REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Závodníci Zimní výzvy mají za sebou první noc

20.02.2015 |Zimní výzva | Běhání, Sněžnice, Extrémní závody, Běžkování

První noc letošního 3. ročníku extrémního závodu Rock Point – Zimní výzva mají účastníci za sebou. Úsek k prvnímu checkpointu na Pradědu mnozí označili také za nejtěžší část závodu. Na nejvyšší vrchol Jeseníků přitom ke čtrnácté hodině dorazily zatím jen tři dvojice. S jasným náskokem jsou ve vedení loňští vítězové Pavel Paloncý s Filipem Šilarem.


„Zatím to jde jinak, než jsme si plánovali, ale nemůžu říct, že špatně. Původně jsme si mysleli, že Praděd ještě za světla neuvidíme, ale nakonec jsme si mohli užít i krásná panoramata. Až sem to bylo hodně těžké. Oproti loňsku je výrazně více sněhu a díky tomu jdeme pomaleji, ale teď už by to tak extrémní být nemělo a je výhoda, že se nyní sklouzneme na běžkách,“ podotkl na Pradědu vedoucí muž Pavel Paloncý.

„Kdo neměl kolem Jelení studánky sněžnice, obávám se, že to dá jen velmi těžko. Špatně šlápnete a jste až po zadek zaboření ve sněhu. Tam je to opravdový extrém. Doufáme, že nejhorší úsek máme za sebou. Na běžkách se teď trochu svezeme, bude to snazší o to víc, že na hřebenu je projetá stopa, takže půjdeme, jak to jen půjde. Na dalším checkpointu bychom si možná i na chvilku zdřímli, ale to uvidíme až podle aktuální situace,“ sdělil Vítek Pučálek, člen dvojice Veemaz, který na Praděd dorazil s Martinem Mazalem s takřka dvouhodinovým odstupem na nejrychlejší.

Že se Pučálek nespletl, potvrdily hned dvě dvojice, které přišly na Praděd těsně před polednem. Kvartet běžců Roman Ruml a Zbyněk Psota z týmu Shit+Six a Honzové Novák s Žilinou z ASPOT Hulín se rozhodl svoji misi ukončit předčasně. „Od Jelení studánky jsme šli rovnou na Praděd. Záměrně jsme si zkrátili cestu a vynechali Karlovu studánku, protože trasa byla hodně těžká. Viděli jsme, jak se bořili i ti, co měli sněžnice. Bez nich se to ale nedalo. Jak se pod vámi prolomila zmrzlá krusta, zapadli jste po pás. Mám dost odřené nohy. Stoupali jsme po čtyřech,“ popsal Jan Novák, jehož kolega Jan Žilina chvíli přemýšlel, že by mimo soutěž pokračovala skupina dál. „Kdepak a jestli mě ještě někdy napadne jít to znovu, prosím předem o doživotní zákaz,“ vtipkoval Jan Novák.

Přesně ve čtrnáct hodin na nejvyšší bod Moravy vystoupal třetí tým, který je současně nejrychlejším v kategorii mix – Eva Filipiová a Petr Wala. „Bojujeme o každý kilometr. Náš cíl je dojít, a je jedno, na kterém místě. Námahou a fyzickou náročností bych to přirovnala k loňské závěrečné části, ale přitom tělo nedostává tolik zabrat jako loni na tvrdém povrchu. Se sněhem je to pestřejší a uvidíme, co s námi udělají běžky,“ svěřila se Eva Filipiová, jejíž kolega Petr Wala při výstupu k Jelení studánce zlomil hůlku.

 Do závodu ve středu v osm večer odstartovalo ze Šumperka z Pavlínina dvora přesně jedenáct týmů. Až k Pradědu museli závodníci zvládnout úsek dlouhý zhruba padesát kilometrů. „Očekávali jsme, že první závodníci přijdou už kolem třetí ráno, ale sníh je letos velkou překážkou, a tak nejrychlejší přišli až po osmé,“ připomněl Michal Kozák z Českých radiokomunikací, který jako správce budovy a partner závodu měl i první checkpoint na starosti.

Extrémisty čeká okruh dlouhý kolem dvě stě čtyřiceti kilometrů. Na trase jsou celkem tři checkpointy – na Pradědu (46km), na Kladském sedle (90 km) a na Suchém Vrchu (128 km). Všichni se musí poprat i s časovými limity, které jsou 20, 46 a 72 hodin pro jednotlivé záchytné body. Na Pradědu by ale všichni měli být do 20 hodin. „Z důvodu větší náročnosti, jsme se rozhodli limit pro dojití na Praděd prodloužit o další čtyři hodiny. Na další zastávku by to už díky běžkám mělo být rychlejší, takže k jiným změnám jsme zatím nepřistoupili,“ uvedl ředitel závodu Rock Point – Zimní výzva Pavel Zitta s tím, že do cílového Šumperka by se závodníci měli vrátit do nedělní dvacáté hodiny.

Foto: Zimní výzva

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner