REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zdeněk Hrubý – Kam až dolétne sokol, výbor z deníků výprav do velehor

16.04.2015 |Boris Hlaváček | Lezení, Turistika a treking

Autor úspěšné knihy P.R.A.C.H.T.E.L. aneb život na niti Boris Hlaváček se na popud Kláry Matouškové (horolezkyně žijící v USA) rozhodl vybrat některé zápisky z deníků Zdeňka Hrubého, opatřit je fotkami a vydat pod názvem Kam až dolétne sokol. A právě autor této knihy nás společně s Radkem Jarošem a Márou Holečkem zvou na zámek Hrubá Skála, kde se v červnu uskuteční 1. ročník Filmového horolezeckého festivalu Český ráj.
 

Už nyní je kniha k dostání


Snad každému, kdo aspoň trochu přičichl k outdoorovým sportům, něco říká jméno Zdeněk Hrubý. Zdeněk vystudoval kybernetiku na ČVUT a ekonomii v Německu a Anglii. Kromě vysokých postů v nejrůznějších firmách byl úspěšný i v akademických kruzích. Kompenzací k jeho náročné práci se mu stal sport.
 
Postupně vystoupil na vrchol osmi osmitisícovek (Čho Oju, Gašerbrum I, Gašerbrum II, Lhotse, Šiša Pangma, Broad Peak, Dhaulágirí, Nanga Parbat), je držitelem Diplomu Evropského hnutí fair play a hlavní ceny Českého klubu fair play. Zdeněk se stal několikanásobným mistrem ve čtyřiadvacetihodinovce v běhu na lyžích a jeho úspěchy bychom mohli vyjmenovávat ještě hodně dlouho.
 
Svou úspěšnou životní pouť ukončil 8. srpna 2013 při sestupu po neúspěšném pokusu o prvovýstup jihozápadní stěnou na Gašerbrumu I, symbolicky den před svými sedmapadesátinami.
 
Na svých cestách si psal neotřelé zápisky propojené nejrůznějšími citacemi z filmů, poezie, prózy, ale také z ekonomických příruček i písniček nejrůznějších žánrů. Jeho zajímavé postřehy z výletů do hor zaujaly Borise Hlaváčka natolik, že se rozhodl některé ze Zdeňkových zápisků z deníků vyjmout, doplnit autentickými fotkami a pod názvem Kam až dolétne sokol vydat. Svůj díl na tomto počinu měla česká horolezkyně Klára Matoušková, která žije v USA. Byla to právě Klára, kdo Borise trochu popostrčil, aby knihu vydal. Kniha je už teď k objednání na www.hithit.com.
 

Křest této knihy se za účasti Radka Jaroše a Máry Holečka a dalších uskuteční na 1. ročníku Filmového horolezeckého festivalu Český ráj ve dnech od 19. do 21. 6. 2015 v Sedmihorkách a na zámku Hrubá Skála (více www.fhfcr.cz).


Malá ukázka z knihy


Zdá se, že Velká Naděje visí nad vrcholem nejbližšího kopce nad letištěm ve Skardu. Letenky máme v ruce (jedna na jméno Zdeněk, druhá Marek, příjmení nepovažují za důležitá), teď ještě odletět. Blbovi nosícímu snídani trvá v prázdném hotelu 52 minut, než dorazí s kávou. Hned téměř vzápětí, v rozmezí desítek minut, rychlostí bostonského expresu, zvládá přinést sandwich, ale vypadá z toho výkonu na infarkt a dnes už určitě nic jiného nevykoná.
 
Cestu na letiště jsme stihli, ačkoli zúžené místo silnice zavalené kameny a průjezdné jen pro jeden vůz zablokoval jeden z místních démonů. Prostě postavil svůj vrak přímo do jediného možného průjezdu silnicí a šel se modlit. Letištními kontrolami procházíme celkem bez problémů. Včetně tradičního důkladného, však něžného mnutí varlat, na které zde mají na každém letišti zvláště školeného chlapíka.
 
Mohli jsme přijít ke štěstí – kolem nás pobíhá voják, má jednoho kalašnikova navíc a snaží se jej někomu vnutit. Nikdo v uniformě jej nechce, třeba by jej s ulehčením vrazil nám.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner