REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Lyžařský OB: bojovka nebo budoucí olympijský sport?

12.02.2015 |Šárka | Orientační sporty, Běžkování

V minulých letech to vypadalo, že lyžařský OB prochází klinickou smrtí. České závody se kvůli nedostatku sněhu rušily, reprezentanti jezdili za sněhem do zahraničí. A tak není divu, že nejúspěšnější českou závodnicí je v současnosti Hanka Hančíková, která žije ve Švédsku. Letos už stihla na mistrovství Evropy získat stříbro a momentálně bojuje spolu se zbytkem reprezentace na mistrovství světa v norském Hamaru.


Na závody do Krušných hor


Letos jsme se ale dočkali i sněhu u nás, a tak si tenhle ne úplně tradiční sport můžou vyzkoušet všichni. Nejbližší možnost máte o víkendu 21. a 22. 2., kdy se v Abertamech v Krušných horách konají tři závody ve dvou dnech.

Pokud jste LOB ještě nikdy nejeli, určitě se nenechte vylekat tím, že jsou závody vypsané jako Český pohár a jeden z nich dokonce jako mistrovství ČR a Německa. Kategorie T5 (dlouhá kolem 5 kilometrů) je otevřená pro každého.

O týden později se do Krušný hor můžete vydat ještě jednou, a to na přeshraniční skirogaining, tedy závod dvojic nebo týmů s volným pořadím kontrol a šestihodinovým limitem.


Takhle jezdí repre...

Takhle jezdí repre...

Jaké si vzít lyže a jak vypadá mapa?


Obecně sice pro české LOBy platí, že nejlepší lyže je rozumné nechat kvůli horším podmínkám na menších cestičkách doma (zejména v prudších sjezdech a u kontrol, kde všichni brzdí, bývá sníh vydřený), pořadatelé z Krušných hor ale hlásí, že v prostoru závodu napadl dobrý půlmetr, a tak se závodníci tentokrát o skluznice bát nemusejí.

Ukázka mapy ze SP 2014 v Norsku

Ukázka mapy ze SP 2014 v Norsku

Oproti klasické orienťácké mapě ta LOBácká postrádá některé detaily, obsahuje ale informace o sjízdnosti jednotlivých cest: po plné čáře můžete pohodlně bruslit, protože se jedná o širokou, rolbou nebo skútrem upravenou cestu; na přerušované si zabruslíte také, i když méně pohodlně; tečkovaná je už jen stopa. V jakém poměru jsou v prostoru závodu zastoupeny, najdete obvykle v pokynech.

Zatímco při MTBO musíte mimo vyznačené cesty z kola sesednout a kolo nést, na LOBu si to můžete šmikat lesem, jak vás napadne; pokud se tedy závod nekoná v chráněné oblasti. Fikačky jsou někdy rychlejší, kdo se ale v jejich síti jednou ztratí, může mít problém později zjistit, která cesta v mapě není a která už ano.


Vyzbrojte se mapníkem!


I když většina lidí jezdí LOBy bruslením (a v „tečkách“ prostě soupaží a nadává), klasické techniky se vzdávat nemusíte. Závodnickou vychytávku, kterou byste ale odmítat neměli, je mapník. Ano, můžete si mapu strčit do kapsy a na každé křižovatce ji vytahovat, mnohem praktičtější ale je mít na břiše mapník; mapa se vám do ruky totiž s hůlkami prostě nevejde.

Profesionální mapníky vypadají jako výklopné otočné stolečky s popruhy (podívejte se na fotky), fungují ale i silnější průhledné desky připevněné k tělu. Nesmíte ale zapomenout na zavírání, jinak mapu vysypete.

Přibalit doporučuji také zavírací špendlík na připnutí čipu na ražení kontrol k rukavici, ztracený čip se totiž ve sněhu hledá špatně.


A jak je to s tou olympijskou bojovkou?


No upřímně, pokud jste lyžaři, kteří mají rádi perfektně upravené, široké stopy a mohou se vzteknout pokaždé, když jim někdo překáží (nedejbože jede v protisměru), tak vás asi LOBy nezaujmou. Pokud si ale chcete zpestřit zimní sezónu, LOB určitě doporučuju. A navíc, jestli toužíte na běžkách vyhrávat, ale na běžkařských závodech jsou na vás ti skutečně nejlepší přece jenom moc rychlí, možná byste o tomhle sportu mohli zauvažovat.

...a takhle jezdí budoucí repre!

Se vší úctou k našim reprošům (Simčo, držim palce!), je přece jenom trochu jednodušší se prosadit v LOBu než v „hladkých“ závodech. Jak jinak bych se já mohla kdysi dávno dostat na mistrovství Evropy (ehm, dobře, ME dorostu), kde horší než já byla už jenom kníratá Rumunka?? Nikdo jiný tehdy v Česku v téhle kategorii tenhle sport prostě nedělal...

Jasně, ani tady není nic zadarmo. Tak třeba jak dlouho byste vy museli koukat do mapy, abyste si našlukovali tenhle postup na první kontrolu: doprava, doleva, doleva, na křižovatce rovně, doleva, prudká vracečka doprava? A fakt byste to dali bez kouknutí do mapy až ke kontrole? Já teda ne – stejně se musím na každé křižovatce znova zastavit a znovu hledat v mapě, kde že to jsem. Reproši to prej dávají...

Jestli tedy uvažujete, na jaký sport dát svoje děti, aby vám jednou přivezly olympijskou medaili, běžky a mapník by mohly být dobrá volba. Na trénink je ještě spousta času, protože návrh mezinárodní orienťácké federace na zařazení LOBu na program ZOH v roce 2018 neprošel. Jednou se ale třeba dočkáme, vždyť kvůli menšímu počtu sportů na ZOH má LOB trochu větší šance se mezi olympijské sporty dostat než orienťák pěší nebo na kole.

Foto: Aleš Malý (únor 2015, Studenec u Horek)

---
Další články o běžkování najdete tady.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner