REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Když už ruce nemůžou: Nakopni to! Ušetříš síly a budeš rychlejší

05.03.2015 |Martina Chrástková | Běžkování

Také se vám stává, že ruce už prostou soupaží nemůžou a na stříďák to ještě není? Klasická technika má samozřejmě řešení.
 
Společně jsme už prošli technickou stránku skluzu, odrazu jak pro klasickou techniku, tak i pro bruslení. Už víme jak zapichovat hůlky a jak se z nich co nejlépe odrazit. V rámci klasické techniky rozlišujeme stříďák, soupaž a tzv. nakopávanou (dvoudobou) soupaž. A právě na ni bychom se dneska společně podívali.
 

Na nekonečných rovinách, sem tam přikopnout pro změnu rytmu


Musí se to namixovat


Jak už jsem naznačila v úvodu, nakopávaná soupaž se používá v úsecích, kde už to prostou soupaží neutáhnete a na stříďák to také ještě není. Využijete ji tedy na rovinách (když třeba fouká protivítr, je pomalý sníh anebo vy si potřebujete prostě jen odfouknout, ulevit rukám nebo změnit rytmus pádlování soupaží) nebo do mírných kopců.

Nakopávaná soupaž je vlastně takový mix mezi stříďákem a soupaží. Ruce pracují soupažně a nohy jim pomáhají odrazem z plochy lyže. Jeden odpich holemi rovná se jeden odraz z jedné nohy.

Při dalším odpichu se nohy vystřídají, aby nebolela záda. Jen předklon není tak výrazný jako u soupaže prosté, to vám práce nohou nedovolí. 

Správný timing


Na nakopávané soupaži není nic moc složitého, i když spoustu chyb se v ní dá také nasekat. Největším problém může být synchronizace. Důležité je, abyste docílili jednoho: paže jdou vpřed a současně probíhá odraz z nohy. Podobně jako si u skoku pomáháte švihnutím rukama vpřed, aby vás vytáhly dál, tak i vytažení paží s holemi vás posouvá dopředu. Následuje mohutný soupažný odpich holemi a s ním aktivní nakopnutí zanožené nohy vpřed. Zatímco se vezete na obou lyžích paralelně postavených ve stopě, ruce jdou kyvadlovým pohybem ze zapažení k tělu.
 

Odraz je stejný jako u střídavé techniky, tzn. z plochy lyže. Nezapomínejte, že odraz musíte provést přímo pod tělem, ne za. Protože jsou obě nohy vedle sebe, může se stávat, že odraz neprovedete dostatečně rychle a včas. A pak vám lyže podklouzne, poněvadž jste se neodrazili z plně zatížené lyže. 

Opakování, matka moudrosti


Pro připomenutí si projděte články o odrazu z plochy lyže a o odpichu holemi. Nicméně základní pravidla jsou:

Hůl zapichujte před botu mírně pokrčenými pažemi. Lokty jsou „zamčené“ v konstantním úhlu a nesmí se vám zlomit, když hůl zapíchnete do sněhu. Paže pracují v plném rozsahu, tzn. z předpažení do lehkého zapažení. Za tělem vypusťte hůlku otevřením dlaně. Tím dokončujete odpich a vytváříte poslední silový impuls, který vás posune o kousek dál. 


Odraz z plochy lyže se provádí ze zastavené lyže. Je nutné lyži plně zatížit, tzn. přenést na ni celou svou váhu, abyste přimáčkli vosk na sníh a krystalky sněhu se mohli do něj zapíchnout a vytvořit tak dostatečně velké tření, a vy se mohli adekvátně odrazit. Při této příležitosti se také mrkněte, jak je to s mazáním lyží.
 
Odraz provádíte z plného chodidla, tzv. z paty. Ze špičky se můžete odrazit pozdě, ale z paty se odrazíte včas, pod tělem. Po odrazu téměř napnutou nohu zanožíte (fáze relaxace) a následně ji aktivně nakopnete vpřed. Avšak tak, aby vám lyže vzadu neplácla, to ji pokládáte moc brzo a nevyužijete kinetické energie, kterou noha má, a pohyb naopak zastavíte.
 




Jak cvičit?


Super cvičení je koloběžka, kterou jsme už také zmiňovali v článku o odrazu z plochy lyže. Jednoduše jedete bez holí a odrážíte se jen jednou nohou jako na kolobrndě. Doporučuji pažemi pracovat jako při soupaži, abyste si zafixovali tu synchronizaci: s odrazem z lyže ruce vpřed!

Nakopávanou soupaž můžete trénovat po rovině, do mírného kopce anebo i z mírného kopce dolů; snažte se trefovat správně do odrazu.


Malý fígl na závěr 


Nohu, kterou jsem dokončila odraz a vracím ji zpět pod sebe, kopnu před nohu stojnou. Tím zajistím, že mi lyže neplácne (nepoložím ji na sníh moc brzy a využiju její kinetické energie, aby mě urychlila). Pak ale současnou stojnou nohu předsunu před tuto budoucí stojnou nohu a tím zase zajistím včasný odraz pod tělem a ne za ním. Takže si tam udělám takový mezikrůček.




Foto: Archiv MCh



O tom, jak se žije s prkýnkama, když není sníh a více se dočtete v rozhovoru s autorkou.
Články o skluzu nebo odrazu při klasice i bruslení byly již několikrát zmíněny, stejně jako jsme narazili na mazání stoupacími vosky. Doporučujeme ale i článek o mazání na skluz a péči o lyže.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner