REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zemětřesení: jak se stane, že se zem zatřese a jaké jsou důsledky

01.05.2015 |wok-outdoor | Lezení, Voda a lodě, Turistika a treking, Ferraty

Asi každý ze základní školy ví, že planeta Země je složená z rozžhaveného tekutého jádra obaleného pláštěm, který je také v tekutém stavu a na něm „plove“ kůra složená z litosférických desek. Díky této pohybové volnosti desek dochází k jejich posunu a rozložení kontinentů na Zemi takové, jaké je. Spousta z nás vyhledává krásné prostředí hor, i těch nejvyšších – Himálají, And, apod., Islandských gejzírů, anebo rádi vyrazíme na Jávu, Sumatru či Borneo, ale víme, co nás tam může potkat?
 

Minulý týden v oobraze
http://dutchsinse.com/


Jak se posouvají litosférické desky: A - divergence;<br>B - konvergence; C - posun<br>www.ingeologiauapcivil.blogspot

Jak se posouvají litosférické desky: A - divergence;
B - konvergence; C - posun
www.ingeologiauapcivil.blogspot

V pradávné minulosti totiž existoval pouze jeden kontinent – Pangea. Postupně se litosférické desky rozlámaly a různě přesouvaly, posouvaly, až dospěly do dnešního stavu. Ani teď ale pohyb není přerušený, pokračuje a třeba za další miliardu let na Zeměkouli bude zase jen jeden kontinent, kdo ví…
 
Okraje desek nejsou hladké a rovné, a tak v místech, kde se dvě různé desky stýkají, vznikají místa konvergence (přiblížení) nebo divergence (oddálení) a vzájemného bočního posunu. Tyto posuny ale musí mít samozřejmě i „nějakou“ odezvu. Projevem je především zemětřesení anebo sopečná činnost. Největší koncentraci sopek najdeme v tzv. „Ohnivém tichomořském kruhu“, tedy oblasti obklopující Tichý oceán. Je to právě rozhraní Pacifické desky a jiné, která k ní přiléhá. Zde dochází k výronům rozžhaveného magmatu – lávy.

Tam, kde nedochází k výronům lávy se země „jen“ zatřese. Druhým případem projevu cestování litosférických desek je teda zemětřesení. Málokdy jedna událost kdesi na světě zůstane ojedinělou. Jedna deska postrčí druhou, ta změní svou polohu vůči další a řetězová reakce je na světě. Toho jsme byli svědky v minulém týdnu. Vše vyvrcholilo velmi intenzivním zemětřesením v Nepálu, které má tragické následky a celý svět vysílá humanitární pomoc do oblasti.
 

Ale pojďme postupně, co se celý týden dělo. Postupně došlo k více či méně očekávaným zemětřesením v různých regionech: Taiwan, Jižní Amerika, Nový Zéland, Fidži, Vancouver BC a Nepál a také nečekaně vybouchl doposud spící vulkán Calbuco Volcano v Chile a také v oblasti Yellowstonu byla zvýšená aktivita gejzírů – nejvýstižněji geologické události vystihuje následující obrázek. Najdete v něm kdy, kde a jak silná událost nastala.
 

KDE, KDY a v JAKÉ síle http://dutchsinse.com/


V oblasti Himálaje se střetává Indická oceánská a Euroasijská deska, kdy Indická se podsouvá pod tu kontinentální. Díky tomu vyvrásnily nejvyšší hory planety, ale jak vidět a především cítit, jejich vývoj není ani zdaleka ukončen… Zřejmě po uklidnění situace v oblasti se na Mt. Everest a okolní vrcholky vypraví vědecké týmy, aby přeměřily výšku těchto velikánů, zda už nemáme na planetě kopec vyšší, než se doposud udávalo.


http://dutchsinse.com/

 

Bonjour, Hello, Hola, NAMASTE

 
Na facebooku proběhla hláška, že jestli opravdu někdo chce pomoci Nepálu, tak tam má vyrazit na dovolenou. To je sice pravda, ale peníze, které tam utratíme, nedostanou ti konkrétní postižení hned. K nim budou peníze putovat určitě složitou cestou a ještě se rozmělní, jestli se vůbec k nim dostanou. Tím, že do Nepálu vyrazíme na dovču, určitě zemi pomůžeme a velmi, ale…
 
Dnes bydlí takto

Dnes bydlí takto

Včera nám ve schránce WOK-outdoor „přistálo“ následující video. Inka Gurung Trollsås (Sweden) and Alice Bomboy (France) jsou kolegyně Petra Oldřicha Novotného z ICF development programu (program na podporu a rozvoj vodního slalomu v méně rozvinutých „slalomářských“ zemích, trénink, vedení při MS, apod), které „nepálské holky“, jak je Oldřích označuje, začaly v loňském roce trénovat. Holky, Anu, Sita, Radha, Kamala a další jsou navíc profi raft & kayak guides na divoké vodě v Nepálu.
 
Nicméně události minulého týdne jim už takhle těžký život pod střechu světa zkomplikovaly, a tak nás, z vyspělého světa, s uctivostí jim vlastní žádají o pomoc, finanční přispění na obnovu jejich domovů a znovu nastartování jejich outdoor businessu – na webu píši „The money will be given to the Himalayan Adventure Girls, a NGO launched a couple of years ago by Nepali girls Anu, Sita, Radha, Kamala and others. The NGO is dedicated to encourage Nepali women to participate in the outdoor industry as rafting and kayaking guides and instructors.“

Holky v akci


Děkujeme za ochotu všem, kteří se aspoň zamyslí, mrknou na jejich web: http://www.gofundme.com/himalayangirls, přidají anebo skutečně na podzim vyrazí pádlovat do Nepálu a najmou si je jako vodácké průvodce…

---
My ve WOK-outdoor jsme už holky Nepálky podpořili, tak se přidejte i vy. A taky si můžete přečíst rozhovor s Oldřichem se zakladatelem WOK-outdoor.
 

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner