REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Komunikace na divoké vodě

27.04.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Při sjíždění divoké řeky se často dostanete do situace, kdy si s parťákem potřebujete něco říci, ale přes hukot vody se neslyšíte. V tu chvíli přichází na scénu neverbální komunikace, při které využijete jak ruce a nohy, tak i pádlo. Výborným pomocníkem při dorozumívání je také píšťalka. Zvládnutím neverbální domluvy ušetříte čas, ale především zvýšíte bezpečnost jízdy.

Stůj


Signalizace rukama – kreativitě se nebraňte

Na rozdíl od potápěčů, vodáci nemají jasně stanovenou a určenou signalizaci. Tím pádem se znaky v každé partičce liší, proto je před nasednutím na vodu nezbytné domluvit si jaké signály budete používat. To se týká zejména životně důležitých sdělení jako ZASTAV, NESJÍZDNÉ nebo POMOC. Signály by měly být stručné a srozumitelné. Důležitá gesta by také měla být zřetelná i z dálky nebo proti světlu. Proto je vhodné nesignalizovat rukama před tělem, ale zvednou je třeba nad hlavu.
 

Špatně rozeznatelný signál před tělem

Špatně rozeznatelný signál před tělem

Mimo tyto důležité signály si často potřebujete sdělit více informací, například, když vysvětlujete parťákům ideální lajnu na projetí peřeje. Pokud sedíte v lodi, budete si muset vystačit jen s jednou rukou, na břehu si však můžete rukama mávat, jak chcete. Pořád ale dbejte na jasnost gesta. Jednoduché sdělení se totiž snadno může změnit v show pantomimy a důležité informace zaniknou ve změti zbytečností.

 
Své kreativitě však nebraňte. Často je totiž zapotřebí popsat i nezvyklé věci. Například popsat výrazný špičatý kámen vám vysvětlování lajny značně zjednoduší. Také si můžete například ukázat na ramena a naznačit, že je třeba objet kamen těsně vedle tohoto ramene. Pokud vám tato domluva mezi kamarády vázne, pořiďte si do party hru aktivity a po večerech v kempu můžete trénovat.
 

Základní signály:

 
  • Stůj – zdvižená paže na úrovni hlavy s rozevřenou dlaní
  • Pomoc – mávání jednou nebo oběma pažemi nad hlavou
  • Nesjízdné – překřížené paže nad hlavou
  • Připraven – zdvižený palec, jako když stopujete auto
  • Zaber – pokrčená ruka stahuje imaginární táhlo jako v parní lokomotivě
  • Lano – pokrčená paže opisuje horizontální kruh nad hlavou, jako když cowboy lasuje býka
  • Vpravo, vlevo – paže je upažená a pohybuje se z lehkého pokrčení do napnutí
  • Vracák – stejný signál jako u lana, ale ruka směřuje dolu
  • Prohlížení – roztažený ukazováček a prostředníček ukazuje na oči, pozor někdo takto může ukazovat jízdu bez prohlížení tzv. na oči, proto je vhodné doplnit dalším signálem
  • Pojeď – ruka se pokrčuje v předpažení a dlaň směřuje na obličej
  • Pomalu – ruka je mírně pokrčená před tělem a dlaň stlačuje pomyslné tlačítko
  • Přenášíme – ruka je pokrčená u těla a nadává pomyslnou loď na rameno

Ve fotogalerii pod článkem jsou některé signály animované, je nutné je rozkliknout.

 


Připraven

Připraven

Signalizace pádlem


Signalizování pádlem využijete, když jste za hranou vysokého skoku a vaši parťáci nahoře vás nemohou vidět. Po překonání takového skoku je vhodné dát signál, že jste v pořádku, zdvižením pádla, tak aby byl jeden list vidět nad hranou skoku. Po tomto signálu může vyrazit další člen party. Pokud signál nedáte, musí vaši kamarádi vylézt na břeh s házečkou.
 
V případě, že je zapotřebí upřesnit lajnu ukazuje zdvižené pádlo směrem k určenému nájezdu. Když chcete parťáky zastavit nebo jim dát vědět, že je něco v nepořádku, pohybujete pádlem zprava do leva. Někteří kajakáři dokonce používají barevně odlišné listy na pádle (zpravidla červený a zelený), aby dali jasný signál, zda je průjezd v pořádku nebo ne.
 

Prohlížíme

Prohlížíme

Komunikace pomocí píšťalky


To, že byste na vodě či v horách u sebe měli mít píšťalku, snad nemusím připomínat. Důležité však je s ní umět správně komunikovat. Každý by měl znát takzvaný Alpský nouzový signál, který slouží k přivolání pomoci píšťalkou či baterkou. Provádí se tak, že šestkrát za minutu v intervalu po deseti vteřinách dáte znamení. Poté následuje minutová přestávka a signál se opakuje, dokud se nedočkáte odpovědi, která se dává stejným způsobem, ale interval mezi znamením je dvacet vteřin.
 
Při domluvě v partě můžete signalizaci píšťalkou maximálně zjednodušit a vystačíte si s přerušovaným pískáním a jedním dlouhým písknutím. Přerušované pískání znamená, že je něco v nepořádku a potřebujete pomoc. Jedním písknutí naopak oznamujete, že jste připravení například jistit či s prstem na spoušti pořídit tu nejlepší fotku. Příjemce signálu tak ví, že může vyrazit. Pokud si nejste jistí, že parťák signál slyšel, můžete jej zopakovat, ale interval mezi opakováním musí být delší, aby nedošlo k záměně za nouzový signál.

Jeď tudy, těsně u skály a boofni

Pro případ potřeby vnější pomoci se také hodí znát další nouzové signály. Jako například značky vyskládané z kamenů či větví, kdy písmeno znamená, potřebuji pomoc a X potřebuji lékaře. Důležitá je také signalizace na vrtulník, kdy roztažené paže nad hlavou tvořící Y a oznamují ano (yes) potřebuji pomoc a pokud pomoc nepotřebujete, zdvihnete pravou paži šikmo vzhůru a levou ukazujete šikmo do země. Takto vytvoříte N znázorňující ne (no).

Foto: Kuba Vondrášek



Další užetečné rady na divokou vodu se dočtete v článku Povinná výbava lodi na divokou vodu a v seriálu o eskymáckém obratu.

Přečíst si můžete také rozhovor s autorem článku zde.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner