REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

26, 27,5 nebo 29 palců: Který rozměr kol patří budoucnosti?

Promo Give.cz

31.03.2015 |michal.sadecky@give.cz | Cyklistika

Evropský trh horských kol nyní zažívá něco, co za posledních mnoho let nepamatuje. V nabídkách jednotlivých značek se objevují kola hned se třemi rozměry kol, pro normálního rekreačního bikera tak může být výběr nového horského kola poněkud komplikovaný. Názorů na jednotlivé rozměry je celá řada, a tak je dobré vše uvést na pravou míru.

Větší kole jsou sice méně obratná, ale lépe přejíždí překážky

 

Prodejům nyní vévodí „devětadvacítky“

 
U většiny známých značek nyní dominují v prodejích horská kola vybavené 29palcovými koly. Tento rozměr byl představen již před několika lety a získal si velice rychle celou řadu příznivců. Důvodů je hned několik. Ve srovnání s kolem vybaveným 26" koly je „devětadvacítka“ rychlejší, má lepší výkonnost ve stoupáních a výbornou ovladatelnost při sjezdu.

Díky větším použitým pneumatikám mají 29" kola také lepší trakci (pneu má větší kontaktní plochu), což oceníte nejen při sjezdech, výstupech, ale i při brždění. Horská kola s 29" koly nabízí také snadnější překonávání překážek. To je dáno menším nájezdovým úhlem a velikostí pneumatiky. Větší kola znamenají i výrazně lepší tlumení a komfort při jízdě.

GT Avalanche Comp 2015

GT Avalanche Comp 2015

V nabídce má tato kola dnes již většina známých značek např. Merida, Specialized, ale také Kellys a jeho modelové řada TNT nebo GT s modely Zaskar. Ve srovnání s dvacet šestkou  jsou ale „devětadvacítky“ méně obratná ve složitějším terénu a také výrazně těžší, což je způsobeno větším množstvím použitého materiálu (hmotnostní rozdíl může být i 1 kg).

 

Co přináší nový rozměr 27,5 palců?

 
Podstatně novějším typem v nabídkách většiny značek jsou horská kola s dalším rozměrem kol, a to 27,5 palce. Tato kola tak mohou být rozumným kompromisem mezi standardní dvacet šestkou a devětadvacítkou. Přestože je rozdíl ve srovnání s 26" kolem velice malý a řada bikerů ho při jízdě možná ani nezaznamená, dá se očekávat masivní rozšiřování právě tohoto rozměru.

O tom, že 27,5" kola je třeba brát vážně, svědčí i fakt, že největší světové značky právě tímto rozměrem vybavují své nejprodávanější modelové řady. Příkladem mohou být třeba kola GT, respektive oblíbené modelové řady GT Avalanche a GT Aggressor, které jsou letos obuté právě na tomto rozměru. A podobný trend lze sledovat i u dalších značek.

 

Co bude s rozměrem 26 palců?

 
Dá se očekávat, že s rozmachem nových rozměrů 29" a 27,5" již nebude příliš velká chuť ze strany světových výrobců podporovat vývoj „starého“ rozměru 26". Tento rozměr tak zřejmě zůstane alternativou především v nejlevnějším segmentu jízdních kol a s největší pravděpodobností pomalu opustí nejprodávanější řady kol obecně.

I přesto ale 26" kola mohou skvěle posloužit řadě jezdců, a to především těm, kteří se vyžívají ve velice členitém a náročném terénu. Ve srovnání s většími rozměry vyniká 26" kolo právě skvělou ovladatelností v těžkém terénu, a protože je o něco pomalejší, může být skvělou volbou nejen pro začínající jezdce, ale i pro ženy.

Pohodlnější jízda, skvělý zážitek


Pokud se právě po nějakém novém horském kole rozhlížíte, mohlo by vás zaujmout třeba některé z naší nabídky na www.give.czNakupovat u nás můžete i na splátky bez navýšení nebo ke kolu získatvýbornou helmu Uvex dle vlastního výběru zdarma. Profil GIVE.cz na Outfanatic.com najdete tady

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner