REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Oblečení na divokou vodu

06.05.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Doby, kdy se na vodu oblékaly dámské silonky a doma šité bundy z „atombordelu“, už jsou dávno pryč. Dnešní vodácké oblečení je na špičkové úrovni a i díky tomu se stále posouvají obtížnosti sjížděných řek. Správné oblečení na divokou vodu není jen otázkou pohodlí, ale zejména bezpečí. Voda totiž velmi rychle odvádí tělesné teplo a ochlazuje organizmus. Bez správného oblečení tak dochází velmi rychle k podchlazení. Výběr správného obleku ovlivňují také další faktory jako, rozsah použití, trvanlivost a samozřejmě cena.
 

Sucháč, kalhoty + bunda, neopren Long John



Nesmrtelný neopren

 
Neoprén pro holky se zipem v klíně, foto: Artistic

Neoprén pro holky se zipem v klíně, foto: Artistic

Neopren je asi nejklasičtější vodácký oblek. V neoprenu sice nezůstanete suchý, ale vodu, která vám pod něj nateče, vaše tělo rychle ohřeje a 3 – 5 mm silná pěna poskytne dostatečnou izolaci a zabrání tak podchlazení. Aby ohřátá voda z pod neoprenu neodtekla, musí oblek těsně obepínat tělo.
 
Pro vodáctví se používá neopren typu Long John, který má dlouhé nohavice a v horní části je bez rukávů. Izoluje tak maximální část těla při zachování dostatečné volnosti pro pádlování. Při kombinaci se suchou bundou je to jistota, která určitě nezklame.
 
Vodačky určitě ocení speciální konstrukci Long Johna se zipem mezi nohama, který jim ušetří rozhodování, jestli se celá svléknout a odskočit si, nebo to radši vydržet. Stejnou službu mohou také poskytnout neoprenové kalhoty. Ty ale izolují pouze od pasu dolu a v chladných ledovcových řekách bych je rozhodně nedoporučoval.
 
Nevýhodou neoprenu je, že při vícedenních akcích se oblékáte stále do mokrého. Nicméně pro takzvané solární jezdce, kteří jezdí pouze za sluníčka, to určitě postačí. Přesvědčivá je i pořizovací cena, která je u nejlevnějších modelů okolo patnácti stovek a za tuhle cenu si užijete hodně legrace, protože neopren je téměř nesmrtelný, pokud ho tedy někde neroztrháte. Na rozdíl od bund a sucháčů, které dřív nebo později začnou prosakovat.

 

 

Variabilita bundy a kalhot

 
Kdo touží po větším pohodlí, může sáhnout po kombinaci suché bundy a suchých kalhot. Tato kombinace už vám umožní oblékat se druhý den ježdění do suchého. Bunda je na krku a rukou utěsněna latexovými manžetami. Kalhoty mají na kotníku také manžety nebo jsou i s ponožkami. Samotná bunda a kalhoty však nemají moc vynikající izolační vlastnosti a musíte si pod ně obléci termoprádlo.
 
Vrstvení komínu mezi bundou a kalhotama

Vrstvení komínu mezi bundou a kalhotama

Kalhoty jsou s bundou spojeny vzájemným překrytím několika komínů. A zde nastává kámen úrazů. Dokud sedíte v lodi a jen na vás cáká je vše hezky v suchu. Pokud si ale dáte rozplavbu v divočejší peřeji, která vás pořádně vypere, nemusí být spojení kalhot a bundy stoprocentně nepropustné a vám se tak namočí vnitřní izolační vrstva termoprádla, které vás mokrá moc neohřeje.
 
Vrstvení komínů je nevýhodou i z pohledu pohodlí a pohyblivosti. V pase na sobě totiž budete mít teplé triko, první komín kalhot, první komín bundy, druhý komín kalhot, šprajdu a druhý komín bundy. Sečteno podtrženo je to šest vrstev, které by už vám mohli zabránit v maximálním předklonu, ale tak hrozné to také není. Já jsem s kalhotami a bundou jezdil dlouhou dobu a vrstvy mi nějak nevadili. Nicméně jsem dost hubenej, takže se měli kam vejít.
 
Latexové manžety

Latexové manžety

Aby z toho kombinace kalhot s bundou nevyšla úplně špatně, musím zmínit i její výhody. Zaprvé je to možnost oddělitelnosti, kterou využijete v teplých letních dnech a na lehčích řekách, kdy si na pádlování můžete vzít jen kraťasy a bundu.  Druhá výhoda je také spojena s možnosstí oddělitelnosti kalhot od bundy. V případě, že se vám jeden z těchto kusů poškodí, stačí vyměnit jen ten a vám to ušetří spoustu peněz.
 
Levnější bundu dnes pořídíte zhruba za tři tisíce a stejně tak i kalhoty. Pokud ovšem budete chtít kvalitnější vybavení, jako gore-tex membrána a jiné může cena dosáhnout až na deset tisíc za bundu a osm tisíc za kalhoty.
 

Vstup do sucháče

Vstup do sucháče

Hi-tech sucháč

 
Třetí variantou je tzv. suchý oblek. V principu funguje stejně jako kombinace kalhot s bundou, ale je v jednom kuse a leze se do něj skrz vodotěsné zipy. Izolační vlastnosti má bezkonkurenčně nejlepší, díky čemu se stal u vodáků velmi populární alternativou oblékání. Úplně bezchybný ale také není. Protože je to poměrně velká investice, je dobré si pořízení sucháče dobře rozmyslet. Na trhu je navíc nespočet různých modelů, které se od sebe liší jak barvou, tak především konstrukcí. Proto se příště na sucháče podíváme trochu podrobněji.

Foto: Kuba Vondrášek



Další užetečné rady na divokou vodu se dočtete v článku Povinná výbava lodi na divokou vodu, Komunikace na divoké vodě a v seriálu o eskymáckém obratu.

Přečíst si můžete také rozhovor s autorem článku zde.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner