REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak vybrat sucháč

11.05.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě, Jachting

Suché obleky jsou u vodáků v poslední době čím dál oblíbenější. Nejspíš za to může snížení ceny, ale především asi vylepšení konstrukce a použití lepších materiálů. Dříve se sucháče používali spíše při jachtingu a záchranářských prací.
 



Sucháč je vlastně nepromokavá kombinéza, z které vám kouká jen hlava a ruce. Na krku a zápěstích jsou latexové manžety zabraňující průniku vody. Tyto manžety se ale občas roztrhnou a musí se vyměnit. Naštěstí to nestojí moc peněz a při troše šikovnosti to zvládnete i doma na koleni.
 

Pozor na růst hub


Latexové manžety na rukou

Latexové manžety na rukou

Oblek sám o sobě neizoluje a musíte si pod něj obléknout termoprádlo. V této kombinaci vykazuje suchý oblek nejlepší termoizolační podmínky v porovnání s ostatním oblečení. Pokud je ovšem poškozený a protéká, neizoluje téměř vůbec.
 
Obrovskou výhodou  sucháče je také komfort. Při delší vodácké akci se totiž každý den oblékáte do suchého oblečení. No, pravda je, že to neplatí úplně stoprocentně. Suchý oblek sice nepropustí vodu dovnitř, ale nepropustí jí ani ven. Hi-tech modely jsou vybaveny goretexovou membránou, ta ale funguje, pouze pokud je oblek suchý. Malinká vrstvička vody na povrchu obleku totiž zabraňuje prostupu potu. Při několika hodinové projížďce se tak můžete uvařit ve vlastní šťávě a za pár dní se v sucháči vytvoří mikro klima příznivé pro růst kdejakých hub.


 
Zip na zádech

Zip na zádech

Další nevýhodou je, že při neopravitelném poškození, jako je například velká díra, musíte vyměnit celý sucháč. Trvanlivost suchého obleku na tom také není moc valně. I když o něj budete pečovat v rukavičkách, nebudete ho sušit na přímém slunci, budete ho věšet na ramínko a tak dále, po nějaké době stejně začne protékat. Při běžném používání vydrží zhruba tři až čtyři roky než začne protékat. Není sice úplně na vyhození, ale nepodá stejný výkon, jako když byl nový.

Kam dát zip?


Zip na nohou, foto: peakuk.com

Zip na nohou, foto: peakuk.com

V současné době jsou na trhu nejvíce zastoupeny dvě hlavní konstrukce suchých obleků. Tím nejpoužívanějším je se zipem na zádech. Tento sucháč se dobře obléká a zip při pádlování téměř nepřekáží. Nevýhodou je ovšem to, že si ho sami nezapnete a musíte poprosit parťáka, nicméně na vodě stejně nikdy nejezdíte sami. Další variantou je zip přes prsa. Do tohoto modelu se už dokážete zapnout svépomocí. Navlékání přes hlavu je však trochu nepohodlné, ale na to si za chvíli zvyknete. Zip na prsou může také někomu vadit při pádlování.
 
Různé firmy vymýšlejí stále nové konstrukce, které si také vydobyly své místo na trhu. Britská firma PeakUk vyrábí sucháče se zipem na nohavicích, který jde od jednoho vnitřního kotníku ke druhému. Tohle řešení se mi osobně moc líbí, protože zip nikde nepřekáží a sucháč se dobře obléká. Nevýhodou ovšem je, že si sucháč nemůžete obléci jen do pasu, což využijete například při dlouhém přenášení. Trochu bych se také bál, jak dlouho zip vydrží ve funkčním stavu. Při chůzi totiž bude dost namáhaný.

Super nápad také zrealizovala firma Kokatat, která umístila zip kolem celého pasu a oblek tak lze rozdělit na bundu a kalhoty. Obě části můžete používat samostatně.
 
Poklopec

Poklopec

Oba tyto modely jsou zajímavé zejména pro holky. Klasická konstrukce je totiž vybavena poklopcem, který využijí spíš kluci. Další variantou pro holky je zip vedený od boků stehen k bedrům, který splní žádaný účel a při sezení v kajaku nepřekáží. Chlapi by ovšem těmito modely také nemuseli opovrhovat. Ono když prohlížíte nějakou těžkou peřej, tak se také hodí zip na zadku.
 
Když už jsme u těch zipů. Na vodácké sucháče se používají dva typy vodotěsných zipů kovový a plastový. Kovový je pevnější a déle vydrží. Je ovšem také trochu těžší a dost si za něj připlatíte. Oproti tomu plastový je výrazně levnější, ale dost náchylný na mechanické poškození.

Foto: Kuba Vondrášek



Přečtěte si také jaké jsou další možnosti oblečení na divokou vodu zde.

Užitečné rady na divokou vodu se  také dočtete v článku Povinná výbava lodi na divokou vodu, Komunikace na divoké vodě a v seriálu o eskymáckém obratu.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner