REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Orienťák – lesní sport. A co když se přesune do města?

12.05.2015 |Šárka | Orientační sporty

Zas ten blbý orientační běh


Kdo zná orientační běh leda z písniček Horkýžů nebo skandinávských románů (kde jím hlavní hrdina obvykle silně pohrdá: „Orientační běh je nejdebilnější sport, co znám.“ Lars Saabye Christensen: román Beatles), musí si myslet, že orientační běžci jsou magoři běhajících po lese, někdy dokonce s anténou (Kryštof: Rubikon). 

Nejriskantnější okamžiky přináší změna z jednoduššího parkového terénu do úzkých uliček starých měst


Orientační běžci ale už dávno neběhají jenom po lese, čím dál častěji totiž brázdí ulice měst a městské parky. Neználky to překvapuje, zasvěcené diváky to baví, turisty to otravuje (omlouvám se zpětně za to kafe zvrhnutý do klína...). Pomalí běžci se vymlouvají, že je to na ně orientačně jednoduché, atleti, že v jejich rychlosti se mapa už nedá stíhat číst. Jak je to možné?

Pro začátečníky bývají městské závody jednodušší než ty lesní (stačí přece odpočítat si správně ulice nebo lavičky v parku), mnohdy mohou být i kulturním zážitkem, zejména když se konají v starých městských centrech. Ve velkých rychlostech se ale městské závody pro běžce stávají pěknou psychickou náloží.

Video ze závodu v italských Benátkách.

Ve městě totiž vyvinete mnohem větší tempo, navíc městské závody bývají nejčastěji sprinty, tedy závody pro vítěze na 15 minut. Pozorovat, jak se chová mozek sportovce v maximální fyzické zátěži, které v lese většina lidí prostě nedokáže dosáhnout, je pak docela zajímavé. Kdo nevyzkoušel, nepochopí.

Ukázka mapy z Žatce

Ukázka mapy z Žatce

Poslední květnová neděle v Žatci


Kam a kdy si tedy můžete přijet městský orienťák vyzkoušet? Tak třeba poslední sobotu v květnu se v Žatci koná závod českého poháru (info tady). Trať závodníky zavede jak do úzkých uliček kolem náměstí a pivovaru, tak do parků kolem nové zástavby.

Startuje se od 4 odpoledne, neregistrovaní závodníci se mohou přihlásit předem (za nejnižší startovné 40 Kč do 17. 5.) nebo na místě do kategorií T nebo P, které jsou dlouhé do 3 km. A pokud by vám jeden závod za tehle víkend byl málo, můžete si zaběhnout i lesní tříčlenné štafety v sobotu i v neděli v lesích okolo Kroučové (info). 

Tak co, jste i vy orientačním běžcem, který „vždycky ví kudy kam, nezabloudí, má pevnou vůli, měl by být chytrý a měl by mít svaly“ (film Bloudění orientačního běžce, 1986)?Rozhovor s Tomášem Dlabajou, bývalým reprezentantem, jehož doménou byly dlouho právě městské sprinty, čtěte tady

Ve městě výzvou nejsou bažinky a hustníky, ale uličky a zákoutí (Žatec)


Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Czech Adventure Race 2016

Czech Adventure Race 2016

Šumava, Plzeňský kraj, Czech Republic

100

%

100

%

Související články

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

11.09.2016

Trať Wenger Czech Adventure Race stihli vítězové za 50 hodin

08.09.2016

Souboj na tři dny a tři noci o titul Mistra republiky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner