ještě spíš Tesa. Že má Tesa veliké balení a je neskladná? Zkuste si ji přemotat na starou kreditku nebo prošlý ISIC a uvidíte, jaká je to placička.
Nůž, každý správný muž, má v kapse nůž. Dneska je na trhu nepřeberné množství nožů s různým zaměřením jejich užití. Zavírací nebo s jednou vysoce kvalitní čepelí jen v pouzdře pro rychlé vytažení a použití. S nožem si nejenom ukrojíte kus chleba a připravíte ulovenou večeři, ale také připravíme dřívka na ohýnek a v neposlední řadě je nezbytný pro odříznutí čehokoliv v krizových situacích (např. tažená loď se zachytne kdesi a my na ní visíme).
Telefon na baterky a termofolie
O chytrých telefonech už byla zmínka. Telefon bychom zapomínat neměli, i když jsou místa, kde signál chybí. Minule se mi stalo, že jsem s prošlápnutou kolečkovou lyží, odřeným kolínkem a naraženými žebry musela v plus 20 stupních kráčet v běžkařských lyžácích asi půl hodiny, než jsem se dostala k signálu a mohla zavolat tatínkovi, aby si pro dcerunku přijel.
Na sto dvanáctku bychom se měli dovolat i tam. Pokud se člověk chystá třeba na Aljašku, Baffinův ostrov nebo na Sibiř a do Himálají, tak tam je mobil k ničemu, tam už potřebujete telefon satelitní. Nevýhodou chytrých telefonů, je nedostatečná výdrž baterky. K čemu nám je aparát, který za den zdechne? Zlaté telefony z „kinder vajíčka“, které sice neměly tisíce různých aplikací, a display nezářil miliony barev, ale vydržely fungovat v non-stop režimu týden. A nedej bože, když se někdo rozhodne spoléhat na GPS a mapu v telefonu… Samozřejmě jsou už možnosti, jak telefon i v přírodě dobíjet: solární panýlek nebo externí baterie, ale pořád je to starost. Proto nezapomeňte ani na papírovou mapu a podobné „zastaralé“ věci.
Na druhou stranu mobilní aplikace na předpověď počasí se může hodit. I když já jim v poslední době moc nevěřím a raději se dívám z okna na oblohu, co se tam děje.
Věc, která by neměla nikomu v batohu chybět, je termofolie. Investice do ní je minimální a pro případnou záchranu života může být klíčová. Když ji ale budete muset použít, tak zachraňovaného pořádně zabalte, kraje pořádně utěsněte, ať nikde neuniká teplo. A nezapomeňte mu z té folie udělat kulicha na hlavu – odřízněte kus od nohou, kde bude přebývat. Hlavou uniká nejvíce tepla, ale to jistě všichni dobře víte.
Skauti mají napsané své jméno a adresu v KPZ, tak vy si na výlet vezměte kartičku pojištěnce, anebo v zahraničí doklad o pojištění. Budete jednoduše identifikovatelní a bez jakýchkoliv pochybností se vám dostane odborné lékařské péče.
Nezapomeňte na nějaký pytel na odpadky, ať po vás nic v přírodě nezůstává. Také je docela prima mít někde v nějaké zapomenuté kapse, nějaké zásoby energetických tyčinek nebo čokolády. Na kapsu si v případě potřeby vzpomenete rychle...
Foto: Archiv Mch & WOK-outdoor
‹ Zpět
Související zážitky
Související články
03.04.2018
Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super
15.03.2018
Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?
13.03.2018
Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!
Nejnovější články