REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zlepšete se v bruslení na lyžích: techniky jedna-jedna (V-2), pajdák (V-1) a houpavej (V-1 gear)

23.03.2015 |Martina Chrástková | Běžkování

Když se podívám z okna ven, tak už to na zimní období moc nevypadá. Ale zrovna v rádiu povídali, že na horách je sněhu dosti a lyžovačka parádní. Tak proč se ještě společně nemrknout na techniku bruslení, kterou vám dlužím? Navíc věřím, že spousta z vás bude i přes léto bruslit na in-linech anebo si dokonce opatří kolečkové lyže, tak se vám toto bude hodit.

Ve skupince je potřeba kopírovat techniku toho před námi


Bruslení jako takové jsme společně řešili jen v článku o odrazu z hrany lyže. Teď vám tedy přiblížím, jak se vlastně bruslařská technika dělí, a detaily necháme na příští sezonu, ať se máte na co těšit. Souhlas?
 
Osobně mám trochu problém s českým běžkařským názvoslovím. V běžné praxi se používá slang a v odborných článcích užívám anglickou terminologii, která mi přijde logičtější. Ale my Češi musíme mít vždycky něco extra, aby nám ti ostatní nerozuměli. Pokud dovolíte, nebudu české dlouhatánské názvy používat.
 

Dva-jedna je vlastně V-1

 
Čím větší kopec, tím víc musí pracovat jak koleno, tak i kotník

Čím větší kopec, tím víc musí pracovat jak koleno, tak i kotník

Pajdák, mrzák, 2-1, apod. je slangové označení pro techniku oboustranné bruslení dvoudobé asymetrické, anglicky V-1. V-1 vyznačuje, že v pohybovém cyklu proběhne pouze jeden odpich holemi, to vystihuje i označení 2-1 (2 nohy, jedny ruce). Tento styl se používá do prudkých kopců, kdy je potřeba vysoké frekvence, abychom nesjeli zpátky pod kopec.

Jedete trochu jako stroj: pravá, levá, pravá, levá a k tomu jen zapichujete hole. Vždycky s odrazem z jedné nohy provedeme odpich a zatímco se odrážíme z nohy druhé, hole navracíme před tělo, abychom je mohli zase zapíchnout do sněhu.
 

Dva-jedna houpavý je vlastně V-1 gear (alternate)

 
Houpák, houpavej, je modifikací V-1 s tím, že se používá na rovinách a z mírných kopců, kdy lyže frčí a je dostatek času na přenos holí vpřed. Protože lyže jedou rychle, provádíme dlouhý skluz a tedy i dlouhý odpich. Odpich je zase proveden s odrazem z jedné lyže s tím, že je v zapažení ponecháme, dokud nedokončíme skluz na dané lyži. S odrazem z druhé nohy jsou hole přenášeny plynule vpřed.

Protože je dostatek času na řádný odraz, můžeme (měli bychom) se k němu snížit, zhoupnout, odtud název houpavý. Cyklus holí je plynulý, žádné přizastavování holí u těla nechci vidět! Paže stále pracují jako kyvadlo hodin, dopředu, dozadu, žádné zastavení. Český oficiální název je oboustranné bruslení dvoudobé symetrické.
 

Jedna-jedna je pohůdka

Jedna-jedna je vlastně V-2


Čistě jedna-jedna (oboustranné bruslení jednodobé), s každým odrazem z lyže je proveden jeden odpich holemi. Proto podle anglických názvů V-2, poněvadž v jednom cyklu lyží je dvojí práce paží. Synchronizace je jednoduchá, odraz a odpich probíhají v jednom okamžiku. Tudíž při skluzu musíme vrátit paže zpět dopředu, abychom je měly připravené na další zapíchnutí.

Tento styl užijete na rovinách, do mírných kopců. V současné době se jedná o nejužívanější bruslařský styl. Profíci, kteří mají velkou sílu a dobrou techniku, jezdí i poměrně velké kopce právě 1-1. Když už je ten kopec moc velký, tak plynule přejdou do tzv. naskakovaného V-1, aby nahoře na kopci rychle přefičeli horizont a odpočívali ve vajíčku ve sjezdu.

 

Jak cvičit?

 
Jezdit, jezdit, jezdit, s holemi i bez holí. Pokud máte potíž se synchronizací rukou a nohou při V-1, najděte si větší kopec. Když jsou lyže rychlé a vy nemáte daný stereotyp zafixovaný, tak budete mít tendenci jezdit houpavej.

Rozejděte se pěšky (samozřejmě s lyžemi na nohou, ale bez skluzu) stromečkem a jen zapichujete hole na tu nohu, na kterou je vám to bližší. Když chytnete rytmus, pomalu se začínejte klouzat, až se svezete…
 

Použití jednotlivých technik bruslení při závodě


Na co pamatovat

 
-  I do prudkých kopců musíte dostat těžiště těla nad skluzovou lyži.
-  Ostré koleno se promítá do špičky boty a zadek do paty stojné nohy.
-  Pokud máte ostrý úhel v koleni, je třeba také pracovat v kotníku, i tam je potřeba ostrého úhlu.
-  Vždy se snažíte sklouznout po ploše lyže a na hranu ji překlopit až těsně před odrazem.
-  Paže pracují v plynulém kyvadlovitém pohybu, nikde se nezastavují, nepřerušují pohyb.


Foto: Archiv MCh, WOK©outdoor & Tom Čáslavský


Nenechte si ujít další články ze světa běžkařské techniky: o skluzu, odrazu při klasice i bruslení a o soupaži a také o mazání stoupacími vosky a mazání na skluz a péči o lyže.

Pokud vás zajímají postřehy ze světa běžeckého lyžování, tak  doporučím článeček o improvizovaném trénování mezi borůvkami anebo jaký je Vasák doopravdy či co mu předcházelo.
 

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner