REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak se jezdí na snowscootu neboli sněžné koloběžce

11.03.2015 |Kuba Vondrášek | Lyže a snowboard, Koloběžky

Letošní zima sice nebyla tak krutá, aby se nedalo vyrazit na kolo, ale pokud nechcete jen polykat kilometry a raději si dáte nějaké enduro ježdění, tak to přeci jen není ono. Jestli se tedy vaše ruce už klepou na to, že budou držet řídítka, dopřejte jim svezení na snowscootu, divoké sněžné koloběžce.

Štěpán a jeho downhill stylNevyndávej vnitřní nohu

 
Na jibbing je snowscoot jako dělaný

Na jibbing je snowscoot jako dělaný

Jde vlastně o snowboard rozříznutý vejpůl s naroubovaným rámem z trubek a řídítky. Na prkně stojíte snožmo a ovládáte jej přenášením váhy na hrany. Když jsem snowscoot poprvé viděl, říkal jsem si, že to bude jak na kole, ale ujetí prvních několika metrů mě vyvedlo z omylu: oni totiž na těch řídítkách chyběj brzdový páčky! 
 
Kamarádi, kteří si snowscoot sami postavili (ten, který vidíte na fotkách), mi radili, abych nevyndával v oblouku vnitřní nohu, protože to odlehčí hranu a prkno je pak hůř ovladatelné. No jo, to se ale líp řekne, než udělá. První, co udělá vaše noha, když zaříznete oblouk, je, že vystřelí z vázání, obzvlášť pokud jste zvyklí si na kole v ostré zatáčce odšlápnout. Nicméně po třetím obloučku jsem se už přestal bát a se zvyšující rychlostí potřeba vyndávat nohu z vázání a snažit se balancovat odpadla.


 
I skoky mu jdou

I skoky mu jdou

Osvojování jízdy na snowcootu jde opravdu rychle. První jízdu jsem se hned naučil šoupat a ke konci sjezdovky jsem začal předjíždět i některé pomalejší lyžaře. Druhou jízdu už jsem si začal víc věřit a pokoušel jsem se o carving. Párkrát jsem sice vylehnul víc, než jsem chtěl, ale žádné velké pády to nebyly, takže přišel čas na otestování snowparku. I zde se snowscoot cítil jako doma a všechny raily a skoky zvládal bravurně. Byl to sice takový snowpark pro děcka, ale na to, že jsme na snowscootu stáli poprvé, tak jsme si tu užili dost srandy.
 

Ty mě chceš fotit jo? Tak já tě ohodim.

Ty mě chceš fotit jo? Tak já tě ohodim.

Snowscoot středem pozornosti

 
Technika jízdy na snowscootu je pro každého originální a do značné míry ovlivněná technikou jízdy na kole. Štěpán, který se nebojí pořádné downhillové trati, si z kopce pelášil slalom mezi lyžaři boule neboule. Tomáš je zas spíš na technickou jízdu a užíval si precizní carvingové obloučky. Všichni jsme ale byli na sjezdovce velkou atrakcí a snowscoot každý okukoval.
 
Tomův carving

Tomův carving

A kde se dá na snowscootu zajezdit? Prakticky na jakékoliv sjezdovce. Horší je to ovšem s přístupem vlekařů. Některým snowscoot nevadí, jiné dost vytáčí. Abyste někam nejeli zbytečně, začali čeští fanoušci snowscootu sepisovat, které areály v Čechách jsou snowscootu přístupné a které ne. Konkrétní seznam naleznete zde. My jsme jezdili na Monínci celkem bez problémů, jen vlekař říkal: „Přivaž si to aspoň k tý noze, když už s tim tady jezdíš.“ Ale z vleku nás nevyhnal.

Foto: Kuba Vondrášek


Než vyrazíte na snowscoot potrénujte balanc na indoboardu nebo si přečtěte další sportovní tipy zde

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

23.01.2018

Marmelády a Marmolada....co mají společného?

28.11.2017

Let Me Take You To The Mountain

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner