REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Skwal pro pravý extrémní carving

02.04.2015 |Kuba Vondrášek | Lyže a snowboard

Pokud už tě nebaví jezdit na lyžích či snowboardu jako všichni ostatní a chtěl by ses nějak odlišit, nebo pokud si chceš užít jízdu pravým a nefalšovaným carvingem, vyzkoušej skwal, někdy též nazývaný monocarv. Tato hračka ti dá úplně nový pocit z jízdy po sjezdovce a každý se za tebou bude otáčet. Jedná se o širokou lyži, u středu má 11 cm, na které máš nohy v řadě za sebou natočené přímo do směru jízdy.

Orání manšestru v Aspenu v Coloradu Foto: Steve Recsky


To nejlepší z lyží a snowboardu

 
Za vynalezením skwalu stojí dva francouzští instruktoři lyžování Patrick „Thias“
Balmain a Manuel Jammes, kteří v roce 1989 vytvořili první prototyp skwalu. Záminkou pro vytvoření skwalu bylo spojení toho nejlepšího, co nabízejí lyže a snowboard. V roce 1992 založili firmu Lacroix a začali vyrábět plnohodnotné skwaly. Jenže jak už to tak bývá, tak se za nějaký čas nepohodli a Patrick si založil svou firmu s názvem Thias. Dnes skwaly vyrábí devět firem a celkem je na trhu dvacet tři různých modelů.
 
Postavení nohou na skwalu Foto: Dim Kad

Postavení nohou na skwalu Foto: Dim Kad

Jízda na skwalu v sobě opravdu spojuje prvky ze snowboardingu i lyžařského carvingu. Ramena jsou při jízdě natočená kolmo na osu skwalu a při přechodu mezi jednotlivými obloučky nijak nerotují. Kolena jsou pokrčená a schovaná za sebou, také nad podélnou osou skwalu. Zadní koleno by se téměř mělo dotýkat podkolenní jamky přední nohy a být co nejblíž středu skwalu. Toto postavení je z počátku velmi nepohodlné, ale brzy si na něj zvykneš. Tělo je zpevněné a naklápí se do středu oblouku, čím víc tím líp. Zaříznutí oblouku ovládáš tlakem do špičky, ale to už záleží na schopnostech a sněhových podmínkách.


Carving vždy a všude
Pohodová jízda Foto: Sofi Marso

Pohodová jízda Foto: Sofi Marso


Ovládání skwalu není nikterak těžké a za pár hodin zkoušení se dá bez problémů sjet sjezdovka. Skwal je dělaný na carving a ten mu jde opravdu na jedničku s hvězdičkou, ale důležité je naučit se jej strhnout i do smyku, abys mohl v případě potřeby zastavit. To dělá některým jezdcům problémy, a každý na to má jinou techniku. Nicméně tato schopnost je nezbytná, protože se na skwalu dosahuje poměrně velkých rychlostí a ne vždy jsi na sjezdovce sám.

 
Extrémní carving Foto: Vahur Krouverk

Extrémní carving Foto: Vahur Krouverk

Kdo skwal jednou vyzkouší, už nechce jezdit na ničem jiném. Vykrojení obloučku v extrémním carvingu, kdy máš celé stehno na sjezdovce, není až tak velký problém. Dokonce, i když jedeš jen tak, uvolněně, zůstává za tebou rýha jak jarní brázda a užiješ si i popularitu na lanovce se tě každý bude ptát, co to je za vynález a jak se na něm jezdí. Možná i proto, že se na skwalu při jízdě na lanovce z vázání vyndavá přední noha, protože když vyndáte zadní, tak už jí tam nevrátíš.




Vyzkoušejte také další netradiční sport na sněhu snowscoot neboli sněžnou koloběžku, nebo potrénujte v pohodlí domova na indoboardu.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

23.01.2018

Marmelády a Marmolada....co mají společného?

28.11.2017

Let Me Take You To The Mountain

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner