REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Na kajaku lehce a bezpečně: naučte se správně pádlovat

21.05.2015 |Petr Oldřich Novotný | Voda a lodě

Zkušený jezdec ví a nezkušený snad tuší, že dobrá technika jízdy pomáhá víc než hrubá síla. Stejně jako všude jinde platí, že naučené chyby v technice pádlování se projevují hlavně v krizových situacích. Právě v době, kdy jsou i drobné chyby vodáka nepřesně reagujícího na měnící se podmínky jízdy nekompromisně trestány.
 

Jen tak si plout s vlnou...


Z pohledu vodáka – závoďáka, kterému jde o co nejlepší závodní výkon, je jízda na vodě složena ze čtyř základních složek. Ty se navíc navzájem ovlivňují a podmiňují anebo i utlumují:                                                                                            
1. Technika: jednotlivé záběry, práce trupu, kolen a boků, timing (35 % výkonu)
2. Kondice: rychlost, síla, vytrvalost, flexibilita (30 % výkonu)
3. Psychika: specifická odvaha, kontrola úzkosti (25 % výkonu)
4. Taktika: čtení vody, optimální stopa, prostorová představivost

 
Protože nejsme na profi tréninku, budeme se v našem seriálu věnovat hlavně technice jízdy. Vysvětlíme si pohybové principy, které pomohou zlepšit jízdu na klidné i divoké vodě. Nastíníme záběrové kombinace pro snadné nájezdy do proudu a výjezdy z proudu bez ztráty rychlosti a bočního posunu lodi. Upozorníme na klíčová místa, správné časování a časté chyby.
 

K TÉMATU: Jak se obléknout na vodu?

 

Jak na to pádlování?


Základem je pevné sezení v lodi a správná předozadní rovnováha. Každý vodák by měl sedět v mírném předklonu. Nepodceňujte ani výběr pádla. Tyto tři jednoduché zásady jsou důležité pro snadné ovládání kajaku. Od začátku bychom se společně s nedůležitějšími záběry pádlem měli také naučit oddělit práci kolen a boků od práce paží a trupu. Rozdělení těla na dvě odděleně pracující jednotky nám umožní řízení lodě náklony. Postupně dojdeme k tomu, že pro změnu směru jízdy není nutné vždy používat naučený řídicí záběr: lehce naklonit loď, vytočit ramena a trup do směru jízdy a pádlovat a pokud v lodi sedíme správně a je tak správně zatížená, „sama“ následuje pohyb ramen a trupu a zatočí.
 


Záběr vpřed


Při provedení asi nejzákladnějšího záběru – záběru vpřed je pádlo zasazováno měkce do vody u boku lodi (vodáci říkají, že záběr je zasazován) s nataženou spodní paží. Ramena se vytáčí do směru záběru a aktivují se tak zádové svaly.
 

Jak to funguje?
 
Podobně jako Archimédes pronesl „Dejte mi pevný bod a já pohnu Zemí“, tak když zasadíte pádlo do vody, máte pevný bod a můžete pohnout lodí. A vězte, že když se tohle naučíte, pak se budou dít opravdu divy.

Nejdřív začnou pracovat zádové svaly, svalová síla se pak přenáší na paži a loď se pohybuje směrem k zasazenému listu. List táhneme k tělu přímo u boku lodi rotací ramen do pokrčené spodní paže. Horní paže, která pádlo tlačí vpřed, se pohybuje po přímce ve výšce očí.
 
Čeho se vyvarovat?
 

Cákání vody – přeci se nechceme namočit, ne, je to známka špatně nastaveného listu. Dále pak rychlé zatažení a odtržení vody od listu, nesymetrický úchop pádla, podvědomý předozadní pohyb trupu vycházející z unavených paží, kdy kajakář nezapojuje velké zádové svaly a svaly pletence ramenního.


Široký záběr od přídě

 
Dalším důležitým záběrem je široký záběr od přídě (odhoz, obloukový) se používá k roztáčení lodi. Začátečníci jej používají ke korekci směru jízdy.
 
Široký záběr od přídě<br>Kreslil Broňa Kračmar

Široký záběr od přídě
Kreslil Broňa Kračmar

Jak na to?
 

Nejprve „jdou“ oči: podívej se na 11. nebo 13. hodinu do směru, kam chceš točit loď a vytoč trup a ramena do směru otáčení. List pádla zasaď u špičky kajaku. A potom je záběr vedený nataženou paží a kolena s boky vedou loď od pádla po oblouku. Lodička je v klidu, nehoupe se.
 
Na co si dát pozor?
Pozor na předozadní a stranový pohyb trupu, který způsobí rozhoupání lodi, odklon od směru otáčení a zrušení náklonu a na pokrčenou spodní paži.



Přitažení špičky lodi<br>Kreslil Broňa Kračmar

Přitažení špičky lodi
Kreslil Broňa Kračmar

Přitažení 

 
Pro malou změnu jízdy je vhodné přitažení špičky lodě, při kterém spodní paže přitahuje loď k místu zasazení listu, list natáčíme zápěstím. Velikost přitažení ovlivňujeme nastavením úhlu předloktí (otevřený či zavřený) spodní paže. Zkušení kajakáři po přitažení špičky zahajují přímý záběr bez vytažení listu z vody. Tím zabrání bočnímu posunu kajaku nebo ztrátě rychlosti.
 

K TÉMATU: Jak komunikovat na divoké vodě?


Závěs

 
Závěs použijeme, když chceme loď otáčet bez ztráty rychlosti.
 
Kinogram závěsu<br>Kreslil Broňa Kračmar

Kinogram závěsu
Kreslil Broňa Kračmar

Provedení

 
Zase začínají oči, které, stejně jako trup a ramena, jsou vytočena do směru otáčení, těžiště těla je posunuto směrem k boku lodi. Zasazený list je opět pevným bodem a kajak se okolo něho otáčí. Poloměr otáčení lodi je dán místem zasazení a natočením zasazeného listu. Loket horní paže směřuje dopředu a dolů (jako když visíme na hrazdě) a zápěstí je uvolněné.
 
Čeho se vyvarovat
 
Když bude spodní paže moc natažená, pak v ní není taková síla jako v mírně pokrčené. Pokud špatně nastavíme záběrovou plochu listu a nepodaří se nám tak nabrat vodu na list, nebude pádlo pevným bodem a my nebudeme moci pohnout lodí. Další chybou jsou ramena nastavená kolmo na podélnou osu lodi. To způsobí zpomalení točení kajaku a poloha ramen nutí kajakáře do nepřirozené polohy horní paže – brání jí dostat se nad vodu.
 

Závěs v reálu


Kombinujeme

 
Vhodnou kombinací je aktivní přitažení nebo závěs při pohybu listu vpřed s přímým záběrem, který provedeme tak, že list je veden směrem ke špičce po dráze písmene „C“ z pokrčené do natažené paže. Následný záběr vpřed je veden mírně pod loď (horní paže musí být nad vodou!), aby záběr nezpomalil otáčení kajaku.
 
Časté chyby
 
Spodní paže je moc natažená. Často se dopouštíme špatného nastavení záběrové plochy listu: listem „nekreslíme“ céčko. Nebo naše ramena jsou kolmo na podélnou osu lodi, a tím horní paže při přímém záběru není nad vodou a brzdíme točení kajaku a dochází k bočnímu posunu.
 


Jen sedí a jede tam, kam chce... Asi to umí...

Jen sedí a jede tam, kam chce... Asi to umí...

Přímá jízda


Zkušený kajakář udržuje loď v přímém směru lehce bez doprovodných řídicích záběrů.
 
Pár tipů, jak jízdu ovlivnit:
  • Nestejně vynaloženou silou v záběru nebo zkrácením záběru. Zkušení vodáci používají tyto způsoby automaticky.
  • Vytočením trupu do požadovaného směru jízdy. Natočení ramen v průběhu opakovaných záběrů umožňuje plynule natáčet loď do požadovaného směru jízdy.
  • Širokým záběrem od přídě. Používá se u rychlé změny směru jízdy.
  • Přitažením špičky. Samostatně se provádí většinou při jízdě v obtížnějším terénu k přesnému navedení kajaku do požadovaného místa nebo směru.
  • Přitažením zádi lodi (nouzové řešení) při kritické situaci na divoké vodě.
  • Použití záběrů nebo popsaných záběrových kombinací záleží na konkrétní situaci, na technické a taktické vyspělosti kajakáře.

Pořádně si tu jízdu užít

 
Foto: David Sodomka, Vojta Hejtmánek, Petr Civrný, Petr O. Novotný

---
Přečtěte si rozhovor s autorem článku, který vám bude průvodcem v technice pádlování a bude rád, když vám bude moci být nápomocen i v praxi v kajakové škole

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner