REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jarní novinky na Hlubočepských plotnách

25.04.2015 |Mára S. | Lezení

Sluníčko už krásně hřeje a je škoda trávit všechen lezecký čas na překližce. Světlo se nám už také prodloužilo, takže jak ranní lezení, tak večerní je možné. A cest a projektů k lezení v Hlubočepích je velké množství. Přinášíme nějaké novinky, které se tu za poslední dobu odehrály. Téměř každý lezec zná pojem „Smíchoff za čtyři pětky“, tedy přivstat si a dát lezení ještě před prací nebo školou. Vyzkoušeli jsme dát si ranní Plotny zadara a bylo to ještě lepší.

Jarní lezení na plotnách, foto: Mára S.Ranní tření


Už v půl osmé do ploten sahaly sluneční paprsky, které po noci zmrzlou skálu trochu ohřívaly. Přesto byly podmínky a tření pořád parádní. Krásu z lezení trošku zkazil povzdych nad vandalismem, který bohužel stále svítí. O něm jsme psali dříve. Bohužel to deště zatím příliš nesmyly. Stav padajících kamínků po zimě byl celkem příznivý a stav ploten je řekl bych standardní.
 

Železniční, foto: Mára S

Železniční, foto: Mára S

Nové cesty?


Přestože tyto cesty pro hlubočepské stálice už budou dávno známé, tak nepravidelné návštěvníky ploten jistě potěší. Po mnoha letech je například dodělaná cesta  „Když ti dojde pára“ za 6+ vpravo od cesty „Tatranka“. Jedná se o příjemnou, dobře odjištěnou cestu, kde hlavní boulder je zvednout se u třetího přes mírný převísek.

Ještě milejší překvapení byla cesta „Nostalgie“ za 5+. Kdo nelezl na pravou plotnu cestu „Železniční“, ten snad není lezec z Prahy. A právě vedle této krásné legendární cesty Martin Tučka navrtal novou cestu. Nastupuje se dole křížem zprava přes cestu „Tatranka“ (cvaká se první nýt), mírně traverzuje doleva koutem podél stromu na polici. Na závěr přes 4 borháky stěnkou vpravo od „Železniční“ již lehčím terénem až na vrchol skalního bloku. Dobrou zprávou je, že nahoře přibyl i nový slaňák s mailonkou, takže se dá nově pohodlně slanit i na stranu k „Železniční“ a ne jen „Velkým koutem“.
 

Velký kout, foto: Mára S

Velký kout, foto: Mára S

Po sanaci skal se vlevo stále leze


Levou plotnu potkala roku 2013 sanace. Legendární cesta od Míli Pletánka „Psi štěkají, karavana jde dál“ byla zničena a všechny volné bloky byly shozeny do údolí. Na místě původních bloků vzniklo několik nových cest vyšší obtížnosti jako třeba „Psi štěkají, karavana jde dál“ za 9+ nebo varianta „Velbloud ve vratech“ za 9. Poměrně velká škoda je cesty „Vpravo od Evičky“. Jednalo se o krásné plotnové lezení po drobných chytech za 7+. Nyní je od třetiny stěny v cestě nová hrana, která dobře bere jako bočák a cesta tak zlehkla na maximálně 7-. I tak nabízí hezké lezení. Akorát nahoře pozor na hranu a trhlinu v ní, skála stále není úplně stabilní.
 

Levá plotna, foto: Mára S

Levá plotna, foto: Mára S


Na co dát pozor?


Na plotnách stále probíhá geologické měření. Je prověřován skalní posun na pravé plotně. Z toho důvodu je třeba dbát opatrnosti v některých cestách. Oblíbená cesta „Velký Kout“ vedoucí výrazným koutem na pravé plotně vlevo od hlavního vystupujícího bloku, je lezitelná. Nicméně opatrně v její variantě „Trhlinou“, která ve střední části vede přímo, nikoliv koutem. Právě v této části je přes trhlinu přilepená skleněná destička, která by měla ukazovat svým prasknutím případný posun skal. Byla by škoda vyvolat geopaniku prasknutím desky při lezení a ne posunem bloků kolem trhliny.
 

Vpravo od Evičky, foto: Mára S

Vpravo od Evičky, foto: Mára SJe to romantika


 Co dodat závěrem? Hlubočepy nejsou žádná světová lezecká oblast. Jet sem zalézt na víkend asi nemá úplně smysl, ale zajít si zalézt po ránu nebo po práci, případně najít si pěkně těžký plotnový projekt a ten zkoušet, za to rozhodně stojí. To, co je na Hlubočepských plotnách asi to nejcennější, je nádherný výhled a romantická atmosféra krásné přírodní scenérie a přitom 10 minut od centra Prahy.


----
A koho by Hlubočepské plotny zajímaly více, psali jsme o nich na Outfanatic! O Pravé plotně i o Levé plotně.

 
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner