REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Odraz rukou: Jak na to, aby ruce nebyly při lyžování jen na vidličku

25.02.2015 |Martina Chrástková | Běžkování

Po krátké mazací vsuvce bychom se zase měli vrátit k technice. Ještě o ní nebylo řečeno zdaleka všechno, a je třeba to napravit. Doposavad jsme se bavili o problematice skluzu nebo odrazu při klasice i bruslení. Řešili jsme jen nohy a také zkoušeli lyžovat bez holí. Dneska se mrkneme na ruce, jejich práci jak při klasice, tak i při bruslení, takže hole rozhodně potřebovat budeme. On ten odpich je vlastně pořád stejný...

Soupaž je potřeba i u skatových závodů


Délky a velikosti


Hole pro klasiku mají být do výše ramen, pro skate vyšší, asi po bradu. Ale pamatujte, že pokud nemáte na dlouhé hole sílu, bude jejich délka spíš kontraproduktivní. Výrobci holí mají i tabulky, jak dlouhé hole na jakou výšku postavy, tak se na to jukněte, ať víte (můj tip: měřím 180 cm a jezdím 152,5 cm na klas. a 160 / 162,5 cm na skate).

Hole vznikly z dřevěných klacků, které si časem jezdci opatřili koženými řemínky, aby nad nimi měli stálou kontrolu a neztráceli je v terénu. Tím se dostáváme k dalšímu základnímu pravidlu: správná velikost a správné použití poutek (případně tzv. rukaviček, což jsou rozšířená, vyztužená poutka, která se zapínají suchým zipem) je pro správný odpich nezbytná. 

Jak do obyčejných poutek, tak do rukaviček se leze zespodu, to je ale asi jasné. A jak teda mají být poutka velká? Pokud máme poutko správně dlouhé, pak jsme schopni hůl tzv. vypustit. To znamená zapažit a otevřít dlaň. Hůlka by měla zůstat v prodloužení paže (zapře se vrchem madla o prostor mezi palcem a ukazovákem). Pokud spadne, je třeba poutko utáhnout, pokud tlačí, musíme jej naopak povolit. 
 

Odpich


Asi všichni tušíme, že hůlka se zapichuje hrotem do sněhu. To jen tak pro připomenutí. Košíček bychom měli zapichovat těsně vedle lyže, ne někde půl metru vedle. Jinak bychom totiž sílu do opichu vloženou tříštili do více směrů a ne jen do jednoho, který potřebujeme, tedy vzad.

Hůlku zapichujem tak, aby hrot a košíček směřovaly vzad, a snažíme se ji dát co nejvíce dopředu, aby záběr byl co nejdelší. Při soupaži po rovině anebo z mírného kopce můžeme hůlku zapíchnout třeba až do půli (k nápisu) přední části lyží. Do kopce hůl zapíchneme k botě a jsme rádi.




Soupažové sprint relay se Silvini-Madshus Team: někdo je větší závodník (č. 17, 6, 7, 25) někdo menší. Porovnejte pojetí soupaže – těším se na diskuzi! 


Soupaž


Tohle divný slovo znamená, že pracují obě paže společně. Tudíž zapíchnutí se provádí oběma rukama najednou. Soupaž se používá po rovinách, z mírných kopců a de facto při bruslení.

Hole jsou zapichovány lehce pokrčenými pažemi v předpažení (ve výši ramen). Následuje lehký předklon tak, abychom pažím pomohly i trupem a zády a vyvinuly větší silový impuls pro celkový odraz. Konečného impulsu, který nás posune ještě o kousek dál, docílíme tím, že vypustíme hůlku z dlaně a paži mírně zapažíme (tzv. dokončíme odpich).

Stříďák


Střídavá práce paží je typická pro klasickou techniku. Zapíchnutí hole je ale principiálně stejné jako při soupaži, jen jsou od sebe zpožděné o půl cyklu (jedna je vpřed a druhá vzad). A trup se samozřejmě nepředklání.
 


Jak cvičit?


Jezdit soupaž, soupaž a zase soupaž. Nejprve na rovině, později můžete zkusit i kopec nahoru, to už je pak i na sílu. Případně také můžete vyzkoušet střídavé ruce a nohy se jen vezou. Ale pozor, nesmíte se u toho kroutit jak žížaláci. Pořádně zpevnit trup, břicho, záda, lehce pokrčit kolena.
 

Pár rad na závěr


Zamkněte si loket a uvolněte zápěstí: pohyb paže je především v rameni. V lokti je úhel po celou dráhu odpichu stejný. Raději zapíchněte hole s více pokrčeným loktem a tento úhel udržte, než abyste zapichovali hole propnutýma rukama, pak je lámali v loktech a čekali, až k těm holím vlastně dojedete, a pak se doodstrkávali. To je kontraproduktivní.

Zápěstím kontrolujete hůlku, pod jakým úhlem ji zapichujete do sněhu a zdali ji nepředhazujete – jestli se košíčky nekývají před ruce. To je totiž velká a zase hodně kontraproduktivní chyba.

Foto: Archiv MCh

---
Přečtěte si také, jak se jezdí na běžkách v borůvčí, když není sníh, anebo jak žije autorka tohoto článku.
Připomínáme články o skluzu nebo odrazu při klasice i bruslení, které by vás mohly též zajímat.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner