REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

24h o-štafety v Německu

20.05.2015 |Šárka | Orientační sporty, Extrémní závody

„Miluju nočáky. Jen nesnáším tu prudu, že se člověk pořádně nevyspí a ještě vymrzne. Už aby někdo vymyslel les, kde se dá zhasnout normálně přes den,“ řekl mi jednou Tarvo. Přesně na tohle myslím, když ve dvě hodiny ráno mrznu někde uprostřed lesů u doběhu a čekám na předávku. Kolem mě poskakuje pár dalších čekajících chudáků, nad stanovým městečkem se rozléhá hlas komentátora, v noci omezený jenom na hlášení blížících se štafet a občas jméno někoho, kdo předávku propásl.

Ve dne se běhalo pro diváky, v noci už jenom pro tým


6 lidí, 24 hodin, letos v Německu už podvacáté


Šest lidí, z toho aspoň dvě ženy a aspoň jeden veterán nebo mládežník, se pravidelně střídá na úsecích od 3 do 9 kilometrů, vítězové se za 24 hodin stihnou prostřídat 7krát. I když Německo není žádnou orienťáckou velmocí a německé závody se rozhodně nemůžou počtem účastníků ani zajímavostí terénu zdaleka rovnat slavným skandinávským štafetovým závodům, jedním prvenstvím se tyhle 24hodinové štafety, pořádané na jaře v Durynsku od roku 1985, chlubí: jsou údajně nejdelšími orienťáckými štafetami na světě. 


Foto: www.24h-ol.de

Foto: www.24h-ol.de

O tenhle titul se dělí s Maďary, které mrzelo, že dřív se závod konal jen jednou za dva roky, a proto od Němců celý koncept převzali a v současnosti se v každoročním pořádání štafet střídají.

Německá organizovanost mě vždycky překvapí: Když před hromadným startem v 9 ráno místní starosta pozdraví Guten Morgen a všichni přihlížející mu jedním hlasem odpoví a se stejným zápalem pak i hromadně odpočítávají poslední vteřiny do startu, je to skoro strašidelné. 
 

Největší letošní vychytávkou je ale možnost nechat si poslat esemeskou, že se závodník vašeho týmu blíží na předávku. Škoda, že jen na německá čísla.


Společné tratě, společné sprchy


Když vybíhám na svůj první úsek a probíjím se křovím k první kontrole, opakuju si v duchu předzávodní vtipkování nad mapou, že do tohohle terénu by normální člověk nevyrazil ani jednou. A už chápu, proč jeden z úseků je pořadateli pojmenovaný Nach Kirill.

Foto: www.24h-ol.de

Foto: www.24h-ol.de

Při šestém úseku je mi už skoro všechno jedno. Mám radost, že i když půlku kontrol už jsem jednou měla (v lese je kolem 200 kontrol, ale i tak se každý na některé dostane víckrát z různých směrů), část trati mě vede do zatím neznámého napalmu.

Pořadí úseků si vybírají sami závodníci, to znamená, že nejsou rozdělené na chlapské a ženské. Mě závodit s chlapama vždycky baví, dokážu se tak nějak víc hecnout. Zvlášť, když se ten moula, kterého se neúspěšně snažím uviset, opakovaně ztrácí, takže ho znovu a znovu dobíhám. No a kde jinde se soupeři probrat společně strávené momenty na trati, než pod studenou sprchou? Ještě že byly sprchy společné, jinak bych si s tím Němcem ani nepokecala.

A příští rok na Balaton!

Foto: www.24h-ol.de


Foto: www.24h-ol.de

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner