REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Než vyrazíte na ferraty

29.04.2015 |Summit Leader | Ferraty

Sluníčko už ukázalo svoji sílu. Skály se pěkně nahřívají a hlavně v těch níže položených alpských oblastech už zmizely i poslední zbytky sněhu. Takže pokud ta ocelová lana přes zimu nezrezavěla, můžeme vyrazit. To je samozřejmě myšleno jako vtip, i když také materiál na ferratách podléhá vnějším vlivům. Na co všechno byste si měli dát pozor, než se vydáte poprvé na ferraty?
 



Vybavení

 
Zjednodušeně by se dalo říct: „Bez kompletního vybavení na ferratu nelez!“ Bylo  by skvělé, kdybychom mohli hned dodat, že to už nikoho ani nenapadne. Ale bohužel, stále si spousta lidí zahrává s vlastními životy, nejčastěji ve snaze ušetřit a nahradit normovanou ferratovou brzdu obyčejnou smyčkou a HMS karabinou. Jen pro představu: už pád z pouhého jednoho metru do ploché smyčky bez tlumiče pádu, znamená jistojistě její přetržení.
 

Skutečnost, že v exponovaném skalním terénu je horolezecká, a nikoliv cyklistická, přilba nezbytná, snad ani není potřeba moc rozvádět. Rovnice je jednoduchá. Čím víc lidí nad vámi, tím větší pravděpodobnost padajících kamenů či jiných předmětů (karabiny i další části výstroje). Proto si helmičku nasaďte na hlavu zásadně ještě předtím, než vůbec dorazíte pod skálu, kde už se rázem ocitáte v zóně dopadu.
 

Sedací úvazek je více než vhodné doplnit hrudním úvazkem, který ovšem bývá velmi často opomínaný. Ano, sám uznávám, že se jedná o věc, která k celkovému komfortu moc nepřispívá, obzvlášť když je špatně nastavený. O co však ubírá na pohodlí, o to více je prospěšný pro vaše bezpečí v případě pádu, kdy na ferratách působí skutečně velké rázové síly. Pouze v sedacím úvazku pak směřuje všechna pádová energie do bederní oblasti a hrozí, mimo jiné nevratná poškození páteře. Naproti tomu s hrudním úvazkem se rázová síla rozloží na celé tělo, které je také udrženo ve vzpřímené pozici a nehrozí jeho přetočení.
 


Informace

 
Kompletní vybavení to je jedna věc. Nezbytný je také dostatek informací k ferratě, na kterou se chystáte vyrazit. Obzvláště pak, pokud se jedná o cestu, jež překonává velké převýšení a výstup zabere třeba i několik hodin. Dobře poslouží tištěný nebo internetový průvodce, doporučení od lidí, kteří již cestu lezli a potřebná je i podrobná mapa v měřítku 1:25 000.
 
Určitě se při shánění informací zaměřte hlavně na následující údaje: obtížnost, délka, převýšení, nástup, sestup, únikové varianty. První tři údaje bývají, zejména začátečníky, nejvíce podceňovány, protože ještě nemají relevantní srovnání a neumí či ani nemohou vyhodnotit, zda je vybraná ferrata v jejich silách.
 

Nástup, sestup a únikové varianty – na ty se mnohdy zapomíná úplně. Faktem je, že ne všechny nástupy na ferraty jsou v terénu precizně označeny a spíše vedou po nenápadných pěšinkách, které si musíte nastudovat z průvodce. Pakliže nevíte, která stezka vás k nástupu dovede, dost možná promrháte krásný letní den hledáním cesty k ferratě. Tak, jako se to stalo už mnohým, mě nevyjímaje.
 
Zajištěné cesty bývají ve většině případů jednosměrné, což pak v praxi znamená, že sestup bývá veden okružní cestou buďto po normální pěšině nebo jednoduššími úseky s ocelovými lany. Kudy se po dolezení ferraty vydat zpět do údolí musíte rozhodně vědět dříve, než vůbec do cesty vyrazíte. Tuto znalost oceníte, když se vrtkavé letní počasí změní k horšímu a vy budete hledět, být co nejrychleji dole v bezpečí. Stejně tak byste měli mít ponětí, zda na ferratě existují nějaké možnosti úniku právě pro případ změny počasí nebo nedostatku sil. Za bouřky více než dobrá znalost. Je vám jasné, že jste na hromosvodu?
 


Zkušenosti a bezpečnost

 
Je trochu nepřesné, jak mnozí tvrdí, že ferraty jsou bezpečný sport pro každého. Bezpečné jsou, ale pouze při dodržení všech zásad pohybu v takto exponovaném terénu, jakým bezesporu ferraty jsou. Kamarád řekne kamarádovi, ten pak pod skálou ten uzel někam fikne, to vypadá, že bude držet. Tohle je bohužel běžná praxe, se kterou se víkend co víkend setkávám, a mnohdy žasnu nad lidskou nezodpovědností a také vynalézavostí. Italové jsou v tom jedničky, ale zrovna my za nimi mnoho nezaostáváme.
 

Pro ferraty, stejně jako pro ostatní horolezecké disciplíny, existuje jasná metodika, která říká, co všechno je pro naše bezpečí vyžadováno. Je nezbytné si uvědomit, že když udělám chybu například na kole a spadnu, odřu si maximálně kolena. Když ale přijde chyba na skále, bývá to už s horšími následky.
 
Foto: ©Summit Leader
Text: Honza Navrátil je majitelem outdoorové agentury Summit Leader (www.summit-leader.cz) a ročně stráví zhruba 160 dní na horách. Pokud s ním někdy vyrazíte, určitě vám rád ukáže svou sbírku fotek, kde zaznamenal všemožné „experty“ na ferratách. Až z toho jde mráz po zádech.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

26.05.2016

Jak napsat článek na Outfanatic.com

12.05.2016

Jak být lepší, rychlejší, vytrvalejší? Trénuj ve výšce (II).

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner