REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak jsme s Turkem táhli na Císař pána…

24.04.2015 |Aleš Trýzna | Lezení, Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, Extrémní závody

Jedna z posledních oáz klidu, kde za signálem musíte lézt na skály, je Ostrov u Tisé. Malá obec na německé hranici s úžasnou scenérií, kam se jen oko podívá. Labské pískovce kolem dokola jasně značí, že sem se jezdí za lezením. Přesto jsme se zde sešli na survivalu Císař Spring Challenge, který bývá prvním „standardním“ závodem sezóny, což pro mě znamená opakovat začátečnické chyby.
 

To nám bylo ještě do smíchu


Už císař František po zkušenostech svých předků z habsburské monarchie moc dobře věděl, že s Osmany si není radno zahrávat, protože od nich dostali na frak v 16. století. Proto jsem se rozhodl poučit z historie a jako parťáka si na boj s Císařem zvolil Turka Doruka. Ani skutečnost, že ve své domovině na kole nejezdí nejspíš vůbec, mu nezabránila si namontovat na tento závod SPD pedály, což zvalo na obstojný cirkus.
 
Císař je šestihodinový survival dvojic, ve kterém se nejdřív pustíte na OB okruh a po jeho absolvování na MTBO (nebo obráceně, v závislosti na kategorii). Cestou se krom kontrol povinných i bonusových loví disciplíny bouldering, lezení, kanoe, letní biatlon a lanové překážky. Časový limit je šest hodin čistého závodního času (bez stop-časů).
 

Ranní mlha a dým z flinty

 
Holky střílí jak na MS

Holky střílí jak na MS

Startovalo se brzo ráno a první naší disciplínou byl biatlon. Vzduchovku jsem držel naposled na pouti před dekádou let a jasně si pamatuji, že mi to šlo.  Korekce na boční vítr naše zbraně neměly, takže jsme ze stojky šli na devět trestných koleček. Trestný okruh byl vedený bažinou, protože mít jinak suchý nohy celý závod by byla nuda. Po zalehnutí na střelnici na položku v leže jsem se rozpomněl, jak se vlastně míří a hned jsme měli jen sedm trestných kol.
 
Koupačka v dubnu šetří čas

Koupačka v dubnu šetří čas

Následovala kanoe. Uprostřed rybníka plovala prazvláštní konstrukce – žebřík přivázaný na dva barely. Úkol zněl vysadit Doruka na žebřík, objet rybník a vyzvednout ho na druhé straně žebříku. Vzpomněl jsem si na slova náčelníka Vinnetou: “Je Oldshatterhand zvyklý zacházet s kanoe?” Oldshatterhand sice zvyklý byl, ale žebřík po nastoupení Doruka klesl pod hladinu, následoval turecký-flip a už se mi parťák koupal. Strategicky nám svým výstupem ušetřil čas, protože kdo se koupal, nemusel objíždět rybník.


Co ten uzel?


Přes jednu kontrolu jsme se dohrabali na boulder, kde se žádné drama nekonalo a nemít orientky, nebyl by důvod přezouvat do lezeček.
 

Jasně patrné úsilí na lanech

Následovaly lanové překážky. Minule jsem na nich přistál zádama na parádní šutr a dlouho jsem to rozcházel. Naštěstí tentokrát byly připraveny poněkud neobvykle. Na prvním stanovišti stačilo nepustit lano a prohrabat se terénem, kterým lano vedlo, pod minutu. Následoval travers na kladce. Zato třetí překážka byla zavěšená směs smyc, karabin a pneumatik na překonání podlezením. Podařilo se mi si cestou rozříznout prst. Organizátoři mysleli na všechno a dostalo se mi poctivé dávky dezinfekce a slušivé náplasti. Zbytek orienťáku byl úprk přes bonusové kontroly, které jsme sice sebrali všechny, ale neodpustili jsme si mapovou dvojchybu na čtvrt hodiny.
 

SPD Systém funguje dobře

 
Čas na nohách 1:45. Zbývá přes čtyři hodiny v sedle, to se musí stihnout…
Cestou na první kontrolu začínám křečkovat. Týden před závodem na suchém pečivu asi nebyla učebnicová příprava. Při stoupání na Děčínský Sněžník, kde bylo lezení, zvládá Doruk poprvé předvést svůj dobře připravený kabaret, tedy vycvakne pravou nohu a ustele si doleva.
 

Lezci dobývají Sněžník

Lezení má, svou pozicí na úpatí Děčínského Sněžníku, krásné výhledy, avšak nebyl čas je plně ocenit. Já lezl těžší cestu a pár minut jsem zápasil s plotnou bez chytů, Doruk lezl lehčí a měl hotovo, než jsem do cesty pořádně nastoupil.
Hodinky hlásily 2:45, za námi byly všechny disciplíny a na trati zbývaly už jen povinné a bonusové kontroly.
 

Chybama se člověk učí…

 
Ze zdánlivé pohody se rychle stvořila chyba, kdy jsme se nechali vtáhnout nepřesností v mapě do naprosto tragického postupu. Orienťáci mají pojem paralelní chyba. Nám se povedla sério-paralelní turbochyba. Aby chyb nebylo málo, nechali jsme se nachytat závodníky, kteří si z nás vystřelili a zabili jsme půlhodinu dohledáváním nesmyslu.
 
K zlepšení nálady naštěstí přispívala úžasná panoramata na německou část Česko-saského Švýcarska z vyhlídek, kde byly kontroly. A Dorukovy časté kabaretní výstupy bavily mě i německé turisty.
 
Jak docházely síly, cíl se velmi pozvolna blížil. Když už jsme si byli jistí, že stiháme, podařilo se mi z rozjařenosti ve sjezdu minout odbočku. Nesmírně už bolel každý krok či záběr do pedálů a deset minut nápravy poslední chyby morálku nezlepšilo. Náhle jsme místo s ostatními závodníky soupeřili s limitem. Aspoň to nedisknout…
 
Je to neuvěřitelně frustrující pocit, když místo potřebného zrychlení kvůli ubíhajícímu limitu, se rychlost snižuje. Nakonec ale čas vyhrál a my o dvě minuty nestihli limit.
 


… člověk je ale nepoučitelný

 
Sečteno a podtrženo. Podařilo se nám dopustit se tradičních chyb prvního závodu – zaváhání na mapě. To bez včasného rozpoznání pak píše scénář spíš tragikomedie a při nedodržení nutného přísunu energie začne převažovat tragická složka než komediální.

Závodili jsme tedy šest hodin a dvě minuty a vynechali jsme tři bonusové MTB kontroly. Pro porovnání, nejlepší holky, duo Ryantová-Kalkusová, vynechaly jednu MTB kontrolu a na trati byly 5:45. Vítězný mix Štryncl-Kocumová zvládli komplet trať za 4:17. Nejrychleji tratí projeli, dle očekávání, a vyhráli svoji kategorii Kurz-Krajník s časem 3:56. Tak jezdí profíci… Pro nás to zatím zůstává stále Survival v pravém slova smyslu, kdy schopnost zhodnotit závod přichází až večer s širokým úsměvem, nad tím divadlem, které se nám dařilo.

Foto: Císař Challege

-----
O podniku Císař Challenge se více dočtete i zde a sledujte náš Kalendář akcí.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner