REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Co se do článků o Vasáku nevešlo

20.03.2015 |Martina Chrástková | Běžkování

Nedávno tu proběhly dva články o kultovním Vasaloppetu a mém účinkování na něm: co mu předcházelo a jaký doopravdy byl. Napsáno toho bylo už docela dost, ale ještě pár úsměvných věcí, které mě na trati v duchu rozesmály nebo překvapily, jsem vám neřekla.

Ano, rozesmálo mě to jen v duchu, protože nahlas by to zaprvé nebylo asi úplně vhodné a taky bych to asi při závodě úplně nezvládla. Nečekejte žádný trhák, žádný příběh nehledejte, jen pár střípků a postřehů k pousmání.

Vysněný cíl v městečku Mora


Maximální povolená rychlost

 
Pozor na rychlost!

Pozor na rychlost!

To si to takhle šinete do relativně prudkého kopce, hrabete se v soli jarního rozbředlého firnu, takže to sem tam usmekne. Hledáte si „ideální“ slalomovou cestu mezi hobíky, kteří spíš jdou, než jedou, a když zvednete hlavu, abyste se podívali opravdu před sebe, tak se vám do zorného pole dostane kulatá dopravní značka s červeným okrajem a žlutým polem: maximální povolená rychlost 30 km/h.

„No jasně, tuhle rychlost tady překročím aspoň třikrát a nahoře mě chytí policajti,“ bleskne mi hlavou. Zřejmě jedeme po místní komunikaci, ale i tak mě to ohromně baví. Jestli se v tu chvíli plížím rychlostí 10 km/h, tak je to možná hodně. Kontrolovat to na GPSce mě nenapadlo…
 

Vůně klistru a buřtíků odkudsi z lesa

 
Sem tam se odkudsi z lesa line krásná vůně taveného klistru, jak místní pomáhají závodníkům vylepšit mázu na lyžích. Mnozí tuto vůni neocení, ale kdo lyžování opravdu miluje, je to něco jako když se pečou domácí buchty. I když buchty jsou chutnější…
 
O kus dál stíhám periferně vnímat ohníček. V Čechách to asi úplně obvyklé není, ale ve Skandinávii docela běžná věc, myslím. Jenže když přijíždím blíž, uvědomuju si, že to není jen ohníček, že nad ním jsou jakési klacky a na nich, na nich si domorodci pečou buřtíky!!! Hlad nemám, tak projíždím v klidu dál, ale věřím, že spoustě lidí se sbíhaly sliny.
 

Takhle parádně při závodě nebylo, ale dva dny před ním ano

Folklor zdarma

 
Mnoho sportovců se za kulturou nedostane. A zde se nabízela sama! Bylo několik skupinek přihlížející (na sobě nezávislých), kteří místo halasného fandění hráli na tradiční nástroje. Oblečeni byli při tom v krojích a při svém „jódlování“ své nástroje rozhodně nešetřili. Bylo lepší ujet, jinak by mi praskly bubínky v uších. Podobné to bylo i při průjezdu okolo obrovských reprobeden, z nichž se zase linuly tóny pořádnýho big beatu. Rychle pryč – možná to tak bylo myšleno.

Žádná voda, jen ionťák

 
Pro lyžování preferuju zimu a ne plusové hodnoty. To se při letošním Vasáku bohužel nedělo. A když je vám hic, tak si rádi svlažíte hlavu, aby se vám nemotala. Možná je to i nějaká rychlá změna, která tělo vytrhne ze sterotypu. Rozhodla jsem se pro tento krok, jenže mi nedošlo, že ionťák na občerstvovačce bude teplejší než ten, co si vezu v bidonu, a už vůbec mě nenapadlo, že je borůvkový. A to jsem ještě netušila, že čelenka a část rukávu, které jsem si polila, budou po svléknutí stát jak prkno v rohu. Takže příště si raději strčím hlavu do jedné z těch louží, co se musely letos přeskakovat.
 


Zatáčka, louže, roura, krumpáč

 
A když jsme u těch louží, tak si vybavuji ještě jeden zajímavý obrázek z tratě: Sjezd, pravotočivá obrátka a uprostřed této zatáčky je obrovská louže a ze sněhu trčí plastová oranžová roura. U toho stojí chlapík s krumpáčem a ukazuje projíždějícím závodníkům, že mají jet vnějškem. Zřejmě v mezidobí, když nejedou lyžaři (to ale nevím, kdy se stane, snad zítra), rouru zakopává, aby odvodnil jezero z vnitřku zatáčky.
 
Tato značka je ve Skandinávii běžná, ale na trati nebyla

Tato značka je ve Skandinávii běžná, ale na trati nebyla

Vasaloppet byl opravdu prímový zážitek a lyžování mě fakt baví!!!

Foto: Archiv MCh, WOK©outdoor, Silvini Madshus Team


Jak jsem se na tomto závodě „ocitla“ a jaký Vasák opravdu byl, se dozvíte po přečtení nedávných článků.

Také si nenechte ujít články o technice běžeckého lyžování: o skluzu, odrazu při klasice i bruslení a o soupaži a také o mazání stoupacími vosky a mazání na skluz a péči o lyže.
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner