REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak namazat běžky voskem stoupacím

04.02.2018 |outfanatic.com | Běžkování

Minule jsme si společně připravili lyže na skluz, aby nám to pěkně frčelo. Mnoho lidí by mohlo říci, že jsme mazali na skate, ale tak to docela není. I klasické lyže je nutné nejprve namazat na skluz a až následně, nejlépe u stopy, se rozhodnout, jaký stoupací vosk použijeme.

Když je dobře namazáno, tak je to lyžování opravdu paráda :)


Konstrukce lyže aneb proč vosk z kopce nebrzdí


Abychom věděli, kam namazat stoupací vosk, je třeba také pochopit, jak je klasická lyže konstruovaná. Když se na lyži podíváte z profilu, je vyklenutá uprostřed. A toto klenutí navíc pruží. V oblasti klenutí se nachází tzv. mazací komora, zóna, kam se maže právě stoupací vosk. 
 
Pokud je lyže nezatížená, je vypouklá a podložky se dotýká pouze v oblasti špičky a patky. Pokud ji zatížíme svou plnou vahou (při odrazu) přilne k podložce celou plochou a do vosku, který tam je namazaný, se můžou zapíchnout krystaly sněhu, dojde tak k dostatečnému tření, a my se můžeme odrazit. Pokud stojíme rovnoměrně na obou lyžích stejnou vahou (při soupaži, ve sjezdu), neměl by se vosk sněhu dotýkat. Pokud se dotýká, brzdí. 


Jak pracuje lyže pod vámi (Fritsch a Willmann, 2005)

Jak pracuje lyže pod vámi (Fritsch a Willmann, 2005)

Jak správně vyměřit komoru


Základem je mít správnou tvrdost lyží, tedy mít je na svou hmotnost. Délka běžek je jedna věc, ale tvrdost je věc druhá. Pokud si budete kupovat nové lyže, určitě se nenechejte odbýt a žádejte lyže na svou hmotnost. Výrobci udávají váhové rozpětí cca 10 kg.

Velikost mazací komory (tedy úsek skluznice, kam se stoupací vosky mažou) vám buď v servise anebo krámě změří speciální měrkou, nebo si ji změříte sami doma s parťákem. Stačí vám k tomu rovná podložka o délce lyže (hladká podlaha, vysazené dveře, svatební jídelní tabule...:-)), kus papíru (A4, A5), fixa (barva ideálně taková, aby byla dobře znatelná na laku lyže a nesmývatelná) a lyžáky.
 
Obutí do lyžáků se zapnete do vázání lyží. Parťák zatím podstrčí papír pod lyži a připraví si fixku. Nejprve stůjte rovnoměrně na obou lyžích. Parťák projede papírem dopředu ke špičce a tam, kde se papír zastaví, udělá čáru. To samé udělá směrem k patce. V této zóně mažete tuhé vosky. Poté se postavte jen na jednu lyži a proces s papírem zopakujte. V této zóně pak mažte klistry (tekuté vosky). Projeďte takto každou lyži zvlášť, neboť lyže se nevyrábí najednou, ale každá zvlášť, a tak každá může být trochu jinak tvrdá. 

Aplikace Tape Gripu

Aplikace Tape Gripu

Pokud vám papír projede příliš dozadu, mažte jen po patku vázání, dál to nemá smysl. Akorát vás vosk bude brzdit při jízdě a na efekt odrazu vliv nemá. Komora by měla být cca 40–50 cm dlouhá, pro klistr asi o 5–10 cm kratší (klistru je vždy větší vrstva, proto kratší komora, jinak by brzdil).

Pevný vosk, nebo klistr?


Komora se neparafinuje, ale naopak ji ještě rozbrušujeme smirkem (stovkou). Jsou různé způsoby, jak smirkovat. Osobně preferuji rozbroušení napříč a poslední tah podél po směru lyže. Toto rozbroušení se děje z důvodu lepší přilnavosti a tím i trvanlivosti vosku na skluznici. Jinak se vosk bude postupně sjíždět a za chvíli vám to bude smekat.
 
Podle kvality sněhu vybereme, jestli namažeme vosk tuhý, nebo klistr (tekutý). Toto zvolit není nijak složité: tuhé vosky jsou určeny na čerstvé sněhy, studené, jemnozrnné, zatímco klistry jsou na sněhy staré, hrubozrnné a teplé. Důležitá je také teplota vzduchu. Podle ní vybíráme už konkrétní vosk. Všechny vosky mají na obalu uvedené teplotní rozpětí, pro které jsou určeny.
 


 

Aplikace vosku na lyži

 

Tuhé vosky:


Lehce nanášejte slabou vrstvu vosku po celé ploše komory. Slabší vrstva se vám pak bude lépe korkovat než nerovnoměrná silná. Osobně tvrdší vosky (modré, zelené) nanáším podélně, ale ty měkčí, co mají tendenci se mazat, tahat (modrý extra, fialové) nanáším napříč skluznicí. Ale pozor, ať se vám zbytečně vosk nedostává do žlábku, tam vás bude akorát brzdit.



Když je vosk nanesen, vezmeme korek (syntetický nebo přírodní) a řádně vosk zakorkujeme. Po korkování by vosk neměl být téměř vidět. Tento postup opakujeme 4–5krát, podle tvrdosti lyží a vašeho umu odrazit se. Čím tvrdší lyže nebo horší odraz, tím víc vrstev. Pokud vám budou lyže smekat, není problém si ve stopě přimazat. Jen před nanášením vosku lyži pořádně otřete od sněhu a nejprve rozkorkujte vosk, který tam už máte (nový by vám na vodu a studené nechytal).
 

Klistry:


Asi mě nebudete mít úplně rádi, když vám řeknu, jak na ně, neboť se budete muset ulepit, ale na druhou stranu ta jízda za to stojí. Klistry se nanášejí na lyži rovnou z tuby. Nejdříve na jednu půlku skluznice, pak na druhou, obvykle do tvaru stromečku. Pokud nemažete doma v bytě, tak zřejmě budete potřebovat horkovzdušnou pistol anebo letlampu, abyste si vosk nahřáli a mohli pořádně rozetřít. Roztírání se provádí dlaní (zapomeňte na obrázky na krabičkách klistrů, že jej rozetřete škrabkou).

Stejně, jako tuhý vosk, i klistr musí být rozmazaný dohladka. Vrstva bude vždy větší, ale nesmí na ní být vlnky, hrbolky. Všechny nerovnosti vám budou jen namrzat. S klistrem je potíž, že jej u stopy už nepřimažete, ale zase u něj není tolik variant, abyste se netrefili.


 

Alternativy k mazání:

Pro opravdové odpůrce mazání anebo na opravdu nepříznivé sněhové podmínky (0 °C a sněžení) existují už alternativy. 

  • Tape grip (tzv. stoupací páska): Jen nalepíte, v teple zakorkujete, strhnete ochranný papír a můžete vyrazit. Osobní zkušenost s tím nemám, ale prý to funguje na 80 % sněhů.

  • Skintec: De facto je to tulení pás v mazací komoře lyže. Není to asi úplný fičák, ale stoupe to parádně.

  • Šupiny: Klasická šupina, ve světě poměrně oblíbená. Moc nefrčí, ale stoupe. Jediné, co mně opravdu vadí, je to hvízdání.

Tipy na závěr


Když si nejste úplně jistí, jaký vosk zvolit, zkuste je smíchat. „On ten sníh není blbej, on si vybere…“ Klistry se míchají do sebe. Jen modrý nebo zelený klistr se používají jako tzv. base (guma) – podklad pro další vosky, aby na skluznici vydržely.

Při ledovaté stopě anebo agresivním jemnozrnném sněhu se base překryje správným tuhým. Nebo se také jen tvrdší tuhý vosk zažehlí, a pak se překrývá dalšími vrstvami.

Nebojte se experimentovat. S mazáním je to podobné jako s životem nebo sexem, tak hodně zábavy!  


A bonus na závěr: jak umýt lyže a nebýt moc upatlaný...



Foto: Archiv MCh

---
Pro připomenutí mrkněte na článek o mazání skluzových vosků.
Články o technice běžeckého lyžování jsou k mání zde: Jednooporové postavenísprávný odraz pro klasiku a odraz z hrany pro bruslení.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner