REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Co jíst a co nejíst, that is the question: Antioxidanty zlepší výkonnost organismu

15.04.2015 |Martina Chrástková | Lezení, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking

Nedávno jsme společně poodkryli, proč se nemusíte cítit úplně fit, a vaše výkonnost nemusí být taková, jak byste si podle tréninku představovali a vzhledem k tréninku třeba i zasloužili. Řeč byla o problematice stravování, resp. celém životním stylu dnešní uspěchané doby obecně. Důležitým poznatkem bylo, že je třeba zachovávat zásadité prostředí našeho organismu a k tomu velmi dobře poslouží antioxidanty.

Volba správného občerstevení při výkonu je důležitá

 

Antioxidanty

 
Antioxidanty jsou látky, které omezují aktivitu volných kyslíkových radikálů tím, že snižují pravděpodobnost jejich vzniku anebo je převádějí do méně reaktivních či nereaktivních stavů, tedy vážou je na sebe, a snižují tím tzv. oxidační stres.
 
I kvalitní čokoláda obsahuje velké množství antioxidantů

I kvalitní čokoláda obsahuje velké množství antioxidantů

Za nejvýznamnější antioxidanty jsou považovány především vitamin E a vitamin C, kyselina listová, některé karotenoidy, flavonoidy a selen. Dále enzymy (látky, které jsou nezbytné pro chemické reakce v těle, jejich urychlení a fungování metabolismu), které volné radikály rozkládají.
 
Antioxidanty „posouvají“ pH krve vnitřního prostředí těla do zásaditých hodnot (7,35 – 7,44), tím snižují pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění a napomáhají předcházet vzniku rakoviny. Ale také se přidávají do průmyslově vyráběných potravin, kterým jinak díky oxidaci hrozí nadměrné poškození, např. žluknutí rostlinných olejů.
 

Kolik? Trocha čísel…

 
Granátové jablko je antioxidanty nabité...

Granátové jablko je antioxidanty nabité...

Antioxidační kapacita potravin se udává v ORAC (oxygen radical absorbance capacity) jednotkách. Čím vyšší hodnota, tím silnější antioxidační působení a tím také lepší obranyschopnost našeho organismu. Ale není to honba za kvantitou, ale především kvalitou! Zdroje se v nutné denní dostatečné dávce dosti rozchází. Ale 107 000 ORAC jednotek přírodních antioxidantů je dávka, kterou dokáže lidský organismus ještě maximálně vstřebat a využít. Doma se válejícímu peciválovi postačí pro udržení hodnot pH krve v zásaditých hodnotách (7,35 – 7,44) dávka nižší než sportovci, který svůj organismus stresuje v práci, a pak mu ještě tvrdým tréninkem přidá…
 

V roce 2004 provedla USDA (Americký zemědělský úřad) analýzu 59 druhů ovoce, zeleniny, ořechů a dalších potravin, které konzumují američtí Indiáni a obyvatelé Aljašky. Z této studie vyplývá, že nejbohatší na ORAC jednotky je koření (hřebíček (314 446 ORAC/100g), skořice (267 536), oregano (200 129), kurkuma, kakaový prášek, kmín, petržel, bazalka, čokoládový neslazený prášek (49 926), kari koření (48 504), atd.). Avšak zde jsou výsledky trochu „nadsazené“, neboť 100 g sušeného koření je ohromná dávka, kterou běžně nekonzumujeme.

Zajímavější je ale následující tabulka (http://en.wikipedia.org/):
Potraviny, které běžně konzumujeme Běžná porce servírování ORAC / porci
Malé červené fazole ½ hrnku 13 727
Divoké borůvky 1 hrnek 13 427
Červené fazole, sušené ½ hrnku 13 259
Borůvky, šlechtěné 1 hrnek 9 019
Brusinky 1 hrnek 7 904
Artyčoky, vařené 1 hrnek 7 904
 
 

Přírodní zmražení vitamínů - nejen pro pocestné, ale taky pro zvířátka

Přírodní zmražení vitamínů - nejen pro pocestné, ale taky pro zvířátka

Přírodní anebo syntetické? 

 
Podle odborníků je účinnost přirozených antioxidantů (např. v zelenině, ovoci, čaji či vínu) výrazně vyšší než u stejné dávky podané v čisté (= syntetické) podobě jako potravinový doplněk (např. vitaminová tableta). Některé výzkumy poukazují na to, že při dlouhodobém užívání antioxidantů v syntetickém stavu dochází k vysoce nežádoucímu zvratu antioxidantu (antioxidační účinek se změní v prooxidační). Tato vlastnost, jejíž mechanismus je dosud nepochopen, byla pozorována například u syntetických β-karotenů (provitamin A), vitamínu E, vitamínu C a flavonoidů. U antioxidantů přijímaných přirozenou cestou žádný zvrat nebyl pozorován.

Pokud vás toto téma zajímá, těšte se na další články tady na Outfanaticu.

Foto: MCh & WOK-outdoor

----
Přečtěte si o tom, co dělat, abyste se cítili lépe a podávali tak lepší výkony.


Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner