REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Přechod po highline přes Staroměstské náměstí: příběhy ze zákulisí

20.04.2015 |Mára S. | Highline, Slackline

Přejít highline není jen o tom mít natrénováno, naskočit na ni a navzdory gravitaci, třepetajícímu se popruhu a psychice, velící nechoď vzduchem, se vydat na druhou stranu. Samotné napínání takovéto lajny je zajímavý proces, obzvláště v tak exponované lokalitě, jako je Staroměstské náměstí a Staroměstská radnice samotná.

Highline Apoštolka 32/10, foto Marek Smolka


Nápad. Šílený, ale reálný


Napnutí highline se uskutečnilo v rámci akce Praha v pohybu. Jejím cílem je představit Prahu nejen jako skanzen památek, ale i jako aktivní město plné zážitků, a to i sportovních. Outfanatic, který se podílí na scénáři sportovní náplně celého festivalu, měl nápad: A co napnout highline? Nápad se líbil. Času nebylo nazbyt a tak se ihned rozběhl kolotoč pochůzek po úřadech a hledání vhodných míst pro lajnu a zjišťování možností nutných povolení či razítek.
 

Přípravy kotvení na radnici, foto: Marek Smolka

Přípravy kotvení na radnici, foto: Marek Smolka

Technické řešení: Základ úspěchu 


Protože kdo se bojí, nesmí do lesa, a už vůbec ne na náměstí, vybrali jsem to nejlukrativnější místo v celém městě a highline napnuli z oken Staroměstské radnice přímo před orlojem do oken Grand hotelu Praha. Přestože už nějaké zkušenosti s kotvením highline v oknech jsou, každé místo a lajna je unikát. Zvlášť, když ji napínáte v 800 let starém domě, který je památkou nejvyšší ochrany uprostřed Pražské památkové zóny.


Highliner: Tom Lustyk, foto: Marek Smolka

Highliner: Tom Lustyk, foto: Marek Smolka

V prvním kole bylo nutné získat mnoho povolení a vyjádření dotyčných orgánů. Tímto děkujeme všem, co se k dané akci vyjádřili kladně, včetně odboru památkové péče, a měli odvahu pustit se do takovéhle velké a neznámé akce, kterou přechod náměstí po lajně je. Teprve 3 dny před akcí jsme měli naplno zelenou se všemi nutnými podpisy na papíře, a tak konečně mohlo začít dolaďování technického provedení.
 

Highliner: Danny Menšík, foto: Marek Smolka

Highliner: Danny Menšík, foto: Marek Smolka

A za co se to napíná?


Highline jsme museli napnout tak, aby po nás nezbyla ani v jednom domě žádná památka a samotná památka zůstala stát v celku. Tudíž na demontovatelnou konstrukci. Řešením byl vodorovně umístěný nosník, rozepřený o zdi kolem okna. Nosníky jsme v obou oknech použili raději hned 3. Pro jistotu. Vodorovné nosníky byly dostatečně podloženy kobercem obalenými deskami, díky kterým se tah z lajny rozložil do velké  plochy kolem ostění. Samotná lajna byla za nosník kotvena pomocí speciálního slackline vybavení, jako jsou pevnostní smyce, kotvítka na lajny, apod.
 


Highliner: Kuba Uhlíř, foto: Marek Smolka

Highliner: Kuba Uhlíř, foto: Marek Smolka

Lajna napnutá, nervy povolené


Současně s přípravou nosníků v oknech byl vyroben tzv. vzdušný most: pomocí provázku jsou obě okna, ve který je highline kotvená, propojena. Pak už můžou být nataženy i obě lajny (při highline musí být vždy všechny komponenty zdvojeny, tudíž se chodí po dvou lajnách, které jsou k sobě přilepeny). Po prvním napnutí nám lajna připravila ještě jednu prověrku našich nervů - nosníky na jedné ze stran začaly popojíždět ze své pozice. Naštěstí stačila změna úhlu a zalomení kotevní smyce. Příčina? Ne naše výpočty, ale poloha historických domů - jejich průčelní stěny totiž nejsou rovnoběžné.

Vlastní napínání lajny se provádí kladkostrojem. Člověk musí přesně trefit, jak kladkostroj připravit dlouhý. I to se nakonec povedlo a po dotažení kladkostroje byla před 14.hodinou highline připravena.
 

Highliner: Kuba Uhlíř, foto: Marek Smolka

Highliner: Kuba Uhlíř, foto: Marek Smolka

Highline nebo orloj?


Po druhé hodině jsme začali po lajně chodit. Turisté těšící se na orloj v němém úžasu občas zapomněli koukat na pochodující apoštoly a pozorovali spíše pochodující highlinery nad jejich hlavami. Na exhibici se sjela takřka kompletní špička českého slackline, takže bylo vidět to nejlepší, co v naší kotlině máme. Přechody, statické triky, dynamické skoky i několik chtěných i nechtěných pádů do odsedky. To znamená, že highliner při pádu nestihl zachytit lajnu a spadl až do jistící smyce, kterou je jištěn k lajně.
 

Nezapomenutelná chůze


Když jsem se vydal na svůj přechod já, hlava opět jela na plné obrátky. Krásně svítilo sluníčko a já volně kráčel volným prostorem jen po kousku napnutého popruhu v místech, kde přede mnou nikdo nebyl. Občas jsem trajektorií pohybu možná potkal místo, kudy prošel některý z dalších highlinerů, nicméně stopy ve vzduchu nezůstaly. Pocit obrovského vzrušení z chůze ve výšce, z mnoha lidí pokřikujících pode mnou a hlavně atmosféra jedinečného místa v blízkosti orloje, byl nezapomenutelný zážitek.

A tak jak to na highline bývá, největší úleva přišla po sundání lajny, zabalení materiálu do batohů a opětovném konstatování, že jsme to přežili, užili a bylo to skvělé. Z organizátorů i nás spadl balvan nervozity, protože po sundání konstrukcí bylo už jasné, že na památkách po nás nezbyde ani stopa. Celou realizaci jsme zvládli úplně na jedničku.
 

Highliner: Marek Smolka, foto: Štěpán Pecka

A protože highline stejně jako lezecké cesty pojmenováváme, i tato krásna dostala jméno: Apoštolka. Velké díky na závěr patří všem, co v tom měli prsty a pomohli tuto akci zrealizovat.
 

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

20.01.2016

Co by měla obsahovat cestovní lékárnička

15.09.2015

Efektivnější silový trénink? Zařaď balanční cvičení

14.09.2015

Jak vybrat slackline ?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner