REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Lezecká oblast Poříčí nad Sázavou je nově vyčištěna a přejištěna

07.05.2015 |MáraS | Lezení

Jarní návštěva menší lezecké oblasti Poříčí nad Sázavou, neboli lom Měsíční údolí, nováčky přivítá moc pěkným žulovým lezením a místní znalce příjemně překvapí přejištěnými cestami a úklidem. Ve většině cest byly dodělány slaňovací řetězy s mailonkou a ve spoustě cest byly háky vyměněny krásnými lepenými borháky.

Gabča a Kačka na Poříčí, foto: Mára S.


 

Přejištění usnadnilo jištění i slaněná


Obzvláště jsme přivítali řetěz na konci oblíbené cesty Zdenčina nebo Stará cesta, kde se standardně dolézalo až na vršek skály ke slaňáku, ze kterého se dále jelo trochu přes hranu a následně těžko stahovalo lano. Nyní je u konce těchto cest nově umístěn řetěz. Z něho si krásně sedíc na poličce snadno dobíráte druholezce a hlavně se odsud pěkně slaňuje ve směru cesty, lze ji případně vybrat a lano se stahuje pohodlně.


Nová cesta Alergie na trávu, 8, foto: MS

Nová cesta Alergie na trávu, 8, foto: MS

Nové cesty


Přestože by se mohlo zdát, že v oblastech poměrně hojně navštěvovaných jako je třeba Poříčí, budou všechny směry již vylezeny a navrtány, tak nás překvapila nová cesta. Nachází se v sektoru Terasa a byla nazvána Alergie na trávu, klasifikace 8. Leze se chvíli po lištách, kus koutku a spárky, přes 3 borháky a dolez doprava kolem cesty Netopýr, po pěkné a pevné skále.Vedle těžkých projektů v hladkých plotnách v sektoru Suterén je nejen díky této cestě opět za čím zajet. Autoři cesty jsou lezci z HO Benešov. I když krása některých cest v Poříčí je natolik poutavá, že sem stejně milovníci této oblasti jezdí opakovaně. Navíc pro oblast byly vytvořeny nové přehledné nákresy cest a sektorů. Odkaz na průvodce a další lezecké oblasti naleznete k sekci Kde sportovat.
 

Poříčí nad Sázavou, foto: Mára S.

Poříčí nad Sázavou, foto: Mára S.

Další změny v cestách


Smutnější zpráva přichází z cesty Ty krávo s původní klasifikací 8. Klíčová lišta na levačku nad prvním borhákem, z které se jde dynamický krok do madla a původně se jednalo o lištu na článek prstu, tak byla vylomena a nyní je z toho poměrně dobrý bočák až madlo. I přes tuto vadu na krásně se jedná o hezkou variantu cesty Uzená kráva, kterou se to celé dolézá až nahoru a stojí za to si ji přelézt. I s madlem je inkriminovaný klíčový krok hezký pohyb. Klasifikace klesla někam mezi 8-, možná až 7+ (nechť odborníci posoudí).
 

Uzená kráva, 7-, foto: Káča

Uzená kráva, 7-, foto: Káča

Umravnění vegetace


Vedle nového jištění také potěší počiny s pilou. Mnohá vegetace, která se bujně rozrůstala do cest, byla umravněna. Stromky nad cestami Arabská princezna a Cesta pro Albiho byly pořezány a celý sektor Garáž, který byl často vlhký a utopený v lese, byl na vršku skal celkem masivně prořezaný, čímž zesvětlil a trochu se tam lépe dýchá.

Poříčí nad Sázavou je připraveno na návštěvu nejen milovníků žulového lezení. Nejen birgáda a přejištění, proběhnuvší v březnu roku 2015, je pozvánkou. Z Prahy je to co by kamenem dohodil, dovolí-li průjezd po D1. Oblast snese celodenní lezení i výjezd po i před prací. Návštěvu doporučujeme.

--

Hledáte spolulezce? Neváhejte se registrovat na outdoorové sociální síti Outfanatic.com a objevte nekonečné možnosti propojení se s dalšími outdoorovými milovníky.
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner