REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak na eskymácký obrat (část I.)

24.01.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Sezóna eskymování v krytých bazénech je právě v plném proudu, tak bychom si mohli říci něco o správné technice eskymáckého obratu: Co dělat a čemu se naopak vyvarovat. Zkusíme také přijít na kloub tomu, proč vám to pořád nejde.
 

Pozice rukou před zahájením obratu, jen tu zadní trochu níž


Než se vrhnete do eskymování, je dobré se s lodí trochu sžít. Nejprve si do lodi sedněte na břehu a pořádně si ji na sebe poštelujte. Nastavte si opěrky nohou a zad. Vhodné je mít loď přesně i okolo boků. Pokud tedy nemáte loď zapůjčenou, vylepte si boky pěnou přesně na sebe, ale nezapomeňte, že na řece budete více oblečeni. Pokud vše sedí, jak má, můžeme jít do vody. Samozřejmě poté, co se pořádně rozcvičíme a to především pletenec ramenní a trup.
 
V bazénu se nejprve trochu rozpádlujeme a pokusíme se získat cit s lodí. Můžete vyzkoušet otáčení na místě pomocí širokých záběrů. Výborným cvičením je také pohupování lodí ze strany na stranu za pomoci boků a kolenou. Pádlo zvedněte nad hlavu a veškerý pohyb lodi vykonávejte jen spodní částí těla. Pokud se už v lodi cítíte dostatečně jistí, můžeme pokročit dál.
 

Hlava sleduje hladinu pod rukama

Hlava sleduje hladinu pod rukama

Vylehávání je půlka úspěchu

 
Dalším průpravným cvičením je vylehávání. To ovšem není vhodné jen k učení eskymáckého obratu, ale samo o sobě je nedílnou součástí pádlování a na řece jej využijete mnohem častěji, protože eskymák je až poslední záchrana.
 
Vylehnutí je vlastně široký záběr podobný tomu, když se chcete na místě točit dokolečka. Záběr vedeme od špičky lodi a pádlem opisujeme široký půlkruh k zádi. List pádla není kolmo k hladině jako u klasického záběru, ale je naklopený, takže se o hladinu opírá. Dalo by se to popsat, jakože ji hladí. Záběr doplníme pohybem trupu z předklonu do vzpřímené pozice. Kolenem na straně záběru tlačíme nahoru a stejným směrem se snažíme tlačit i boky.


 
Tak a můžeme začít vylehávat. Nejprve musíte kajak dostat na bok do pozice, kdy začne pomalu přepadávat a v tomto bodě zahájíte sérii výše zmíněných pohybů tak, abyste loď dostali zpět do stabilní polohy. Hlava celou dobu sleduje záběrový list pádla a narovnává se až poslední. Pořádně si vyzkoušejte a zafixujte vylehávání na obě strany. To se vám bude vždy hodit. Pak můžete říci kámošovi, který vás bude naklánět nečekaně na jednu či druhou stranu a vy mu v tom budete bránit vylehnutím.

Pádlo opisuje velký oblouk

Pádlo opisuje velký oblouk

Nejlíp se začíná u žlábku

 
Teď už se můžeme vrhnout na samotné eskymování. Začneme ale bez pádla u žlábku bazénu, nebo nás za ruce podrží náš parťák. Zvrhneme se do vody, opřeme se o ruce a snažíme se zvednout zpět na hladinu. Trup jde z předklonu do vzpřímené pozice. Nejdůležitější je pohyb nohou a boků, který je stejný jako u vylehávání.

Kolenem, na jehož straně máme žlábek, tlačíme nahoru a druhým lehce do boku, ale nejhlavnější je první koleno a pohyb boků. Vyhrbíme záda a hlava jde z vody až poslední. Očima sledujeme hladinu pod rukama a na závěr hlavu narovnáme, ale opravdu až na závěr. Tento cvik se snažíme zvládnout s co nejmenším tlakem do rukou a soustředíme se na pohyb boků. Pokud už to zvládáme v pohodě, můžeme se vrhnout na opravdového eskymáka.
 

Eskymák

 

Hlava jde až poslední

Hlava jde až poslední

Jak tedy správně udělat Eskymačku, teda eskymáka? Technik eskymáckého obratu je nespočet. Tou nejznámějším je takzvaný šroub, kterého se teď naučíme.  Nejprve se srovnáme. Rozmyslete si, na kterou stranu budete chtít zvedat. Pokud si nejste jistí, zvolte tu, na kterou se vám lépe vylehává.

 
Ramena jsou rovnoběžně s bokem lodi, to je tedy o devadesát stupňů otočení oproti normální pozici. Záběrová ruka je vepředu. Jsme skrčení a přitisknutí k palubě lodi. V této pozici můžeme přepadnout do vody, ale předtím je dobré si nejprve následující pohyby natrénovat na sucho, abychom pod vodou nemuseli moc přemýšlet.

 
Pádlo opisuje stejný půlkruh jako při vylehávání. Důležité je, aby přední ruka byla stále natažená. Zadní začíná pokrčená do pravého úhlu a mírně se narovnává, ale ne moc. Hlava sleduje záběrový list pádla a z vody se vynořuje až poslední. Trup jde z předklonu do mírného záklonu.  Koleno u záběrového listu tlačí nahoru a stejně tak i boky. Blahopřeji vám k prvnímu eskymáku!
 

Klučina vzadu zvedá brzo hlavu

Klučina vzadu zvedá brzo hlavu

Nejčastější chyby

 
Že vám nejde? Pojďme si tedy říci, jaké jsou nejčastější chyby. Většina lidí vynořuje hlavu dříve než zbytek těla. Tím pádem jsou již nad lodí, ale těžištěm ještě ne, takže spadnou zpátky. Když jde hlava první, tak se pak také těžko koordinují další pohyby. Takže hlava vždy poslední.
 
Občas se také stává, že se vám zařízne pádlo pod hladinu. Na to je jednoduchý lék a to ubrat plyn. To znamená rotovat pádlo v zápěstí, jako když na motorce ubíráte plyn. Pádlo se tak dostane více do záběru a nebude se zařezávat. Třetí chybou je, že jdete pádlem pod hladinu místo kružnicí od lodi. Zde vám může pomoci kámoš, který vám před zahájením eskymáka rozhodí špičku lodi a pádlo od sebe, než si tento pohyb pořádně zafixujete.
 
To by bylo pro dnešek všechno. Protože při eskymování šroubem na řece hrozí vyhození ramene, podíváme se příště na bezpečnější variantu eskymování metodou „C to C“. Pokud máte dotaz na něco, co jsem tu zapomněl zmínit, pište do komentářů.

Foto: VK Slavia Hradec Králové
---
Přečtěte si také článek Jak na eskymácký obrat (část II. – C to C).
Kde v Praze eskymovat zjistíte v článku zde.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner