REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Vasův běh, Vasaloppet, Vasák...

06.03.2015 |Martina Chrástková | Běžkování

Vasův běh (švédsky Vasaloppet) je kultovní závod v běhu na lyžích klasickou technikou. Mezi běžci na lyžích se traduje, že „kdo nejede Vasák, buď není lyžař, anebo nemůže do běžkařského důchodu“. Závod se koná jako memoriál útěku švédského šlechtice, budoucího krále Gustava Vasy před dánským králem Kristiánem II. Dánským v roce 1520. První závod se konal roku 1922 a vyhrál ho Švéd Ernst Alm a přesně o 55 let později se ho zúčastnil i švédský král Karel XVI. Gustav.

Foto: Start při Biegu Piastow: masový start je vždycky tak trochu maso....


Závod hostí švédská provincie Dalarna a trať vede z městečka Sälen do Mory, což na mapě vypadá jako kousek, přesně 90 km. To je jako z Trutnova do Liberce nebo do Poděbrad. „No potěš koště, mně přijde už docela dálka z TU do Hradce a tohle je ještě jednou tak daleko!“ O kultovnosti tohoto závodu svědčí i fakt, že na start se postaví téměř 16 000 lidí a čísla jsou vyprodaná během deseti minut po otevření registrace.
 
Dneska se již nejedná o jediný závod první březnovou neděli, ale o celotýdenní lyžařský festival s mnoha různými závody: různé délky, různé styly, různé kategorie. Proto bude startovní výstřel až vlastně druhou březnovou neděli (8. 3. 2015) v 8:00 ráno. To aby závodníci nemuseli mít s sebou čelovku. 
 

Jet či nejet? To be or not to be?

 
O tom, kdy se tento závod jede, samozřejmě jako laufařka, která se v barvách italského týmu (Xcalibur Lill-Sport) účastní závodů Swix Ski Classics (součástí tohoto seriálu Vasák je), vím. Ale rozhodně jsem nevstupovala do sezony s tím, že ho pojedu. Nicméně se mi moc nedaří, jak bychom chtěli, nějaké závody jsem i vynechala a bojuju spíš sama se sebou než se soupeřkami. Na konci ledna jsem se měla rozhodnout, jestli do toho jdu. Trenér a další okolí mě přesvědčovalo, že se „to“ tam už musí zlomit, a že mám jet… 

Soupaží se jezdí při laufařských závodech hodně...

Soupaží se jezdí při laufařských závodech hodně...

„Dobře pojedu“, řekla jsem. Pokud se to má zlomit, zlomí se. Pokud ne, tak aspoň víme, že jsme pro to udělali všechno a máme čisté svědomí.

Jenže pak nešla odpověď od Italů, jak to vlastně plánují. Oni poletí z Itálie a já z Čech, nějak se to musí sladit, a když neznám jejich fahrplan, tak to je dost složité. Už jsem s tím i přestala počítat, jenže minulý čtvrtek večer (26. 2. 2015) přišla odpověď, tj. deset dní do startu!

Pár SMS do Itálie, nějaký telefonát italsko-anglicky a v pondělí sháním a nakonec i s klepající se rukou objednávám a platím letenku. JAKO OPRAVDU JEDU NA VASÁK!?!?! Už mi pár lidí řeklo, že jsem tak trochu punk, že dělám věci jinak než ostatní, ale tohle je už doost velkej PUNK i na mě...
 

No není to paráda? I bez těch lyží :)

No není to paráda? I bez těch lyží :)

Závěrečná příprava na hlavu
 

Nevím, jak se na takový závod připravit, to asi ani moc úplně dobře nejde. Obvyklá délka laufu je 50 km, delší pak 70 km (Marcialonga, Årefjällsloppet) a Vasák je ještě o kus delší, to je prostě jiný level, podobně jako je Mt. Everest jiná výšková dimenze pro alpinisty.

Bude to především o hlavě, a ta mi právě úplně nepracuje, jak by měla. V sobotu se mi třeba stalo, že v jsem vyrazila na trénink na lyžích a od začátku mě to strašně nebavilo. Nakonec jsem vydržela lyžovat 40 minut místo 2 hodin (Vasák bude trvat přes 4 a půl). 

Tak jsem si sundala lyže, vzala tenisky a švihla jsem si dvakrát lyžařskou imitační chůzí krkonošskou černohorskou sjezdovku pod lanem, přičemž jsem předešla pár skialpinistů, které jsem slušně pozdravila a metelila dál. Cestou dolů jsem s nimi pak prohodila pár slov a nechala je si užívat krásného výletu. Odpolko parádní běh lesem.


V neděli nejdřív zase boj sama se sebou na lyžích (už jsem dala téměř 2 hodiny) a odpo prímový výběh. A to já rozhodně nepatřím mezi milovníky běhu, ten beru jako nutné tréninkové zlo!

Jen mi neříkejte, že za týden mám v 8 ráno startovat a pádlovat soupaží (viz níže profil tratě, je to placka, tak asi nic jiného nezbyde) skoro 5 hodin švédskou krajinou s výhledem na cíl (kostelní věž v Moře) od 30. kilometru. Jestli se aspoň trochu osvědčí, že je třeba své tělo poslouchat, aby ono začalo poslouchat zase vás, a já tenhle vejlet přežiju, tak se těšte na další články a článečky ze světa běžkaření a sportu vůbec.

Hawk, domluvila jsem :)

Ještě dodatek: v úterý a ve středu mě lyžování už zase docela bavilo, tak uvidíme...

Profil tratě Vasaloppet: převýšení činí cca 200 m, takže je to docela placka


Foto: Archiv MCh a WOK©outdoor


O tom, že se na tenhle vejlet nepřipravuju jen poslední týden zjistíte, když si přečtete tenhle rozhovor nebo článek o improvizovaném trénovaní mezi borůvčím.

A pokud se chcete dozvědět něco více o lyžařském světě, tak články o skluzu, odrazu při klasice i bruslení a o soupaži jsou právě pro vás. Pak také doporučím mazání stoupacími vosky a mazání na skluz a péči o lyže.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner