REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rogaining: Sport pro náměsíčné, kterým nevoní nalinkovaný svět

27.03.2015 |ME v Rogainingu 2015 | Orientační sporty, Extrémní závody

I tak lze popsat sport, který má kořeny v Austrálii a jeho podstatou je běžet 24 hodin a hledat podle mapy kontroly. Jenže tak jednoduché to není. To by pro Australany bylo trošku prázdné. Je potřeba do toho namíchat ještě kus strategie, počtů a poetiky.

Skalní útvary, odlehlá údolí, bažinaté luční meandry – takové jsou Novohradské hory


Strategie je i výměna ponožek


Každý rok se na velkých mezinárodních závodech umístí na stupních vítězů ruská dvojice Oleg Kalinin a Evgeniy Domrowskiy. Nejsou nejrychlejší, neuběhnou nejvíc kilometrů ani nejsou mapově bezchybní. Přesto jsou legendami. Vědí, v čem jsou dobří, a to v závodě prodají. Jsou houževnatí, silní v terénu a vytrvalí.

Jejich strategie je postavená na přímých postupech přes kopce, bažiny i hustníky. Téměř nezastavují a závod plánují na jedno velké kolo tak, aby se nezdržovali při průchodu do druhého kola v centru závodu. Výbavu minimalizují nejen kvůli váze, ale jak jednou Oleg prozradil, tak i proto, aby se zbytečně nerozptylovali blbostmi. Když prostě náhradní ponožky nemáte, tak nemusíte přemýšlet, jestli už nastal čas si je převléknout.

Pořadí i počet navštívených kontrol je volný. Existují tak stovky variant tras a je na každého uvážení, na kterou si kdo troufne a která mu sedne. Jeden raději více běhá a sbírá kontroly daleko od centra závodu, druhý je lepší v kopcích, třetímu více sedí kontroly těžké na orientaci a čtvrtý si naopak nevěří v noci, a tak si na tmu zvolí raději orientačně jednodušší postupy.

Pěkně to pasuje k volnomyšlenkářskému stylu Australanů. Nezkoušejte mi něco předepsat. Mám svoji hlavu, udělám si to po svém. 


Díky někdejší železné oponě si místní hory zachovaly svoji divokost a zvláštní atmosféru

Bez zvýrazňovače titul nevyhraješ


Počet kontrol o výsledku nerozhoduje, ale rozhoduje počet nasbíraných bodů. Každá kontrola je obodovaná na stupnici 10 až 90 a v kombinaci se závodní strategií je to pak solidní matematická olympiáda. Mapu s bodovým ohodnocením kontrol závodník dostane dvě hodiny před startem a první, co všichni dělají, je zvýrazňování nejvíce bodovaných kontrol do mapy. Vykouknout tak na vás hnízda a linie, které je výhodné oběhnout.

Prvních 15 minut závodu je to jak v mateřské školce. Závodníci si malují a běda, když někomu schází nebo vyschne fix.


Největší kosa, ale také nejkrásnější pasáž závodu


Poetika je tmel, bez kterého by to Australany určitě nebavilo. Proto se každý měsíc za úplňku konají v Austrálii desítky závodů a noční část se stmíváním a východem slunce je pro každého správného rogainistu kořením závodu i prestižní části, ve které se často rozhoduje. Jen ti nejlepší se dokážou bezchybně orientovat i potmě a kdo nad ránem po 18 hodinách závodu dokáže udržet slušné tempo, zpravidla urve vítězství na svoji stranu.

Noční příroda je úplně jiná a prožitek probdělé noci uprostřed ní je něco jedinečného. Člověk se stává její součástí a za ranního svítání vás zvířata berou jako své staré známé a často ani nikam neprchají, když se potkáte v povalující se ranní mlze. 


Co je to sakra za název?


Wikipedisté si klidně mohli vymyslet, že jde o výraz rodilých Australanů znamenající „krásou a vytrvalostí obdařený“. Oni ale zcela trapně ctí pravdu, kterou je, že je to zkratka z křestních jmen pořadatelů prvního závodu v roce 1976 Roda Phillips, Gaila Davis a Neila Phillips. Tihle tři chlapíci sice nebyli úplně první, horolezecký klub na univerzitě v Melbourne začal pořádat podobné akce už v roce 1947, ale oni dali sportu nejen jméno, ale také jasná pravidla.

Rogaining je závod dvoučlenných až pětičlenných týmů, které si volí podle mapy postupy mezi kontrolami s různou bodovou hodnotou. Oproti orientačnímu běhu je mapa hrubšího měřítka (zpravidla 1 : 50 000), závod je delší a časově omezený. Mistrovské závody se běhají na 24 hodin a jedním z hlavních smyslů závodů je poznávání nových terénů. Pořadatelé se stále snaží zachovat původní záměr a závody jsou pořádané v liduprázdných a nebezpečných terénech. I proto v něm nesoutěží jednotlivci, nýbrž jen týmy.


Letošní Mistrovství Evropy je v Novohradských horách


Koho láká vyzkoušet si poetickou matematickou olympiádu a rád objevuje nové terény, může si z fleku vyzkoušet závod na té nejvyšší úrovni. Mistrovství Evropy je open závod, stačí se jen včas přihlásit, dokud nebude naplněna kapacita 350 týmů. Kdo si netroufá na 24hodinový závod, pro toho je k vyzkoušení 12- nebo 6hodinová verze. I tyto kratší varianty budou stát za to, protože okolí Černého údolí v Novohradkách je pro rogaining jako stvořené. Díky někdejší železné oponě si místní hory zachovaly svoji divokost a zvláštní atmosféru.

Přihlásit se můžete na stránkách závodu. První termín přihlášek končí 31. března.

Foto: ME v Rogainingu 2015



Přečtěte si také o útrapách ženského týmu, který si na loňském MČR věřil na vítězství (v tomhle článku). 

Ukázka mapy: Pro lepší čitelnost mapy jsou použity barvy podle vzoru skandinávských map, kdy bílá barva značí les

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner