Indoboard: Najdi rovnováhu a posil tak vnitřní svalstvo
19.02.2015 |Kuba Vondrášek | Lezení, Běžkování, Lyže a snowboard, Fitness, Longboarding, Paddleboarding, Slackline, Vodní lyže, Wakeboarding, Další sporty
Pořád se nemůžete zlepšit v lezení, v běžkování nebo v pádlování na kajaku? Zkuste trénovat rovnováhu. Ta je totiž základem všech sportů, nejen těch, co už jsem zmínil. Možná si říkáte, k čemu by mi byla například při volejbale rovnováha? Nicméně s rovnováhou jde ruku v ruce i koordinace pohybů a posílení vnitřního svalstva. Jedním ze zábavných způsobů trénování rovnováhy je i prkno na válci zvané indoboard neboli balanční deska.
Kde se prkno vzalo?
Za hlavního průkopníka indoboardu se považuje surfař Hunter Joslin, který začal balanční desky vyrábět a distribuovat ve velkém jako trenažery na surfing. To ovšem bylo takové objevení Ameriky. S prknem na válci si totiž na dvorku hráli už naši dědové a myslím, že i jejich dědové.
Brzy se ale přišlo na to, že indoboard je výbornou průpravou jak pro všechny boardové sporty, tak i pro jiné disciplíny. Později se indoboard začal využívat i v prostředí fitness a rehabilitace. Dnes už je indoboarding samostatnou soutěžní disciplínou, ale jeho hlavní myšlenkou stále zůstává doplňkový trénink.
Jak na to?
Cvičení na balanční desce je opravdu jednoduché. Udržet rovnováhu zvládnete už za pět minut a za chvíli už budete zkoušet složitější triky, jako jsou dřepy nebo otočky. Pro začátek je dobré trénovat na koberci, který reakce indoboardu zpomalí a poskytne vám tak dostatek času pro nalezení rovnováhy.
Na indoboardu můžete zkoušet i různé cviky s činkami, protože balancování umožní dobrý rozklad síly na všechny klouby a cvičení se tak stává zdravějším. Při cvičení na nestabilním povrchu zapojíte i málo používané svaly, které se posilují velmi obtížně, a získáte lepší koordinaci pohybů.
Vyrob si sám
Pokud vás indoboard oslovil, máte dvě možnosti jak si ho pořídit. Buďto si ho můžete za drahé peníze koupit a to opravdu není levné (originální indoboard se prodává zhruba za tři a půl tisíce). Je ale pravda, že bude pěkný a bez jediné chybičky. Druhou možností je indoorboard si vyrobit.
Když se na balanční desku podíváte, asi vám dojde, že výroba nebude nijak obtížná ani nákladná. Navíc budete mít dobrý pocit z odvedené práce. Hůř než prkno se však shání válec pod desku. Já jsem nejprve experimentoval s novodurovou trubkou. Ta běžné balancování zvládla celkem v pohodě, jen se trochu bortila, tak jsem ji vycpal polystyrenem. Poté, co jsem ale začal zkoušet obtížnější triky se skoky, přišla její zkáza. Zachránil mě kamarád, který sehnal papírovou špulku od látky, ta drží perfektně. Další alternativou je dřevěný válec.
Indoboard je také dobrou zábavou na party nebo když čekáte, než se počasí umoudří, v kempu či na chalupě. Nesmíte ale zapomenout na bezpečnost, protože pády z indoboardu jsou rychlé a nečekané a letící deska dokáže nadělat pořádnou škodu.
Pokud chcete na party na kamarády opravdu zapůsobit, můžete zkoušet různé freestylové triky. Triky na indoboardu jsou podobné jako na skejtu nebo surfu. Vyznavače jedné či druhé disciplíny poznáte také podle obutí. Skateboardisti trénují na indoboardu v botách a surfaři naboso, aby byl trénink maximálně podobný jejich sportu.
---
Vyzkoušejte také cviky na míči nebo na kruzích.
‹ Zpět
Související zážitky
Související články
15.03.2018
Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?
13.03.2018
Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!
08.02.2018
Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách
Nejnovější články