REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Cipro poradí pejskařům při Horské výzvě

10.04.2015 |Patrik Pátek | Běhání, Extrémní závody, Canicross

Horská výzva (HV) do redakce poslala pozvánku nejen lidské běžce, ale také do svých řad láká milovníky běhu se psem - dogtrekaře a také přináší pár rad, jak psisko na výkon připravit. V letošním ročníku bude kategorie dogtrekingu rozdělena na kategorii žen a mužů, takže si na všech trasách přijde na své prakticky každý.
 

Pes: Potřebuje se proběhnout a je to prima parťák


Organizátoři vnímají stále větší oblíbenost dogtrekingu. Spousta lidí má doma psa, který jednak pohyb potřebuje a jednak páníčka k pohybu motivuje. Horská výzva se snaží širokou veřejnost motivovat k pohybu a rozšíření závodu o dogtreking je další možností.

Stejně jako lidští závodníci i psi potřebují správný support a péči během takového výkonu. Proto při závodech HV se budete moci poradit s odborníky o čemkoliv ohledně vašeho čtyřnohého parťáka. Podle Šimona Cipra základem psího výkonu je správná hydratace, péče o tlapky a pes se nesmí přehřát.
 

Hydratace je základ výkonu člověka i psa

 
Chvilka odpočinku se vyplatí

Chvilka odpočinku se vyplatí

Alfa a omegou je dostatečná hydratace. „Rozhodně nespoléhejte na to, že se pes napije sám. Před závodem mu musíte připravit chutný drink, který do dna vypije,“ říká Cipro s tím, že ideálně by pejsek měl vypít 15­0 ml tekutin na 1 kg hmotnosti​. Třicetikilový pes tak dostane zhruba půl litru tekutin asi tři hodiny před začátkem výkonu​. Před dlouhými běhy jako HV je dobré přidat ještě jednu dávku zhruba 24 hodin před startem.

Pití pro psa by mělo obsahovat dvě složky: vodu a energii. Na rozdíl od lidí psům nehrozí ztráta iontů, protože se nepotí. Proto zapomeňte na klasické „lidské“ ionťáky, pro psy se dělají jiné. Nejsnáze zpracovatelná energie pro psy je ve formě tuků. Avšak ne vždy je jednoduché přimět psa, aby vypil to, co vy chcete. Musíte na něj vymyslet nějakou fintu (namočit do daného roztoku hrstku granulí, pár polévkových lžic masové konzervy, nesolený vývar anebo rozpuštěné sádlo).
 

Bez tlapek to nejde

 
Podcenit se nemá ani péče o tlapky. „To je pro mě to nejtěžší na dlouhých tratích,” říká aktuálně nejlepší český musher Radek Havrda. Při závodě, kterým HV je, se často běží po asfaltu nebo jiném tvrdém a ostrém povrchu. To pro psí tlapky sice není ideální, ale při správné péči to nemusí být ani problém. Každý dogtrekař by ve své výbavě měl mít botičky. Avšak v naprosté většině případů nemá smysl botičky nazouvat preventivně. Hodit se mohou, pokud měl pes v poslední době před závodem zraněnou tlapku, pak je vhodné botičku obléci na celý závod. Jinak je vhodné je použít na tu část trati, která vede po ostrém povrchu. A pak když pes začne během závodu kulhat, napadat anebo odlehčovat nohu nebo se mu i nepatrně změní pohyb, to je důvod obout botičku. Zranění ještě nemusí být nutně vidět, ale jsou to příznaky nějakého maléru, které psa bolí. A prevence je snazší než léčba. 
 

Při výběru botičky je třeba myslet na to, že psí tlapka se při každém kroku otevírá jako vějíř. Botička tak musí být dostatečně prostorná, aby ​nebránila tlapce ve volném pohybu​. Psi jsou od narození navyklí na přímý kontakt s terénem. Čím jemnější je proto materiál botičky, tím snazší je to pro psy​. 
 

O tlapky je třeba postarat se i po závodě. Jejich ošetření urychlí regeneraci. Snad každý musher prakticky po každém tréninku nebo závodě psisku ošetří tlapky speciální mastí. Pokud nic takového nemáte po ruce, použijte čistou bílou vazelínu z lékárny. Namazanou tlapku strčte do čisté botičky a nechte několik hodin anebo i přes noc regenerovat. 

Přehřátí na trati plné sněhu snad hrozit nebude

           
Nejen správná péče o tlapky, ale i obava z přehřátí straší každého pejskaře. K přehřátí snadněji dojde při vysoké vlhkosti vzduchu. Podcenit se nemají ani teploty okolo 15 °C. Aby se pes nepřehřál, je třeba ho dostatečně napájet a hydratovat nejen před závodem, ale u dlouhých běhů zhruba každé 2­-3 hodiny ​i během výkonu. Proto si do batohu přibalte aspoň litr vody navíc, abyste ji mohli použít na ochlazení pejska. Polívejte hlavně hlavu a ušiska. Pokud potkáte potok, nebojte se ztráty pár vteřin, než se pes ochladí. On vám to ve výsledku vynahradí, je to cennější než miska vody na občerstvovačce. Na přímém slunci zpomalte a častěji zastavujte, vodu vtírejte psovi do chlupů. Počkejte si do stínu na pořádnej kalup.

Pejsek vám i do kopce pomůže

 
Foto: Patrik Pátek / PatRESS.cz
 
 
 
  

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner