REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Srandovní závody: psí spřežení bez psů, běžkaři v létě, běžci na skokanských můstcích

19.01.2015 |Kuba Vondrášek | Běhání, Turistika a treking, Běžkování, Lyže a snowboard, Psí spřežení, Další sporty

Jak známo, Češi jsou národ, který si rád ze všeho dělá srandu a úplně nejraději ze sebe. Kromě vtipálků jsou však v Čechách i velcí soutěživci, a někteří v sobě dokonce snoubí obě tyto cnostné vlastnosti. Proto se není čemu divit, když vznikají závody, kde vlastně není hlavním cílem vyhrát, ale především se náramně pobavit.

Závod psích spřežení bez psů


Zlatý nuget Bečánova: psí spřežení bez psů


Srandovních závodů se v Česku pořádá spousta, tím nejbližším je brdský závod Zlatý nuget Bečánova neboli závod psích spřežení bez psů, který se letos koná první únorovou sobotu. Závodí se ve tříčlenných týmech, kde dva jsou psi a třetí je jejich muscher.

Rozřezat

Rozřezat

Tím ale vše nekončí. Tým musí proběhnout trasu v délce jedné brdské míle (cca 7 km) se saněmi a povinnou výbavou, ve které je pilka, sekyrka a polínko, které závodníci nafasují po startu. Poté co seběhnou zpět z kopce Třemošná na start, musí nařezat a naštípat polínko tak, aby prošlo brdskou mírou. Poté musí sestřelit sněhovou koulí vlka a mohou vyrazit do cílové rovinky, kterou musí muscher zdolat na saních tažených psy. Vzhledem k tomu, že na několika posledních ročnících nebyl dostatek sněhu, je tento úkol dosti zábavný.
 

Rozštípat


Na startu můžeme naleznout dva druhy soutěžících, takzvané chrty, kteří běží na co nejlepší čas a své místo na bedně. Tím druhým druhem jsou tvořivci, kteří nechají vyniknout svou kreativitu a připraví si nejrůznější kostýmy. Ty nejlepší převleky jsou vyhlášeny a náležitě odměněny. Závod však nekončí protnutím cílové pásky. Jeho neodmyslitelnou součástí je také večerní veselka s vyhlášením vítězů a bohatým doprovodným programem především soutěžního charakterů. Vyzkoušet si můžete například řezání kaprovkou na čas či dekomlat, což je brdská obdoba rodea snoubeného s rvačkou.

 

Na zlatém nugetu Benáčova se hodnotí i kostým

Na zlatém nugetu Benáčova se hodnotí i kostým

Na běžkách v létě: Mělnická jizerská 50


Pokud Zlatý nuget Bečánova nestíháte, nemusíte zoufat. Vyrazte třetí červnovou sobotu na Mělnickou jizerskou padesátku, tradiční běžkařský závod. Ne, nebojte, to datum jsem si nespletl. Tento závod se opravdu běží v červnu. Závodníci musí zdolat trať vytyčenou na dlažbě mělnického náměstí, překonat lavinu a vypít jedno pivo. Ženy mají trať stejnou, jen to pivo je malé. Myslím, že by se od tohoto závodu mohli nechat inspirovat i pořadatelé Jizerské padesátky, aby ji nemuseli rušit, jako tomu bylo minulý rok.
Vertikální čtyřstovka


Velkým propagátorem a organizátorem takovýchto akcí je firma vyrábějící energetický nápoj z červeného býka nebo chcete-li Red Bull. Jejich závod kuriózních plavidel nebo kuriózních vozítek zná snad každý. Za zmínku stojí také, už trochu sportovně zajímavější závod, Red Bull NordiX, ve kterém závodníci jedou krosovým způsobem prudké sjezdy se skoky, ale i namáhavé stoupání na běžkách. Opomenout nesmíme ani Red Bull 400, který prověří fyzičku závodníků při běhu na vrchol skokanského můstku. Můžete se na něj těšit 15. 8. 2015 v Harrachově. Pravda je, že tyto závody jsou zábavné spíše pro diváky.

Zábavné závody se konají samozřejmě i za hranicemi naší republiky, například honička za sýrem z kopce v britském městečku Brockworth. Ač to zní neuvěřitelně, tak tento závod je velice prestižní a pyšní se velkou oblibou. Mezi prestižní a oblíbené závody můžeme také zařadit závod nošení manželek, který původně vznikl ve Finsku, ale už se stal tak populárním, že s manželkami na čas běhají po celém světě.
 

Foto: Pořadatel Zlatého nugetu Bečánova

---
Znáte také nějaký zajímavý závod? Napište nám o něm do diskuze, nebo ho vložte rovnou do Kalendáře.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 914 lidí)


Banner