REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rovaniemi 150: 3,5krát maraton na polárním kruhu aneb Je mi 19 a překvapuji okolí

17.03.2015 |Peggy Marvanová | Běhání, Cyklistika, Sněžnice, Extrémní závody, Expedice

Závod Rovaniemi 150 se odehrává vždy v únoru na polárním kruhu. Společně s tímto hlavním závodem na 150 km startují další dvě varianty závodu na 66 km a 300 km. Závodit může každý, kdo si věří při pohybu ve sněhu, je odhodlaný a neodradí ho ani fakt, že podmínky ho mohou donutit zabivakovat ve sněhu, kde noční teploty mohou klesnout až k −30 °C. Samozřejmě existuje pravděpodobnost, že se to může stát a každý závodník musí být na tyto mrazivé podmínky připravený, ale neznamená to jistě, že se to stát musí.


Závod je možné běžet, jet na lyžích nebo na snowbiku a účastníci musí celou dobu nést povinnou výbavu na zádech nebo ji táhnout za sebou na saních.

Komplikace s dopravou kola a rychlokurz běhání


Když jsem minulý rok končila expedici na sněžném kole za polárním kruhem s Honzou Kopkou, tak jsem si s ním o tomhle závodě povídala. Už tenkrát mi bylo docela jasné, že mi to nedá a postavím se na start.

Start závodu a rychlé euforické rozběhnutí

Start závodu a rychlé euforické rozběhnutí

Z České republiky nás původně mělo jet na závod 6–7 v tranzitu, ale postupně všichni začali svou účast odvolávat a poslední týden před odjezdem jsem zbyla jen já. Doprava autem nepřipadla v úvahu a kolo nebo běžky by mě zbytečně stály další peníze v letadle. Proto jsem se na poslední chvíli rozhodla pro kategorii běhu na 150 km a přešla s tréninky od kola k běhání.

Moc jsem toho naběhat nestihla, ale spoléhala jsem na svou fyzičku z kola a dávných tréninků běhání s pneumatikou. A právě běhání s pneumatikou se mi velmi osvědčilo při samotném závodě, kde jsem za sebou táhla sáně s povinnou výbavou.

Co se týče oblečení, poslední tři roky nosím jako členka Rock Point týmu hlavně oblečení od Hannahu, převážně pánské modely. U mnoha extrémnějších kousků se dámské modely totiž ani nevyrábějí a když ano, tak pánský model je mi obvykle stejně pohodlnější. Pánské bundy bývají totiž delší a kalhoty širší, pro pohyb ve sněhu tedy vhodnější.  Závod jsem odběhla v teniskách Salomon s goretexem, které se mi ve sněhu osvědčily, a tak se nemalá investice vyplatila.

 

Nechuť k jídlu, nervozita a sobí závin


Na start se postavilo 59 závodníků z dvaceti zemí. Kromě mě ještě dalších sedm žen, které by svými výkony porazily nejednoho muže. Myslím tím ženy, které se vrhají do závodů o délce více než 300 mil v teplotách až −57 °C. Tyto psychicky a fyzicky nesmírně silné běžkyně se tentokrát staly mými soupeřkami, a já jsem tedy měla dobrý důvod být nervózní. Já, nejmladší účastník historie závodu, cyklistka, která se rozhodla pro běh v kategorii s těmito borkami, šílené.

Rychlá příprava vody na CP. Na žádném CP jsem se nezdržela déle než pár minut

Asi právě nervozita zapříčinila, že jsem dva dny před startem téměř nejedla a k mému překvapení se má nechuť k jídlu nezměnila po celých dalších pět dní v Rovaniemi, včetně závodu. Tušíte dobře, že veškerá má energie na 150 km běhu byla čerpána jen z mých tukových zásob a vody s maltodextrinem a šumivými tabletami. Výjimkou byl ořechový závin, ke kterému jsem se donutila ve tři hodiny ráno a k mému překvapení po prvním kousnutí zjistila, že jde nikoli o oříšky, ale sobí maso…


Večerní halucinace a touha vzdát při každém dalším kroku


Večer v Laponsku byl opravdu dlouhý – baterkou jsem si svítila 14–15hodin. Od půlnoci do tří jsem asi čerpala vesmírnou energii a ze 70. na 95. kilometr běžela. Po třetí hodině raní se to zlomilo a na mě přišli halucinace a únava. K mému údivu mi během závodu přišlo více než šedesát povzbudivých sms, které mi nedovolily reálně pomýšlet na vzdávání. Noc jsem tedy strávila na nohou a spánku jsem věnovala jen asi pět minut, když jsem si dvakrát lehla zády na sáně a rychle z nouze chrupla přímo na trati. Pokaždé jsem se probrala cca po dvou minutách a zmrzlá šlapala dál.


Cíl a otevřené pusy údivu ostatních závodníků


V roce 2014 dokončila nejrychlejší žena závod po 36 hodinách. Já jsem tento rekord letos porazila více než o šest hodin a závod jsem dokončila po 29 hodinách a 44 minutách. Obsadila jsem druhé místo v kategorii žen (1. žena byla o 54 minut rychlejší) a čtvrté místo celkově ze všech běžců (2 chlapi šli společně a dorazili do cíle o 2 hodiny dříve něž já) . Byla jsem první Češka, která se na tento závod vydala a jako nejmladší a vždy veselý účastník překvapila svým výsledkem většinu zasvěcených.

Má malá bulka v porovnání s ostatními, váhově však skoro stejně

Má malá bulka v porovnání s ostatními, váhově však skoro stejně

Co bude dál?


Momentálně se snažím dát zpět do kupy a přejít z běžeckých tréninků zpět na mé oblíbené cyklistické. V červnu mě totiž čeká cesta na závodu závodů The great Divide race (neboli 4 418 km  bez zabezpečení z Alberty v Kanadě k mexickým hranicím).


Děkuji za podporu všem kamarádům, sponzorům (především ISOMA a Rock point) a Vám všem, kteří jste tento článek dočetli až do konce. 

Foto: Archiv Peggy

Odkazy na další články od extrémní cyklistky Peggy Marvanové najdete v jejím profilu úplně dole. Doporučujeme například článek Cyklistický závod 1000 mil z pohledu první ženy v cíli, Eskymování na sucho aneb kayak rope gymnastics nebo Seznam pražských bazénů roztříděných podle bezpečnosti ukládání kol.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner