REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak na eskymácký obrat (část II. – C to C)

11.02.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

minulém díle jsme si řekli něco o všeobecné průpravě před eskymováním a popsali techniku eskymáckého obratu takzvaným šroubem. Dnes na to navážeme a popíšeme si techniku „C to C“, která využívá vlastnosti moderních lodí s hranou a také je bezpečnější a šetrnější k ramenům.
 

Pádlo je kolmo k lodi (foto: VK Slavia Hradec Králové)


Stejně jako u šroubu začneme vyleháváním. U techniky „C to C“ rozlišujeme dva druhy vylehnutí: Spodní, kdy se opíráme o nezáběrovou stranou pádla a horní s opřením o záběrovou stranu pádla. Pádlo nám však slouží jen jako drobný pomocník a opíráme se o něj jen minimálně. Celé gró vylehnutí je totiž o práci s těžištěm, které stále zůstává nad lodí. Opačně je tomu u klasického vylehnutí, při kterém jsme vyklonění za pádlem.

Vylehnutí z cé do cé


Zahranění z cé do cé

Zahranění z cé do cé

Před vylehnutím musíme nejprve zahranit. Přeneseme váhu na jednu půlku hýždě a začneme loď naklánět, aby těžiště zůstalo nad lodí, musíme jít trupem a hlavou opačným směrem. Přikloníme se tedy k druhému boku lodi. Naše páteř se tak prohne do C. Pádlo držíme nízko u lodi kolmo na její podélnou osu. Listy jsou vytočeny nezáběrovou stranou k hladině. Lokty jsou nad pádlem a držíme se obdobně jako při vzporu na hrazdě.


Opřeme se nezáběrovou stranou pádla o hladinu a mírně přitáhneme list k lodi. Zároveň zatlačíme do druhé půlky hýždě a koleno na straně vylehávání tlačíme nahoru. Loď se začne srovnávat, tím pádem musíme jít tělem zpět, abychom udrželi těžiště nad lodí.

Zde ale nesmíme přestat. Pohyb se musí dokončit, stejně jako když tenista protahuje úder, i když míček už odehrál. Musíme odlehčit list pádla, abychom ho mohli opět použít. Hlavou a rameny se tedy přikloníme k boku lodi a odvrátíme pánev. Naše páteř se tak prohne do C na opačnou stranu. Jak už vám asi došlo, odtud je název „C to C“. Odlehčený list pádla vyndáme nad hladinu a srovnáme se do výchozí pozice.

Spodní vylehnutí

Horní vylehnutí je obdobné jako spodní. Využíváme také pohyb z C do C. Pádlo držíme výše nad lodí. Ruka, kterou nezabíráme, je na úrovni ramene a loket je u těla. Pádlo vytočíme tak, aby se celá záběrová plocha mohla opřít o hladinu. Toho docílíme pohybem v zápěstí podobným, jako když na motorce přidáte plyn. Pádlo je po celou dobu kolmo na podélnou osu lodi a nikdy se nesmí dostat za tělo.

Horní vylehnutí


Pohyb z „C do C“ je dobré si nejprve natrénovat na suchu. Sedněte si na zem a nakloňte se na jednu půlku hýždě s prohnutím do C. Plynule se vraťte zpět a odlehčete druhou půlku. Stačí opravdu jen odlehčit, neodlepujte ji od země a prohněte se do C na druhou stranu. Po chvíli můžete přidat pádlo a pak si sednout i do lodi, ale pořád na suchu. Možná pro vás bude těžší loď zahranit na suchu než na vodě, ale jak se říká těžko na cvičišti, lehko na bojišti.
 

„C to C“ eskymák


Výhodou „C to C“ eskymáka je především bezpečnost. Po celou dobu se totiž ruce nedostanou do propnutí a nejdou ani za ramena, takže se tak minimalizuje riziko vykloubení ramene. Tělo nejde vůbec do záklonu a tím pádem si chráníme obličej.


Zahájení eskymáckého obratu je stejné jako u šrouba. Jsme v předklonu přitisknuti k palubě, pádlo máme podél lodi a ramena vytočená rovnoběžně s pádlem. Zahájíme záběr vedený obloukem od špičky lodi. V okamžiku, kdy se dostane pádlo kolmo k lodi, nepokračujeme dále po oblouku do záklonu, ale provedeme druhou půlku horního vylehnutí.Opřeme se o záběrovou plochu a přitáhneme list k lodi. Očima sledujeme zabírající list pádla a hlava jde z vody až poslední. Ruka na nezáběrové straně pádla je na úrovni ramene a loket u těla. Páteř se prohýbá do C. Trup jde do mírného předklonu.

Průběh eskymáckého obratu



Tato fáze je u „C to C“ eskymování nejdůležitější, proto je dobré vylehávání trénovat. Než začnete eskymovat, je vhodné tyto pohyby natrénovat bez pádla u žlábku nebo s pomocí parťáka: Chytněte se za okraj nebo za ruce parťáka a vytáhněte se do pozice C. Až si budete jistější, trénujte s pádlem: Záběrový list opřete o žlábek a trénujte druhou polovinu eskymáckého obratu do C prohnutí.
 
V současné době je eskymák „C to C“ nejpoužívanější, z důvodu bezpečnosti a snadného provedení. Způsobů provedení eskymáckého obratu je ale nespočet. Špičkový kajakáři jich ovládají hned několik a podle konkrétní situace používají ten nejvhodnější. Příště se tedy podíváme na méně běžné eskymování, které využijete jak v peřejích, tak i když budete chtít zapůsobit na roštěnky opalující se na břehu.

Na závěr se ještě podívejte na krátké video. Komentář je sice v němčině, ale je tam krásně ukázaná technika i průpravné cviky.


Literatura a nákresy:
Petr Dittrich: Nové prvky techniky jízdy na kajaku v souvislosti s používáním moderních lodí na divokou vodu
(Děkujeme Petrovi za svolení k použití obrázků.)

---
O všeobecné průpravě k eskymování se dočtete v minulém článku zde. Přečíst si můžete také rozhovor s autorem článku, nebo se podívejte kde se dá v Praze eskymovat.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner