REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Vyzpovídali jsme Petra Oldřicha Novotného, zakladatele outdoorové agentury WOK©outdoor

30.03.2015 |Martina Chrástková | Voda a lodě, Lyže a snowboard

Že je na dveřích Katedry sportů v přírodě FTVS UK cedulka PhDr. Petr O. Novotný, Ph.D., vím už hezkou řádku let, ale do nedávna to byla pro mě neznámá osoba, spíš fikce. Pamatuju si, jak mi jednou kolegyně povídá: „Oldřich? Joo, ten odjel na měsíc na Colorado. Tři neděle bude někde zapadlej v kaňonu. Tak snad až se vynoří, dá vědět, že přežil…“ „Cože? Co je to za blázna?“, jsem si tenkrát pomyslela. „Jsem tady vůbec správně?“ Osud tomu chtěl a začala jsem se s Oldřichem (přezdívka, pozn. autorky) potkávat častěji, až se z nás stali velmi dobří přátelé a i kolegové nejen na katedře ale také v agentuře WOK-outdoor.

A ve velmi přátelském a kolegiálním duchu se rodil tento rozhovor. Neberte vše doslovně, ale s nadsázkou. Ukazuje, jací jsme doopravdy…

Když může předávat své zkušenosti dobrým lidem, je ve svém živlu


 Oldřichu, teď se sice více specializuješ na seakajaking, ale původně jsi kajakář na divoké vodě. Divokou vodu stále učíš. Proč ten posun ke slané vodě?
 
Zamyšlení… Před  kolika lety to tak mohlo bejt?
 
Řeknu Ti historku.  Něco si z toho vyber… (nevybírala jsem, pozn. autorky)
 
Asi před 15 lety jsme byli na výpravě na Kostarice, kde jsem dělal raft guida a průvodce. Po měsíci parádních zážitků na divoké vodě a v horách, jsme měli tři dny na relax u Karibiku. Plážovat jsem vydržel den, další den jsme pařili a šnorchlovali, a pak jsme vyrazili na průzkum okolí. Narazili jsme na Kanaďana, který dělal seakajakového průvodce.

Vzal nás na výlet do mangrovů mezi Kostarikou a Panamou. Bylo to prostě úžasný, pádlovali jsme mezi delfínama a hrozně jsme si to užili. Tenkrát jsem si řek, že až budu starej a až se začnu na divoký vodě bát – až dospěju, že ze mě bude seakajakář… Trvalo to 10 let než jsem si splnil některé sny na WW, jako např. pádlování v Nepálu, Africe. Během té doby jsem se občas pořádně potlouk a chtěl jsem své pádlování tak nějak uklidnit.
 
Když na moři foukne bora, jugo, mistral anebo prostě když víc foukne a zvednou se vlny, je to taky docela velký adrenalin. Na divoké řece můžeš přibrzdit ve vracáku, vyskočit na břeh, podívat se kudy peřej jet, ale když tě vlny ženou na skaliska? To mi nepřijde jako pohodový výletování…
 
Korsika: Oldřichova oblíbená seakajaková destinace

Korsika: Oldřichova oblíbená seakajaková destinace

 Smích… Co Ti na to mám říct? Časem jsem zjistil, že moře může být daleko přísnější a hlavně nečitelnější než divoká řeka. Do konce života se mám co učit a to mě baví.

 

Není čas ztrácet čas spěcháním za lepším časem v cíli


Jako malý jsi závodil na K1, pak jsi toho ale nechal. Proč?
 
Závodění mi přišlo jako ztráta času.
 
Vyrůstal jsem na loděnici, závodění patřilo k mému životu, s klukama jsme se bavili různými sporty, v zimě jsme byli na horách, kde jsme jako vodáci měli vlastní sjezdovku a vlek. Závodění (nejen na vodě, ale i na lyžích) bylo přirozenou součástí tréninkového procesu.
 
Ale ani na lyžích ani na vodě mě nebavilo jezdit mezi brankama a raději jsem si vzal sám běžky a šel si to užít. Stejně tak to bylo s řekou. Abych si ji užil, potřeboval jsem volnost při výběru stopy a nikam nespěchat.
 
Podařilo se ti se dostat mezi světovou elitu raft guidů. Jak se ti to podařilo, co jsi uměl oproti jiným?
 
Smích… Prostě jsem měl štěstí na lidi, díky kterým se to povedlo.
 
Sedm sezon jsi guidoval v Norsku, ráji raftů. Co ti to dalo a co vzalo? Dá se Norsko srovnat s nějakou jinou destinací v Evropě, příp. se kterou?
 
Nedá, Norsko je jedinečné.
Práce v Norsku mi dala hrozně moc. Naučil jsem se jednat s klienty, naučil jsem se o ně starat, žil jsem v nádherný přírodě mezi krásnejma lidma a každej den jsem pádloval na těžké vodě.
A díky norskejm hmyzákům jsem se stal příležitostným kuřákem fajfky.
Co mi Norsko vzalo? Občas mi tam byla pěkná kosa… Smích…

Takže ti ubyly tukové zásoby?

To jsem byl ještě vysekanej mladej kluk, tak nebylo moc co hubnout.

 
Jako kaskadér: vodák si zahrál i ve filmu (zde s F. Renčem)

Jako kaskadér: vodák si zahrál i ve filmu (zde s F. Renčem)

 Jezdil jsi např. pro Denali Expediton Team a pro Adventuru: na kterých vodách jsi prováděl klienty těchto elitních agentur?
 
Všude v Evropě a taky někde v zahraničí, třeba v Americe, Asii, Africe…
 
Která z destinací ti učarovala? Kam by ses chtěl vrátit a kam rozhodně ne? Proč?
 
To je těžká otázka. Každá země je něčím krásná, lidma, přírodou, kuturou… Důležitý je vědět, proč tam jedeš a co od toho chceš. To ti pak bude prima i na Mácháči, kterej nesnáším. Vrátit bych se chtěl asi na Colorado, protože jsem ho jel sám na veslovacím raftu a byl to pro mě nádherný, osvobozující zážitek. Se spoustou nádhernejch proměn přírody.

Vystudoval jsem biologii a tam jsem viděl historické proměny Země, zkameněliny, hluboký kaňon, který se otevírá do plání, což mě nesmírně oslovilo. Mám slíbeno, že bych si to mohl ještě jednou sjet.

Na Coloradu na veslovacím raftu

Jsem lenoch učit se novým kouskům

 
Učíš na FTVS jen pádlování anebo ses musel přiučit i jiným sportům?
 
No, kdybyste mě viděli běžet přes překážky anebo skákat o tyči, tak byste se počurali smíchy, takže je jasný, že na FTVS učím věci, které jsem se naučil jako dítě. Z toho plyne, že jsem de facto línej a pohodlnej se učit novým kouskům. Smích...
 
Můžeš poradit lyžařům, jak přijít na chuť pádlování a naopak vodákům, jak přičichnout k lyžování?
 
Ani sjezdové lyžování, snowboard, běžky, nejsou Oldřichovi cizí

Ani sjezdové lyžování, snowboard, běžky, nejsou Oldřichovi cizí

Prostě to pojďte vyzkoušet… Je jedno, co děláš, ale důležité je, abys to dělal se správnýma lidma a bylo ti u toho dobře.
Na příklad, tuhle sezonu jsem učil snowboardisty a jim se atmosféra a můj přístup líbily natolik, že v květnu společně jedeme putovat po chorvatských ostrovech na seakajaku.


„I cesta je cíl…“ 


Před rokem jsi založil outdoorovou agenturu. Co tě k tomu vedlo?
 
Plním si svůj sen. Chci být sám sobě pánem a dělat rozhodnutí s lidmi, kterým věřím.
 
Jaká je její filozofie a hlavní zaměření?

Naše motto je: „I cesta je cíl…“ To je totiž to, co jsem léta zažíval při různých výpravách, především s Denali Expedition Team. Díky spolupráci s klukama z Denali jsem se opravdu hodně naučil. Zároveň jsem ale pochopil, že silný zážitek nemusím mít jen např. při sjezdu nepálské řeky.

V Denali jsme jezdili expediční výpravy na raftech. Nejbližší řeka na vícedenní putování je Tara v Černé Hoře, což je asi 2 000 km daleko (o dalších nemluvě). Proto mě v současné době naplňují mořské kajaky. Tam si sbalím vše, co potřebuju, a mohu se vydat kousek za humna (putovat se dá po českých řekách a přehradách) a ten pocit nezávislosti, kterej jsem měl na různých výpravách, mohu zažít prostě kdekoliv. Nezáleží, KAM jedeme, ale s KÝM, KDE a CO při tom prožíváme. A to mě baví.

WOK-outdoor je zaměřený na sporty v přírodě, zajímáme se o zdravý životní styl, spolupracujeme s outdoorovýma portálama a časopisama (Outdoor magazín, Nordic Mag…). Jsme na začátku cesty a moc bych si přál, abych dokázal svůj sen opravdu dotáhnout do konce.
 
Jaké jsou tvé plány na letošní léto a více do budoucnosti?
 
Začíná vodácká sezona. Budeme pořádat jak kajakovou a seakajakovou školu, tak vodácké výlety a výpravy po Evropě. Na podzim jedu na školení do Severního Irska, kde bych rád získal BCU guide licenci pro seakajak.

A do budoucna? Nápadů plánů je spousta, ale vše závisí na tom, jakej život agentura povede…
 


Postel v hotelu a svetr od Blažka


Občas se označíš za dobrodruha hotelového typu, co si pod tím mám představit?
 
No to ti řeknu zcela přesně: je to můj celoživotní marnej sen. Např. loni na Korsice. Pokojně jsem spal stranou ostatních členů výpravy a v noci přišel přívalový déšť. Kde se vzal, tu se vzal, pode mnou se „objevil“ potok, který mě nic netušícího a hluboce dřímajícího odnesl asi 20 m. Ten surf mě samozřejmě vzbudil, rychle jsem rozepl žďárák a veškerá voda mi natekla dovnitř…

A takových křivd jsem už v životě zažil docela dost a z toho vznikl můj nesplnitelný sen, stát se dobrodruhem hotelového typu. Smích...
 
A jak to bylo s tím svetrem od Blažka?

Protože občas musím chodit slušně oblečenej, našel jsem bezvadnej krámek, kde prodávají společenské šaty od Blažka. A jednou jsem tam objevil takovej hnusnej svetr pro metrosexuály. Byl tak hnusnej, že jsem si na něj musel šáhnout a zjistil jsem, že je vyrobený ze 100% merino vlny. Paní prodavačky jsem se optal na cenu a ona mi řekla, že je to neprodejné a prý kolik bych jí za něj dal? Tak jsem řek stovku a ona mi ho za ni prodala. A od té doby je to moje neoblíbenější funkční triko, které vozím všude s sebou (MOC tohoto modelu byla cca 5 000 Kč). Smích...

Děkuji za prima popovídání. Pokud se chcete na cokoliv Oldřicha zeptat, rád vám odpoví přes WOK-outdoor.

Foto: Archiv Petra Oldřicha Novotného & WOK-outdoor
---
Ptala se Martina Chrástková, jejíž specializací je běžecké lyžování: tréninktechnika, závodymazání), ale ani v létě mlčet nabude.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

23.01.2018

Marmelády a Marmolada....co mají společného?

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner