REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Kouzelné triky a tipy na předjíždění na běžkách

21.01.2015 |MáraS | Běžkování

Běžkování je poměrně v kurzu a stopy se plní lyžaři všech výkonností. Dobám, kdy to v Jizerkách brousilo dokola jen pár těch samých tváří, již odzvonilo a musíme si zvykat, že běžkařů je na horách čím dál tím víc. S tím přichází i otázka, jak se slušně chovat ve stopě. Předjíždění na běžkách je velké téma, které tady asi jen tak nevyřešíme. Nicméně bych vás rád seznámil se svojí teorií, která se zatím zdá být celkem praktická a osvědčená. 

Výjezd na Olivetskou horu, foto: MáraS


Míjení se dvou proti sobě jedoucích bruslařů by se mohlo zdát jako velké zdržení pro oba, nicméně většinou to při pozornosti a slušnosti obou není ani zdržení, ani vykolejení z tempa. Stačí zavčas přenést váhu na pravou nohu, poslat ji do skluzu, levou přinožit k pravé a slušně přikrčit ruce s hůlkami k tělu a oba bruslaři se minou během setiny sekundy. Horší je to s předjížděním bruslaře ve stejném směru jízdy.
 

Jizerská magistrála, foto: MS

Jizerská magistrála, foto: MS

Řvát STOPA už dnes nefrčí

 

Doba, kdy se zezadu zařvalo STOPA a všichni uskočili, protože jede borec, je už asi pryč. Přesto to tak někteří stále dělají a nevyvolává to zrovna dobrou náladu. Pravidla Jizerské magistrály dokonce uvádějí: „Vzájemné předjíždění lyžařů je povoleno z obou stran. Předjížděný není povinen uvolnit stopu pro rychlejšího lyžaře, předjíždějící by měl upozornit předjížděného o svém záměru.”


Z toho vyplývá, že předjíždění je primárně o vzájemné ohleduplnosti. Chtě nechtě to trochu zbrzdí a vyhodí z tempa jak pomalejšího předjížděného, tak rychlejšího předjíždějícího. Pokud tedy jedu a slyším za sebou, že mě někdo dojíždí, vždy se mu snažím uhnout ke straně, abych ho příliš nebrzdil. Jako předjíždějící čekám alespoň malé ustoupení stranou i od předjížděného. Když vidím byť minimální snahu mě pustit, vím, že to stálo nějaké úsilí. A ztoho důvodu vždy nahlas poděkuji. Alespoň malé „DÍK” v taktu dechu pronesu. Celý akt objetí se tak stane příjemnějším pro oba aktéry. 

Stopa v Jizerkách, foto: MS

Stopa v Jizerkách, foto: MS

„Soráč voe”


Až příště vyjedete na běžky schválně se na to zaměřte a zkuste to. Za každou snahu vám pomoci prohoďte hlasité „díky” nebo „děkuji”. U mě osobně to přináší alespoň elementární vyrovnání se, že pro mě bylo něco učiněno. Stejně tak když mě někdo předjede a můj úhyb ocení poděkováním, hned jsem mnohem radši, že jsem mu uvolnil cestu a on mě za to odměnil.

Obdobně využívám slovo „pardon” na místo „sorry”. Občas se stane, že o někoho zavadíte hůlkou nebo mu vjedete do cesty. Domnívám se, že pardon je adekvátnější omluvou, než „soráč”. Podobný příklad je i situace, kdy někoho dojedu a ten mě neslyší. „S dovolením” vyloudí na tváři předjížděného ve většině případů libější pohled než „bacha”.
 

 

Nad Smědavou, Foto: MS

Nad Smědavou, Foto: MS

Zatím nejúspější předjížděcí taktika


Tuto taktiku elementární slušnosti na běžkách praktikuji již několik let a mohu ji vřele všem doporučit. Místo kyselých obličejů ve většině případů vyvolá přátelštější atmosféru a sám se cítím vyrovnanější se svým pohybem ve společné stopě. Minimálně doporučuji k vyzkoušení. Bude nám na těch horách společně lépe.

---

Hledáte odvoz na běžky nebo ho chcete naopak nabídnout? Využijte sekci Spolujízda.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner