REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zamachrujte při eskymování: Zvedat se dá bez pádla nebo třeba historickou technikou zvanou páka

10.03.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Už jsme si povídali o klasickém zvedání šroubem, moderním zvedání „C to C“ a rychlém zvedání odzadu a back deck roll. Dnes se podíváme na trochu netradiční eskymování bez pádla, které hojně využívají kajakpolisti nebo machři, kteří chtějí sbalit nějakou tu roštěnku na Vltavě, ale nepohrdnou jím ani extrémní kajakáři. Další technikou eskymování, na kterou si dnes posvítíme, bude trochu historická páka, ale o té až za chvíli.
 

Zvedání bez pádla


Zvedání bez pádla. Nebo třeba s cihlou?


Určitě už jste někdy viděli nějakého borce, jak odhodil pádlo a pro pobavení kolemjdoucí eskymoval bez něj. To je opravdu velmi působivé a ve skutečnosti to není ani tak těžké. Důležité je mít dobře zvládnutou práci trupu, boků a kolen při klasickém eskymování.

V závěru si pomozte švihnutím rukou

V závěru si pomozte švihnutím rukou

Jako průpravu pro zvedání bez pádla se snažte při klasickém eskymování (šroubem nebo céčkama) úplně minimalizovat tlak do pádla. Když budete mít pocit, že už to jde skoro samo, můžete to začít zkoušet bez něj. Lehněte si do předklonu na palubu lodi, ruce natáhněte před sebe a opřete je hřbetem o loď. Abyste to měli na začátek snazší, přepadněte do vody na druhou stranu, než chcete eskymovat. Setrvačná energie vám pomůže dostat se nad hladinu.

Když už budete celí pod vodou, na nic nečekejte a prudce plácněte rukama do vody a táhněte je po oblouku směrem od špičky. Tělem jděte do vzpřímené pozice nebo až do záklonu a pracujte boky jako u klasického eskymování. Na konci eskymáka máchněte horní rukou bokem od lodi, jako když odhazujete míček. To vám pomůže eskymáka dokončit a nespadnete tak zpátky pod vodu.


Eskymák bez pádla není vhodný jen pro machrování. Hodí se i na řece, když vám například uplave pádlo. Někteří špičkový jezdci při sjíždění vysokých vodopádů pádlo dokonce odhazují, aby tak předešli jeho případnému zlomení nebo nějakému zranění. A jak jsou pak v laguně pod vodopádem rádi, že umí zvedat i bez pádla!

Zvedání bez pádla je také skvělý trénink pro klasické eskymování. Zdokonalíte si totiž práci boků a eskymák vám půjde mnohem líp. Pokud se chcete zlepšit ještě víc, můžete místo pádla eskymovat například s cihlou, která vám bude snažení značně znepříjemňovat.



Páka a utopenec na závěr


Dalším stylem zvedání, o kterém jste možná slyšeli, je takzvaná páka. Ta je ovšem dosti neohrabaná a v současnosti se téměř nepoužívá. Páka ale byla prvním masově používaným způsobem eskymáckého obrat a v dobách nemotorných čtyřmetrových laminátek byla velmi oblíbená, proto se sluší o ní alespoň krátce zmínit.

Jindy zase pomůže destička

Jindy zase pomůže destička

Při páce se pádlo přehmatává a drží se za list přitisknutý k břichu. Tím se prodlouží rameno pádla a zvýhodní se tak moment sil. Odtud je také název páka. Pádlo vystrčíme nad hladinu a vytočíme ho tak, aby směřovalo záběrovou plochou ke dnu.

Když se používala páka, používala se i pádla s devadesátistupňovým úhlem, takže pozici, kde pádlo zabírá, jste nalezli jednoduše tak, že jste si druhý list pádla přitiskli záběrovou stranou na břicho. Pokud jste připraveni, stačí se silou opřít o pádlo a zapojit boky. Jak se pádlo noří do vody, poskytne vám dostatečnou oporu pro zvednutí.

Na závěr ještě jedna sranda, kterou můžete zapůsobit na lidi okounějící na břehu. Zvrhněte se pod vodu a vylezte z lodi. Neplavte však na hladinu, ale strčte hlavu do lodi. Vzduchová kapsa vám zde poskytne dostatek času na dlouhou dobu. Když už budete mít pocit, že se lidé na břehu o vás dostatečně bojí, můžete se do lodi zpátky zašprajdovat a zvednout. Určitě všechny oslníte svojí výdrží na jeden nádech.

Tohle video už tady sice bylo, ale teď si můžete všimnout provedení jednotlivých druhů eskymáckého obratu.



Foto: Archiv Kuby Vondráška
---
Přečtěte si také:
Jak na eskymácký obrat (část II. – C to C)
Jak na eskymácký obrat (část I.)
Zrychlete svoje eskymování: Naučte se zvedání odzadu

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner