Salza řeka učitelka
18.05.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě
Perla rakouských řek, jak je také někdy Salza nazývána, protéká úžasnou krajinou Hochschwábských Alp a vodáci o ní často mluví v mnoha superlativech. Salza má typickou nazelenalou křišťálovou barvu a nabízí vodácké terény všeho druhu do WW III. Na jejích peřejích najdete nespočet cvičných vracáků a za každou peřejí je tišina na rozkoukání. I proto se Salze přezdívá řeka učitelka, která potěší jak zkušené jezdce, tak vodácké začátečníky. Dnes se společně podíváme na nejoblíbenější úsek z Wildalpenu do Palfau.
Z Prahy k Salze dorazíte ani ne za šest hodin a obejdete se bez rakouské dálniční známky. Čechy je nejlepší opustit na hraničním přechodu Dolní Dvořiště a dále pokračovat na Mauthausen, Steyr dále proti proudu Enns do Weyr, ze kterého budete pokračovat do Palfau.
V údolí Salzy je nespočet kempů a určitě si mezi nimi vyberete ten svůj. Pokud však nechcete být v přeplněných kempech u řeky, můžete se trochu vzdálit a ubytovat se například v Mooslandlu, kde je krásný a klidný kempík s přírodním koupalištěm.
Na řeku je nejlepší nasednout nad vodáckým městečkem Wildalpen (v outdoormapě zde), které je plné kempů, půjčoven, obchodů a cestovek. K nasedání na vodu používejte pouze oficiální nástupní místa, ať zbytečně nedojde ke konfliktům s místními. Takovéto místo poznáte podle velké informační tabule s popisem řeky. Na vodu nasedejte pouze s dobrou výbavou, ve které nesmí chybět vodácká helma a vesta. Nezapomeňte ani na neopren, protože i v teplých letních dnech se teplota vody pohybuje okolo pěti stupňů a hrozí riziko podchlazení.
O povinné výbavě na vodu, čtete více zde.
Více o problematice oblečení na vodu najdete tady.
Pokud tedy nasednete nad Wildalpenem, čeká vás pár lehkých peřejek na rozcvičení. Jakmile se však začnete blížit k městečku a kolem řeky se začnou objevovat kempy zpozorněte. Nejprve vás čeká malý rodeový váleček, který ocení zejména kajakáři na trénování. Na nafukovačce si ho ani nevšimnete. Hned za tímto válečkem uvidíte zelené a červené slalomové branky. Tady je vhodné vystoupit a jít si prohlédnout kamenitý stupeň válce. Válec není nikterak nebezpečný, ale cvaknout se tady není moc velký problém.
Skok pro otužilce
Za Wildalpenem řeka peláší širokým lesnatým údolím a baví vodáky svými peřejemi. Nejsou zde žádné nebezpečné válce ani jiná rizika a cvaknout se obvykle můžete jen z navalení se na čouhající kamen.
Když zprava bude přitékat větší říčka Lassing, dorazili jste na další oblíbené nasedací místo (v mapě zde). Autem sem dojedete, když z hlavní silnice odbočíte přes most směrem na Fachwerk. Zde si můžete dát malou svačinu, máte totiž za sebou prvních sedm kilometrů. Dále má řeka stále stejný charakter. Minete lavinovou galerii, u které je další nasedací místo.
Zhruba po pěti kilometrech od Lassingu je přes řeku vysutý most, oblíbená zastávka raftingových společností. Tady je totiž krásný, zhruba čtyřmetrový můstek pro skoky do vody. Určitě se o tento zážitek nesmíte ochudit. Až už vás nebude bavit pádlovat, můžete se sem vrátit autem, přejít přes vysutý most a navštívit soutěsku Wasserlochklamm (v mapě zde). Vstupné je sice 5 eur, ale rozhodně to za to stojí. Půjdete po udržovaných dřevěných lávkách soutěskou s vysokými vodopády až k impozantní vyvěračce nad prvním vodopádem.
Od schodů přes romantickou soutěsku
Ale zpět k pádlování. Kousek za Wasserlochklammem přejde hlavní silnice přes řeku na pravý břeh a vás čeká první soutěska. Ta není nikterak záludná a nabídne vám svezení na velkých hladkých vlnách. Hned za soutěskou zprava přitéká menší říčka a nahoru k silnici vedou velké betonové schody, podle kterých se tomuto místu přezdívá U Schodů (v outdoormapě zde). Kdo měl doteď s jízdou problémy, měl by zde plavbu ukončit. Na ostatní čeká druhá soutěska přezdívaná romantická.
Jak komunikovat na vodě? Dozvíte se tady.
Tato soutěska už je větší, a o to krásnější, ale je zde minimum možností úniku. Jízda vám bude pěkně utíkat po velkých vlnách, až dojedete k zúžení, kde na vás čeká laškovný váleček, který prověří vaše schopnosti. Nemusíte se však ničeho bát. Pod válečkem je velký bazén, ve kterém pochytáte všechny věci a případně i lidi.
Dál už žádná záludná místa nejsou a vy se tak můžete kochat krajinou. Po cestě si můžete ještě jednou zaskákat ze skalní police a hurá do cíle. Ten poznáte podle malé plážičky na pravém břehu. Z ní odchází kamenitá cesta, která se za chvíli změní v asfaltku a dovede vás až do kempu v Palfau, kde můžete nechat své auto (v mapě zde).
Celý tento úsek zvládnete v pohodě za jeden den, ale lze ho rozdělit i do dvou dnů. Pokud pojedete k Salze na víc dní, můžete vyrazit na ferraty v okolí nebo na nedalekou řeku Enns, o které si řekneme zase příště.
Foto poskytla cestovní kancelář AJV Příbram, pořadatel zájezdů nejen na Salzu. Jejich profil na Outfanaticu naleznete zde.
Další tipy kam vyrazit na vodu naleznete v sekci Kde sportovat.
Užitečné rady na divokou vodu se také dočtete v článku Povinná výbava lodi na divokou vodu, Komunikace na divoké vodě a v seriálu o eskymáckém obratu.
‹ Zpět
Související zážitky
Související články
08.02.2018
21.12.2017
Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat
04.10.2016
Jak přečíst stupnici obtížnosti WW
Nejnovější články