REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Kanoepolo aneb když do míče nechcete kopat ani plácat raketou

Rozhovor s kanoepolistou Petrem Ježdíkem

14.08.2013 |OVP | Voda a lodě

Foto: www.kcnw.de

Kanoepolo (sport s matoucím názvem, jelikož se ve skutečnosti hraje na kajacích, nikoli na kánoích) je hybridem mezi vodním pólem a jízdou na kajaku. S vodním pólem má společný míč, velikost hřiště (obvykle 35x22 m) a z pohledu diváka-amatéra i zdánlivou brutalitu. Během dvou desetiminutových poločasů se na hřišti může pohybovat 5 hráčů z každého ze dvou týmů, střídání znavených hráčů je povoleno i během hry. Cílem hry je dát co nejvíce branek, míč se smí přihrávat rukou i pádlem, „kroky“ (přesněji pohyb s míčem odloženým na lodi) jsou zakázané, obdobou driblingu je předhazování si míče před sebe na vodu. (Přečtěte si kompletní pravidla v angličtině.)
 
Na podrobnosti o tomto sportu, který má v Čechách pouze jeden aktivní klub (branický KP Praha), jsme se zeptali Petra Ježdíka, aktivního hráče, který se v průběhu aktivních dvanácti sezón zúčastnil mnoha evropských i světových soutěží, kde reprezentoval barvy České republiky a Maďarska v mezinárodních soutěžích, v národních soutěžích pak několik evropských klubů jako CDPA (Portugalsko), Las Rozas de Madrid (Španělsko), SNAP Roma, GC Polesine, CK Academy Roma, SS Lazio Roma (Itálie), KV Nürnberg (Německo). V současnosti se vrací s nabytými zkušenostmi zpět do Česka a s novozélandskou podporou prosazuje české barvy na mezinárodním poli.

Foto: www.kanoepolo.cz

Foto: www.kanoepolo.cz

Jak došlo k založení pražského oddílu kanoepola, jak je klub aktivní?
 
O tom koluje řada fám a polopravd. Legendy mluví o první generaci kanupolistů kolem Honzy Šupa a KVS Praha v Podolí, kteří přes noc okopírovali nějakému Australanovi loď, zatímco si prohlížel památky v Praze. Pak se vybavení i lidi různě stěhovali mezi Vltavou, Džbánem, až se vrátili znovu na Vltavu na současné místo v zátoce u Branických ledáren pod střechu loděnice TJ Kotva Braník. Do začátku roku 2012 nás nebylo víc než 20, z toho aktivních tak deset. A to v celé zemi. Od loňska tu máme kompletní omlazení a progres na cca 60 aktivních členů ve věku od patnácti do padesáti let, v kategoriích ženy do 21 let, muži do 21 let, ženy nad 21 a muži nad 21 let. Současný reprezentační tým máme v obou kategoriích pod 21 let a formujeme opět seniorské týmy.

Foto: www.chickenroute.de

Foto: www.chickenroute.de

Jak ses ke kanoepolu dostal ty?

Jako malej špunt, když mi bylo asi jedenáct, v loděnici dětské vodácké skupiny Šán sídlící  naproti plaveckému bazénu v Podolí. Dělali jsme si vlastní lodě podle toho australského vzoru a pak to plácali na Vltavě nad veslařským ostrovem. Tak jednou dvakrát za měsíc, takže se nedalo mluvit o nějakém velkém hraní. Nicméně o pár let později se do Čech vrátil z erasmu Tomáš Doležal, který hrál za Mnichov, a že by jako rád, kdybychom mohli v Čechách taky mít aktivní klub. Slovo dalo slovo a pár nadšenců motajících se v té době kolem whitewater rodea a slalomu včetně mě se dalo dohromady a začalo trénovat na první mezinárodní mistrovství 2001 v Bydgoszczi. No a pak to už šlo ráz na ráz.

Foto: www.kanoepolo.cz

Foto: www.kanoepolo.cz

Je kanoepolo divácky atraktivní sport? Na co se diváci mohou těšit?
 
No tak určitě. Na atraktivnosti dodalo zvlášť v posledních letech pravidlo shotclocku, kde útočící tým musí vystřelit do 60 sekund na soupeřovu branku, jinak přijde o míč. Tím se celkově hra zrychlila a přestalo se zdržovat, zvlášť v hodně důležitých a vyrovnaných zápasech. Každopádně pro diváky to není jen o tom, že by viděli nějaké prudké srážky a souboje, je to hodně i o taktice, páč přeci jen ty lodě mají nějakou setrvačnost a je ve hře nutno myslet hodně dopředu, číst hru, číst protihráče. Krom střel na brány a rychlých protiútoků je tedy třeba hodně atraktivní začátek hry, kdy rozhodčí hodí míč doprostřed hřiště a z každé strany se rozjede jeden hráč a snaží se míč získat. Občas tak vidíme i lodě ve vzduchu, nebo třeba pěkně rozvířenou vodu, jak se ti dva o míč perou.
 
V pravidlech je zákaz hraní pádlem, pokud se soupeř snaží hrát rukou. Stačí tohle pravidlo pro zajištění bezpečnosti?

Hmm, to je trochu jednoduchý výklad, ale v zásadě ano, pokud někam jdete rukou, nemělo by tam být soupeřovo pádlo, stejně tak jsou zakázány údery lodí do těla nebo i kolmé nárazy do lodí, zabírání o cizí loď či šahání na cizí vybavení.
 
Jaká zranění jsou při zápasech nejčastější? Jaká sis ze zápasu odnesl například ty? Kolikrát ses topil?

To je těžký, když hrajete proti začátečníkům, je to pohoda. Když hrajete proti profíkům, je to pohoda. Nejhorší je, když hrajete proti někomu, kdo si myslí, že to umí, a neumí to. To vás občas plácne přes ruce nebo píchne lodí do břicha a to může trochu bolet. Takže sem tam nějaká ta modřina, poškrábaný ruce, když má člověk smůlu, tak nějaká ta kostička lupne, naražený žebra taky docela člověka naštvou. O topení to moc neni, hraje se na klidné vodě a když je nejhůř, tak prostě vylezete z lodě a je to v cajku.

Foto: hamburger-kanu-verband.de

Foto: hamburger-kanu-verband.de

Může si někde kanoepolo vyzkoušet i člověk, který nikdy v kajaku neseděl?

No tak určitě. Tréninky máme v letní čas každé úterý a čtvrtek od půl šesté, každou středu od půl sedmé. Středa je víc vyhrazena pro začátečníky. Pokud však mají případní zájemci čas jen mimo středu, mohou samozřejmě přijít i jindy. Ideálně kdyby mi dali vědět na zkusim@kanoepolo.cz nebo na telefon 774 579 774. Momentálně preferujeme nejvíce mladé, sportovně nadané ve věku 15–21 let včetně, nabízíme několik druhů podpory na vybavení v rámci možností sponzoringu atd. Samozřejmě kanupolo je otevřené i pro starší. Mladší patnácti let momentálně nevyhledáváme, páč na ně už bych asi neměl čas. V budoucnosti se však vydáme jako klub i tímto směrem. Rozhodně pokud přemýšlíte co dělat za sport a nechcete do míče jen kopat nebo plácat nějakou raketou, kanupolo je jasná volba.

Pro představu, jak vypadá zápas v kanoepolu, se můžete podívat na video níže. Zejména začátek hry, kdy dva hráči pádlují plnou rychlostí k míči, který je uprostřed hřiště, vypadá působivě.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner