REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Berounská desítka není pivo ale závod

07.05.2015 |Jan Koubík |

Rozhovor jako tisková zpráva od organizátorů Berounské desítky, kteří vyzpovídali svého šéfa – hlavního pořadatele již 29. ročníku závodu Berounská desítka MTB / RUN Petra Širera.
 Sportovec tělem i duší


Petře, co ty a sport?
 
Od mládí rád a s chutí sportuji. V zimě to byl především snowboard a sjezdovky, v létě zase vodní sporty v podobě windsurfingu, vodního lyžování a kitingu. Když zrovna není po ruce žádná vodní plocha, tak beru kolečkové brusle, kolo nebo tenisky a vyrážím někam ven, jak se říká „vyčistit si hlavu“. V poslední době mě ale uchvátilo závodění na koloběžkách.
 
Co tě přivedlo k pořádání závodů? Pokud si dobře vzpomínám, tak v loňském roce to bylo Mistrovství ČR ve 24 hod MTB, dětský závod Cyklísek a také Berounská desítka.
 
Před časem jsme tady u nás v Berouně založili s kamarádem Honzou Koubíkem cyklo hobby team More Than Bikers a s partou lidí začali jezdit venku na kole. Postupně to přerostlo v to, že bychom mohli uspořádat i nějaký závod. V loňském roce se nám povedlo zorganizovat tři akce, ale vzhledem k pracovnímu vytížení nezbývá na tyto věci moc času. Prostě nám to přerostlo přes hlavu. Když totiž chcete udělat závod pořádně, jak se říká srdcem, bez ohledu na případný zisk nebo ztrátu, zabere vám to spoustu času. Rozhodli jsme se proto, že si vybereme jeden ze závodů a v tom budeme pokračovat.


Mám to tedy chápat tak, že Berounský Cyklísek a Berounská 24 hod MTB končí?
 
No není to tak úplně pravda. Dětský závod Berounský Cyklísek se nám povedlo předat. Domluvil jsem se s panem Zachem ze sdružení Sport pomáhá. Těm jsme předali veškeré naše know how tak, aby tahle podle mého povedená akce úplně nezanikla. Podobný úmysl jsme měli i s Berounskou 24 hod MTB. Bohužel, najít nového organizátora, kterému naprosto nezištně předáme závod, se nám dodnes přes veškerou snahu nepovedlo.


MTB, RUN nebo duatlon závod, ne pívoTeď zpátky ke třetímu závodu. Proč zrovna Berounská desítka? To ve mně evokuje spíš značku piva než název závodu.
 
Tenhle název jsem nevymyslel já. Kořeny tohoto závodu sahají hluboko, až do roku 1980, kdy se uskutečnil jeho první ročník. Tenkrát šlo čistě o závod běžců na lyžích. Do roku 1991 proběhlo 6 ročníků na běžkách a pro nedostatečné sněhové podmínky se zbývajících 6 ročníků proměnilo v běžecký závod. Od roku 1992 až do posledního ročníku, který se uskutečnil v roce 2005, se Berounská desítka startovala jak v kategorii běžců, tak bikerů. V roce 2013 jsme se rozhodli společně s původním zakladatelem panem Chuchlerem a jeho manželkou závod Berounskou desítku obnovit. Byla a je to pro mě srdeční záležitost. Jako dítě jsem se účastnil prvních ročníků ještě na sněhu a tenhle závod mi přirostl k srdci.
 

Přibliž nám, jak vypadá dnešní podoba závodu.
 
Berounská desítka jsou vlastně dva oddělené závody, které se uskuteční v jeden den. Dopoledne startuje závod běžců. Na muže a ženy čeká jeden 10km členitý okruh vedoucí výhradně po lesních cestách. Pro juniory a mladší děti jsou tu samozřejmě kratší tratě začínající již na 100 m. Odpoledne potom bude patřit trať bikerům. Na muže čeká 30 km (tři okruhy), na ženy 20 km (dva okruhy) a na juniory 10 km (jeden okruh). V rámci našeho závodu vyhlašujeme ale také speciální kategorii pro ty, kteří dopoledne poběží a odpoledne pojedou na kole. Takový B10 duatlon. Nejlepší muž a nejlepší žena jsou potom vyhlášeni jako král a královna Berounské desítky.


 
A co nějaké ambice a předsevzetí pro letošní ročník?
 
Snažíme se znovu udělat závod otevřený úplně všem tak, aby si u nás přišel na své jak rekreační hobby jezdec tak elitní závodník. V běhu máme kategorie od těch úplně nejmenších sportovních ratolestí. Chceme také každý rok si stavět laťku o kousek výš a závod neustále zlepšovat a vymýšlet něco nového. Letos se nám povedlo Berounskou desítku dostat do seriálu UAC a do projektu ČUS Sport pomáhá.
 

A závěrem kdy a kde se závod koná?

 
Všechny bych chtěl srdečně pozvat 30. 5. 2015 k nám na Zdejcinu u Berouna. Bude na vás čekat zajímavá a členitá trať se spoustou singl treků, usměvaví pořadatelé a domácká atmosféra, na které si zakládáme.
 
Více o závodě naleznete zde: www.berounskadesitka.cz a na FB www.facebook.com/BerounskaDesitka
  
Foto: More Than Bikers

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner