REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zrychlete se při eskymování: Naučte se zvedání odzadu

03.03.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Už jsme si zde vysvětlili jak začít s eskymováním úplně od začátku a v minulém článku jsme na to navázali moderní a bezpečnou technikou eskymáckého obratu „C to C“. Dnes se vám pokusím popsat pár dalších technik, které urychlí proces návratu nad hladinu v případě, že se cvaknete v záklonu.

Back deck roll


Zvedání odzadu


diskuzi jste se hodně ptali, jaký způsob eskymáckého obratu je nejlepší. Bohužel na to není jednoznačná odpověď. Důležitou roli zde hrají dva faktory. Zaprvé bezpečí. Z tohoto hlediska je nejvhodnější eskymovat technikou „C to C“. Výhodou céček je šetrnost k ramenům a také to, že se nedostáváte během eskymování do záklonu. Tím druhým faktorem je rychlost, a to už se dostáváme k zvedání odzadu.

Pokaždé se to nepovede

Pokaždé se to nepovede

Tento způsob eskymování využijete v případě cvaknutí se v záklonu. Rovnáním se ke špičce a příprava na eskymování céčkama nebo šroubem by vám totiž zaberala příliš drahocenného času a hrozí také vyhození ramene v případě, že by se vám pádlo zaseklo o kámen.

Jak tedy na to? Eskymák odzadu je vlastně šroub pozpátku. (Jak na šrouba se dočtete zde). Šrouba končíme v záklonu s nataženou záběrovou rukou a hlava sleduje zabírající list pádla. To tedy teď bude naše výchozí pozice. Pádlo začneme po oblouku přitahovat ke špičce a tělem jdeme za ním do předklonu. Hlava již tradičně sleduje list pádla a boky s koleny tlačí loď nahoru. Pokud už bez problémů zvládáte klasického šrouba, nemělo by vám zvedání odzadu činit obtíže.

Zvedání odzadu má také další výhodu a tou je fakt, že na konci jste v předklonu. Takže po nepovedeném pokusu můžete plynule navázat klasickým eskymákem. Jen si trochu srovnáte pádlo. Nevýhodou je to, že jste po většinu doby obličejem ke dnu řeky, což může občas pěkně bolet.

Back deck roll bez namočení hlavy


Když už umíte zvedat odzadu, stačí jen malý krůček k takzvanému back deck rollu. To už se ale dostáváme ke kategorii zvedání, kterou spíše oslníte diváky, než že byste jej využili na řece, ale ani to není vyloučeno. A čím že je tento eskymák tak působivý? Jde totiž provést tak, aniž byste si namočili hlavu, a to je docela cool, ne?


Zahájení back decku je úplně jiné něž u ostatních stylů. Pádlo přiložte k boku lodi a v ruce jej vytočte tak, aby bylo záběrovou stranou listu u špičky opřeno o hladinu. Začněte list oddalovat od špičky po oblouku a pomalu za ním přepadněte. Tělem musíte jít do velkého záklonu a úplně se nalepit na záď lodi. V této fázi by pádlo mělo být kolmo na podélnou osu lodi. Dále je postup stejný jako u zvedání odzadu. Pokračujte v záběru pádla po oblouku a s předklonem jej přitáhněte ke špičce.

I když se to nezdá, tak při back decku zabírá pouze jeden list pádla a po celou dobu se opírá o záběrovou plochu. Pokud chcete provést eskymáka bez namočení hlavy, musíte intenzivně tlačit do záběrového listu pádla a do druhého téměř vůbec. To je důležité především v první polovině, kdy přes sebe musíte převalit loď.

Až tohle někde předvedete, určitě sklidíte ovace. Back deck roll se také používá při soutěžním eskymování na čas, protože je velmi rychlý a pohyb těla umožňuje plynulé navázání na dalšího eskymáka. Naopak je tomu u klasického šrouba, kde končíte v záklonu a srovnání k dalšímu zvedání dlouho trvá.Foto: Archiv Kuby Vondráška

---
Přečtěte si také:
Jak na eskymácký obrat (část II. – C to C)
Jak na eskymácký obrat (část I.)
Nebo trénujte eskymování na sucho aneb kayak rope gymnastics.

 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner