REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Co jíst a co nejíst, that is the question: Oxid dusnatý zlepší náladu i regeneraci

30.04.2015 |Martina Chrástková | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking

Minule jsme debatovali o tom, kde je v současné době zakopaný pes ve stránce stravování a jídla vůbec a k čemu jsou dobré antioxidanty. Tentokrát se posuneme zase kousek dál, možná už do ne tak profláklých a známých vod, jakými antioxidanty určitě jsou…
 

Důležitý je TEN prožitek...


 

Co se vám vybaví, když se řekne oxid dusnatý?



Chemicky zdatnější asi správně „tipnou“ jeho chemický vzorec – NO, tzn. 1 dusík a jeden kyslík. Možná někoho napadne Rajský plyn, to ale není správná odpověď. Rajský plyn je oxid dusný, tudíž 2 dusíky a jeden kyslík a dříve byl používán pro anesteziologické účely.
 

Oxid dusnatý (NO) je jednou z nejdůležitějších molekul v lidském těle (ale i v těle ostatních organismů – zvířat, rostlin, apod.). Jeho hlavní funkcí je rozšiřování cév, uvolňování krevních sraženin a aterosklerotických plátů. NO je přenašečem nervových vzruchů a emocí. Svým způsobem ho můžeme také řadit mezi antioxidanty, a to mezi ty nejsilnější.
 


Signální molekula života & Nobelova cena


Základní stavba tepny

Základní stavba tepny

NO se primárně tvoří v endotelu (vnitřní výstelka) cév, dále v nervové soustavě a v bílých krvinkách. Jeho produkce stoupá do 25 let života, pak je sice produkován, ale ne už v takové míře. Po 40. roce života se tvořit přestává, a proto začíná docházet k procesu stárnutí. Pokud tedy nechceme stárnout, ale stále si užívat aktivního sportovního života, chceme mít čisté krevní řečiště, abychom se nemuseli bát infarktu myokardu či mozkové mrtvice a hlavně podávat výborné výkony a rychle regenerovat, měli bychom do svého jídelníčku zařazovat potraviny s vysokým obsahem dusitanů nebo L-Argininu, abychom pomohli našemu tělu tvořit si více NO.
 
Základní stvaba žíly

Základní stvaba žíly

Když je krevní řečiště rozšířené a čisté (pro každého jedince do té správné fyziologické velikosti), cévní endotel není poškozen a krev může volně proudit, přirozeně dochází harmonizaci krevního tlaku. Uvolněné a rozpuštěné aterosklerotické pláty nebrání průtoku krve a krev může volně proudit a vyživovat celý organismus včetně exponovaných buněk na periferiích těla – na konečcích prstů na rukách nebo na nohách. Všechny buňky v těle, všechny orgány jsou pak mnohem lépe zásobeny okysličenou krví, ale také jsou z těla snáze odváděny odpadní látky a tím je urychlena regenerace.
 
Za objevení oxidu dusnatého jakožto signální molekuly života a zjištění jeho funkcí v těle byla roku 1998 udělena Nobelova cena za medicínu a fyziologii trojlístku vědců: Dr. Robert F. Furchgott, Dr. Louis J. Ignarro a Dr. Ferid Murad.
Není ta naše DNA krásná?

Není ta naše DNA krásná?


„Objev oxidu dusnatého Louisem Ignarrem a role, kterou hraje při snižování výskytu kardiovaskulárního onemocnění, je stejně důležitý, jako byl objev penicilinu a inzulinu." (David Heber, M.D. Ph.D. ředitel UCLA - Centra pro lidskou výživu).
 


Nižší tepovka & lepší energetické hospodaření

 
Díky NO dochází v těle k zefektivnění termoregulace a harmonizování metabolismu. Výsledkem je snížení klidové TF a tudíž i lepší hospodaření s energetickými zásobami. Proto se váš výkon posune do jiných úrovní.
 
Pozor na podcenění hladiny glukózy v krvi! S rychlejším metabolismem potřebujete cukrů více, takže si nezapomeňte na trénink nebo závod vzít o jeden gel nebo tyčinku navíc!
 


Pořád plný elánu, s úsměvem na tváři, i večer…

 

Ani večer nesmí být nuda

Ani večer nesmí být nuda

V nervové soustavě NO je velmi dobře znatelný, člověk je koncentrovanější na výkon, dokáže daleko lépe přemýšlet o taktice či technice jízdy. Někdy je to na obtíž, když svaly už opravdu nemohou a hlava by stále moc chtěla…To pak vymyslíte věcí! Navíc si člověk celé sportování mnohem víc užije, přestane se mračit, i když ho závod neskutečně bolí.

 
Díky prokrvení a následné relaxaci topořivých tělísek penisu je podporována erektilní funkce. ANO, pánové, na stejném principu je vyrobena Viagra, na jejímž vývoji se podílel i pan Dr. Ignarro, který ve své knížce píše: „Přiměřené hladiny NO hrají významnou roli v prevenci diabetických komplikací, Alzheimerovy choroby, erektilní dysfunkce, artritidy a žaludečních vředů.“
 


Červená řepa, rukola, špenát, celer, NONI, kliky, dřepy, běh, šplh… Samé chuťovky…

 
Říkáte si hm, to je pěkné, ale jak tu zatracenou molekulu do těla dostat a ještě lépe ji tam udržet? Produkci NO v těle podporuje už samo cvičení, takže my trénovaní máme už část úkolu splněnou, nemusíme si totiž zvykat na pravidelný pohyb. Měli bychom jíst tzv. funkční potraviny nebo potravinové doplňky, které nám pomohou v těle NO vytvořit: např. červené maso, ryby, olivový olej, ořechy, šťáva z granátových jablek, extrakty a šťávy z Noni (pozn. u exotického ovoce ale pozor na komerčnost a opravdový obsah vlastních extraktů!).
 

S úsměvem na tváři jde všechno líp


Přehled obsahu dusitanů v zelenině:

L. Ignarro: Program ANO NO (2005)



Trocha „nezajímavých“ informací na závěr


NO v těle vzniká za přístupu kyslíku z L-Argininu reakcí s NOS (oxid dusnatý syntáza) za vzniku NO a L-Citrulinu. Tvoří se i bez přístupu O2, tedy v hypoxickém prostředí redukcí dusitanů.

V aktuálních studiích se používané množství nitrátu (NO3-) na jednu dávku pohybuje od 300 mg NO3- až po cca 700 mg NO3- (5–11 mmol/l). Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovuje akceptovatelný denní příjem na 3,7 mg NO/kg tělesné váhy, což odpovídá konzumaci 500 ml řepného džusu nebo jiného adekvátního zdroje nitrátu 2-2,5 hod před cvičením, anebo konzumaci stejné účinné dávky v 6 po sobě jdoucích dnech, avšak s konzumací v průběhu dne.
 
Občas se musí vyspravit i DNA,<br>děje se tak díky enzymům - bílkovinným látkám...

Občas se musí vyspravit i DNA,
děje se tak díky enzymům - bílkovinným látkám...

TIP nejen k tomuto článku: Pozor na syntetické preparáty, které NO do těla pouze doplní, ale nepodporují jeho vlastní produkci. Člověk se jimi může předávkovat a navíc účinek bude jen dočasný. Syntetické látky mohou být rakovinotvorné.

 
Tento seriál článků vychází z knihy L. Ignarro: Program ANO NO (2005), mých vlastních zkušeností a znalostí této problematiky.
 
Foto: MCh & WOK-outdoor

---
Přečtěte si také články o problematice stravování a o antioxidantech.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner