REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Krkonošský survival 2015: tunely, výtah na hráz, závěje i brodění

28.03.2015 |Krkonošský survival | Extrémní závody

V pátek 20. března večer se v Krkonoších na horské chatě Kara sešlo 120 závodníků, aby po prezentaci odjelo autobusy k dělostřelecké pevnosti Stachelberg, kde byl ve 22 hodin start Krkonošského survivalu 2015 (dále jen KS). Někteří z těch, kteří si nepřečetli upoutávky na závod, se po vystoupení trochu zděsili délkou cesty, kterou bude třeba absolvovat nazpět.


Průchod ostnatými zátarasy, tunely a první brodění


Od pevnosti pak tříčlenné týmy vyběhly na tzv. prolog, při kterém měly v předepsaném pořadí (bylo 8 způsobů) nalézt 4 kontroly v okolí, v limitu 2 a ¼ hodiny. Prolog zavedli organizátoři proto, aby se ještě před začátkem samotného závodu týmy trochu více rozdělily a do terénu nevyrazil dlouhý had závodníků, kdy ti s horšími orientačními schopnostmi „opisují“ od ostatních.

Všechny postupy měřily vzdušnou čarou zhruba 7 km a závodníci při nich nastoupali asi 470 výškových metrů. Některé týmy si při tom vyzkoušeli průchod zátarasy a ostnatým drátem, když je z dálky neviděly a na místě pak tvrdohlavě trvaly na přímém postupu :-) Nejrychlejší týmy na celý prolog potřebovaly o maličko víc jak hodinu, ty nejpomalejší bohužel limit nestihly a přišly tak o několik set metrů tunelů Stachelbergu, místy až 55 m pod zemí.

Zde musely v několika ramenech chodeb nalézt 3 kontroly, přičemž k jedné z nich se bylo potřeba brodit ve vodě po kolena. Někteří se zouvali, někteří bývají na podobné situace připravení a „trochu“ vody v botách neřešili. Ti, kteří stihli v limitu útroby Stachelbergu, mohli ještě na bodovanou disciplínu noční orienťák, kde měli v libovolném pořadí za úkol nalézt 3 kontroly.


Vrcholové prémie, výtah na hráz přehrady i průběh vodopádem


Potom už se všichni rozběhli směr Roudnice v Krkonoších a v rámci svých orientačních a fyzických schopností mohli volit volný postup mezi 27 různě bodovanými kontrolami v terénu. Některé týmy si nesly s sebou běžky nebo sněžnice. Ty byly sice na startu drobnou zátěží, ve vyšších polohách ale zase ztracený čas vynahradily. Cestou ještě mohly získat další body (kromě těch za „obyčejná stanoviště“) za 2 tzv. časovky, což byly výběhy na vrcholy hor, pokaždé docela náročné, protože měly až 300 m převýšení a místy hluboký sníh.

Po poledni pak ještě někteří vyzkoušeli další disciplínu – vytažení jednoho člena týmu na vrchol hráze Labské přehrady u Špindlu. Poslední disciplínou byla tradičně „bejkárna pana ředitele“. Po příchodu (se zákazem pohybu po silnici) ke Krahulčím vodopádům severně od Vrchlabí bylo úkolem závodníků na čas projít malými vodopády, následně tunelem pro potok pod silnicí, přebrodit Labe a těžko prostupným terénem (prudký svah, mnoho popadaných kmenů, kameny) doběhnout na rozcestí Rovinka. Odtud už zbývalo „pouze“ dojít na Karu, nejlépe do 18.00, protože pozdější příchod se na KS docela přísně „trestá“ odečtem bodů.


Škoda, že letos se ještě výrazněji než jindy projevila marodka a z Krnapem povolených (a přihlášených) 150 účastníků nakonec odstartovalo o 30 méně. Celkovým vítězem KS15 se stejně jako loni stal tým BlackHILL/Salo­mon/EPO, druzí byli Salomon/Suunto-Sevenpoint2.com a třetí skončili pánové z CZAR. Medailisty v kategoriích najdete na webu závodu, podrobné výsledky budou brzy.

Ti nejlepší urazili více než 100 km s převýšením přes 4000 m, což ale neříká mnoho o náročnosti. V některých místech se i přes maximální úsilí nedala vyvinout rychlost větší jak 2 km/hod, jedni z medailistů například hledali půjčovnu, aby nahradili zlomenou lyži. Navíc bylo třeba nést jídlo, tekutiny, povinnou výbavu a podobně.

Přestože někteří „běhali“ vzhůru Labskou hrází ještě lépe než pavouci, stejně to průměrnou rychlost nezlepšilo. A pro zajímavost – nejvýše položenou kontrolou byl rozcestník Výrovka v 1400 m n. m. 

Podrobné výsledky hledejte na stránce závodu.

Foto: Pořadatelé KS 2015

 
Reportáž z Krkonošského survivalu 2014 najdete v článku 20 hodin, 120 km, holé zadky v Labi.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner