REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak si namazat běžky skluzovým voskem

03.02.2018 |outfanatic.com | Běžkování, Biatlon

Už jsme se společně prokousali základy jízdy na běžkách, klasikou i bruslením, ale ještě si neumíme namazat. Proto dneska necháme techniku uležet a podíváme se pod pokličku alchymie. Závodní profi mazání alchymií rozhodně je, ale pro potřeby tréninku anebo výletu to zase tak složité není. Takže se nebojme a pojďme společně do toho.

Precizní práce servismanů před závodem


Jak začít? Parafínem!


Abychom mohli mít dobrý pocit z lyžování, tak je potřeba nemít suchou skluznici, a to platí jak pro klasiku, tak i pro bruslení. Skluznice musí být pěkně černá, lesklá, pak vám lyže pofičí. Pokud bude šedivá, špinavá, pak nikdy nezažijeme pocit opravdové jízdy. 

Začneme tedy parafínem, skluzovým voskem. Pro trénink, výlet, apod. vám bohatě postačí parafíny označené LF (low fluor). Kdo by se chtěl pouštět do větších akcí, pro toho jsou k mání ještě HF (high fluor) a fluorové prášky. Řady pojmenované CH neobsahují fluor, který odpuzuje vodu a pomáhá, aby se skluznice nešpinila. Teplé druhy (CH 10) jsou vhodné pro tzv. vymývání lyží a především pro „zaletnění“. Nechci říci, že se pro lyžování nehodí, ale na lyži nevydrží tak dlouho a měli bychom s nimi lyži častěji čistit a parafínovat. 

Žehlení košile anebo vosku? Potřebná je stejná preciznost!

Žehlení košile anebo vosku? Potřebná je stejná preciznost!

Konkrétní tipy jaké parafíny kdy zvolit budu demonstrovat na značce Swix. Ne že bych jim chtěla dělat reklamu, ale jedná se o jednoho z nejdostupnějších výrobců vosků na našem trhu. A jejich poměr kvalita, cena, výkon je také velmi příznivý. 

Všechny vosky jsou označeny teplotou vzduchu, pro kterou jsou určené. Osobně pro trénink neřeším, jestli mám použít takový, anebo makový parafín. Standardně používám LF 6 (5 až 10 °C), na kterém trénuji celou zimu. Tento parafín je relativně tvrdý a nesjíždí se tak rychle jako měkčí vosky (pro teplejší počasí), a přitom je skluzný i na jarních snězích.

Na extrémně studené sněhy je určen zelený LF4 (10 až 32 °C) a naopak pro teplé jarní firny LF 10 (+10 až 0°C). Swix ve své nabídce má také krabičku popsanou LF 12. Jedná se o mix tří parafínů (modrý, červený a fialový, tedy těch nejpoužívanějších) v jedné krabičce. To se mi zdá jako velmi dobrá volba pro hobbíky.

Praktická stránka věci: mazací proprietky


Každý, kdo si chce opravdu zalyžovat, měl by si nejen pořídit kvalitní lyže, boty, hole a základní sadu vosků, ale také „proprietky“ na přípravu lyží. To jest žehličku, škrabku na parafín a na žlábek, kartáč a kopyto anebo alespoň svěráčky, kam upne připravovanou lyži.

Sada propriotek k parafínování. Chybí zde jen měděný kartáč.

Sada propriotek k parafínování. Chybí zde jen měděný kartáč.

Zapneme žehličku (lze použít i starou po babičce na žehlení prádla, jen musíte být opatrní s teplotou). Něž se žehlička rozehřeje, upneme lyži do kopyta či svěráčků. Ideálně měkkým parafínem ji „vymyjeme“, tzn. naneseme na ni parafín (pozor na teplotu doporučenou pro daný vosk – výrobce ji vždy uvádí), zažehlíme a ještě za tepla škrabkou strhneme.

Seškrabování vždy začínáme žlábkem, pak čistíme hrany a nakonec celou plochu skluznice! Když je skluznice opravdu čistá, použijeme měděný anebo ocelový kartáč, příp. kombinovaný (mědí napřed), abychom ji zbavili zbytků nečistot a parafínu. Nakonec použijeme nylonový, ale to není nezbytné. 

Pokud je lyže hodně špinavá, umyjeme ji nejprve smývačem a poté řádně vykartáčujeme měděným nebo ocelovým kartáčem, příp. kombinovaným (mědí ale napřed).

Na takto připravenou lyži naneseme zvolený parafín, zažehlíme a necháme ztuhnout. Nemusíme lyži dávat nikam do mrazu, stačí ji jen opřít o stěnu a mezitím se věnovat lyži druhé. Když parafín vychladne, stejným postupem jako při vyplavení lyže ztvrdlý parafín strhneme: žlábek, hrany, celá plocha a vykartáčovat.

Na kartáč se nebojme přitlačit (na skluznici ho ale vždy přikládáme celou plochou, žádné kolébání, ať prodloužíme jeho životnost), ať se nám lyžičky pěkně lesknou. Ale pak pozor, ať vás po jejich nazutí neshodí ze svého hřbetu.


Pár zásad na závěr: nepřepálit skluznici, strhávat od špičky


Pozor na přepálení nebo spálení skluznice. Čím tvrdší vosk použijeme, tím vyšší teplotu musíme zvolit, abychom byli schopni vosk roztavit. Tím ale vzrůstá riziko spálení skluznice. Pravidlo zní: žehlička se nesmí zastavit na jednom místě, stále s ní musíme popojíždět; pomalu, ale stále. 

Strháváme od špičky k patě, celou plochu skluznice najednou.

Strháváme od špičky k patě, celou plochu skluznice najednou.

Strhávání parafínu škrabkou a kartáčování vždy provádíme od špičky k patce, ne obráceně, ať nejdeme proti „chlupu“.

Lyže pro bruslení parafínujeme po celé jejich délce. Lyže pro klasiku ale NE! Na nich se nachází tzv. mazací zóna neboli komora, kam se mažou stoupací vosky. Tato zóna se nachází pod vázáním a dosahuje asi 30 cm před vázání. V této oblasti je žádoucí, aby skluznice byla suchá a stoupací vosk z ní nesjížděl pryč. O problematice klasického mazání a stoupacích vosků si ale povíme až příště. Zatím si jděte připravit lyže na skluz.

Foto: Archiv MCh

---
Články o technice běžeckého lyžování jsou k mání zde: Jednooporové postavenísprávný odraz pro klasiku a odraz z hrany pro bruslení.

Zpět
Komentáře

10.02.2015 07:39| Sára

Takže na CHčku se vůbec nejezdí? Jenom se s nim vymejvá?

Re: Sára

10.02.2015 12:27| Chrrr.

Neříkám, že jezdit na CHčku je špatně, NENÍ. Jen tenhle vosk se rychleji zašpiní a lyže přestane být skluzná a jet. Takže lyže bys měla po každé jízdě přeparafínovat. Zatímco LF udrží lyži čistou třeba 3 - 4x déle. Samozřejmě i podle druhu a čistotě sněhu..

10.02.2015 08:21| Vojtěch

Strhávání celé plochy najednou? Aha, já jsem vždycky strhával rychlými pohyby takové středně dlouhé úseky několikrát po sobě, než jsem přešel na další úsek. To je tedy špatně?

Re: Vojtěch

10.02.2015 08:23| Bradda

Já jsem několikrát vidě, jak někdo kartáčuje tam a zpátky (rychle, na krátkém úseku). To jsem teda tehdy považoval za špatně, ale to strháníví na víckrát jsem taky myslel, že je v pohodě.

Re: Vojtěch

10.02.2015 12:30| Chrrr.

Celá plocha byla myšlena především na šířku. Strhnout lyži celou na jednou je ideální, ale pokud nebudeš mít dostatečně ostrou škrabku, tak se to dělá opravdu velmi obtížně. Samozřejmě, strhnout kus a pak pokračovat chyba není. Určitě ale doporučím poslední zbytky parafínu strhnout po celé délce lyže jedním tahem.
Krátké tahy jsou určitým rizikem pro zářez do skluznice, takže s tím rozhodně nemusíš bůh ví jak chvátat.

Re: Bradda

10.02.2015 12:33| Chrrr.

Kartáčování tam a zpět a rychlými tahy ANO, ale jen se nylonovým kartáčem, NE mědí nebo ocelí. Silonem lyži vylešítíš, zatímco měď a ocel lyži čistí a dostává se více do hloubky skluznice. To je důvod, proč ne do protisměru.

Re: Martina Chrástková

10.02.2015 12:35| Pítič

To by chtělo článek "10 nejčastějších chyb při mazání lyží" - bude?

Re: Pítič

10.02.2015 12:40| Chrrr.

Děkuji za prima návrh. Nejdřív ale ještě stoupací vosky, abyste mohli vyrazit do stopy, pak přidáme trochu techniky, ale takovéto shrnutí bychom udělat mohli :)

18.02.2015 15:14| Tomáš L.

Chci se ještě zeptat, zda je vhodné pro delší výjezd (třeba 50km) zažehlit více vrstev, respektive zda se dá říct zhruba, kolik vrstev na kolik kilometrů.

Když zažehlujeme více vrstev, tak mezi jednotlivými vrstvami provádíme i strhávání a kartáčování?

Díky.

Re: Tomáš L.

18.02.2015 23:25| Chrrr.

Ahoj,
na delší výlet se určitě vyplatí dát podklad - tvrdší parafín (např. LF4, LF6 - tu používáme nejčastěji, protože je dost tvrdá, ale i dobře se strhává. LF 4 je už opravdu hodně tvrdá a mnozí ji nemají na strhávání rádi.). A pak vrstvu parafínu, kterou jsi zvolil pro trénink. I když osobně nalyžuji relativně dost (i na umělím sněhu, který je agresivní a ostrý) a mylsím, že parafín vydrží i více než 50 km.

Ano, pokud chceš dát víc vrstev, tak každou zažehlíš, strhneš, vykartáčuješ, a pak teprve nanášíš další ;) Vopruz co :D

Re: Martina Chrástková

19.02.2015 10:22| Tomáš L.

No upřímně, trochu to opruz je, zvlášť když ještě musíš chystat dvoje, ale za tu parádu na běžkách to stojí. Každopádně díky za prima tipy.

Re: Tomáš Ligenza

19.02.2015 12:21| Chrrr.

Dvoje? To je slabý odvárek :D CO třeba 24 párů pro klienty anebo malý špunty?

Re: Martina Chrástková

19.02.2015 15:16| Tomáš L.

Učedník-mučedník. Za dva roky se ozvu...

Re: Tomáš Ligenza

19.02.2015 21:08| Chrrr.

Vždyť je to radost si s tím hrát :) Vůně parafínu, to mi vždycky celé léto chybí...

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

04.02.2018

Jak namazat běžky voskem stoupacím

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 493 lidí)


Banner